مهران داوری: بهارستان رویداد هنری قابل احترام است

یکی از هنرمندان بخش هنرهای محیطی چهارمین سالانه بهارستان توضیح داد که از نظر او این رویداد هنری به دلیل پرورش استعدادهای هنرمندان در بخش هنرهای شهری، یک رویداد قابل احترام است.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران مهران داوری، هنرمند شرکت‌کننده در بخش هنرهای محیطی چهارمین سالانه هنرهای شهری بهارستان درباره اثر خود توضیح داد: ایده اولیه این کار از کتاب «شهرهای نامرئی» ایتالو کالوینو الهام گرفته شده است. در این اثر از شهری نام برده شده است که روی پایه‌های بلند بنا شده و همه چیز در آن قوسی شکل است. بنابراین تصمیم گرفتم با الهام از این تصویر یک کار محیطی ارائه دهم. تا اینکه استیتمنت بهارستان را خواندم و دیدم تاکید آن روی استفاده از رنگ در شهر است که بسیار با طرح اولیه‌ام همگون بود.
وی افزود: نام این پروژه «بابلی مابلی» است که به نوعی شوخی با پروژه است. اول می‌خواستیم نام کتاب را روی اثر بگذاریم ولی بعد دیدم این نام جدی است و من می‌خواستم شوخی را در فرم کارم وارد کنم و درواقع کار طنز انجام دهم.
او درباره جزئیات اثر خود نیز گفت: جنس اصلی کار فوم و فایبرگلاس است که آن را روی ۱۰ پایه فلزی کار کردیم که خودشان روی قوطی قرار گرفته بودند. این کار برای استحکام روی یک بیس بتنی قرار دارد و پایه‌ها بخشی از کار هستند.
داوری گفت: بهارستان یک رویداد قابل احترام است و مطمئنم آینده خوبی خواهد داشت. زیرا هنرهای محیطی گران هستند و در کشور ما برای انجام یک کار محیطی نیاز به مجوز و طی کردن یک فرایند طولانی بروکراتیک هست که کار در بهارستان این موضوع را برای هنرمندان ساده کرده است.
این هنرمند همچنین گفت: بهارستان دارد هنرمندانی را پرورش می‌دهد و این مهم‌ترین کار بهارستان است که در بلندمدت اتفاق می‌افتد. این که آثار بهارستان 98 چقدر موفق هستند؛ به نظرم در درجه بعدی اهمیت قرار دارد. مهم همان پروسه پرورش هنرمندان محیطی است که دارد اتفاق می‌افتد؛ زیرا هزینه‌های هنرمند علاقه‌مند به کار شهری در بهارستان پرداخت می‌شود و این خود نکته مهمی است.
مهران داوری گفت: تهران دارای طیفی از رنگ‌های طوسی و کرم است و این به ساختمان‌سازی و معماری هم مربوط است. انگار یک مد در شهر وجود دارد که همه فضاها را به سمت این رنگ‌ها سوق می‌دهد. در صورتی که در ساختمان‌های دهه ۳۰ تا ۵۰ بیشتر از رنگ استفاده می‌شد.
این تحصیل‌کرده معماری در ادامه سخنش گفت: رنگ یکی از کمبودهای تهران است. حرکت امسال بهارستان گویا تلاشی است برای یادآوری و احیای نگاهی زیبایی‌شناسانه در شهر. البته طبیعی است با این تعداد کار محیطی نمی‌توان شهری به وسعت تهران را رنگی کرد. گذر زمان و امتداد رویداد بهارستان است که مشخص می‌کند چقدر در این زمینه موفق بوده‌ایم. بنابراین قضاوت درباره موفقیت سالانه هنرهای شهری بهارستان را باید به سال‌های آینده سپرد.
مهران داوری گفت: امسال برای سومین بار طرحم در بهارستان پذیرفته شد ولی دومین بار است که کارم را اجرا می‌کنم. سال گذشته به دلایلی از اجرای کار انصراف دادم.
چهارمین سالانه هنرهای شهری بهارستان به همت سازمان زیباسازی شهر تهران، بهار سال ۱۳۹۸ در سطح شهر تهران برگزار شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • همایش بازنمایی فضاهای شهری در هنر و ادبیات مجموعه مقالات به کوشش: معاونت برنامه ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران سال چاپ: 1392   امروزه فضای شهری به عنوان فضایی واسط میان دنیای درون…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه