میترا سلطانی: امسال بخش نقاشی دیواری بهارستان موفق‌تر بود

یکی از هنرمندان شرکت‌کننده در بخش هنرهای محیطی بهارستان توضیح داد که امسال نقاشی‌های دیواری توانستند رنگ‌های خوب و مفیدی به شهر تهران هدیه کنند.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، میترا سلطانی، از هنرمندان بخش هنرهای محیطی چهارمین سالانه هنرهای شهری بهارستان درباره اثر خود توضیح داد: نام این کار «بوی عیدی» است و به قصد آذین‌بندی شهر به مناسبت نوروز آن را ارائه کردم. به دنبال یک کار محیطی بودم که برای مردم خاطره‌انگیز باشد و به زیبایی فضای شهری هم کمک کند.
وی افزود: به همین دلیل به سراغ توپ‌های پلاستیکی رفتم که بسیاری از ما با آنها خاطره داریم. متوجه شدم این توپ‌ها این روزها دیگر خریداری ندارند و جلوی در مغازه‌ها مدت‌ها آویزان می‌مانند. بنابراین دو هزار توپ خریدم تا بتوانم با آنها یک کار محیطی خاطره‌انگیز انجام دهم.
او گفت: بسیاری از عابران به خصوص متولدان دهه‌های ۵۰ و ۶۰ از این کار استقبال کردند و خاطراتشان را از دولایه کردن توپ‌ها و بازی در کوچه یادآوری کردند. به نظرم برایشان هیجان‌انگیز بود چون توقع دیدن آن را نداشتند. به خصوص که از حجم زیادی از توپ‌ها استفاده شده بود.
این هنرمند همچنین توضیح داد: متاسفانه در معماری شهر بزرگ تهران کمتر از رنگ استفاده می‌شود و این فضای تهران را یک دست خاکستری کرده است. بنابراین موافق حضور رنگ‌ها در شهر هستم. زیرا استفاده از هنرهای محیطی رنگی می‌تواند برای ساختمان‌های دودزده و کهنه تهران زیبایی بیاورد.
سلطانی گفت: موضوع رنگ نیاز شهر تهران است و باید حفظ شود. نمی توان با یک سال رویداد بهارستان شهر را رنگی کرد و باید این حرکت تداوم یابد تا برای شهر مفید باشد. به نظرم امسال در بخش نقاشی دیواری بهارستان موفق‌تر بود و توانست رنگ‌های خوب و مفیدی به شهر اضافه کند. ایده‌های این بخش به شهر تهران طراوت بخشید.
این کارشناس ارشد گرافیک درباره کار خود نیز توضیح داد: این ایده از قبل در ذهنم بود و وقتی اهداف بهارستان را مطالعه کردم خوشحال شدم که می‌توانم با توپ‌های رنگی در جهت این هدف گامی بردارم. البته در این مسیر مشکلاتی هم بود. خیلی دنبال توپ‌ها گشتم، چون این توپ‌ها این روزها مشتری ندارد و به همین دلیل کمتر و بی‌کیفیت‌تر تولید می‌شود. معمولا این روزها توپ‌های پلاستیکی از مواد اولیه دسته چندم تولید می‌شود. بنابراین رنگ‌های آنها شاد نیستند. بنابراین تصمیم گرفتم با استفاده از لیبل‌هایی در محل اجرا به کارم رنگ‌های شاد بدهم. این کار در پله چهارم خیابان ولی عصر اجرا شد.
میترا سلطانی گفت: قبل از شکل‌گیری بهارستان سازمان زیباسازی یک رویداد کوچک داشت که برای اولین بار در آن رویداد به عنوان هنرمند محیطی دعوت به کار شدم. پس از آن نیز با آغاز بهارستان تا امروز سه بار در آن حضور داشتم.
چهارمین سالانه هنرهای شهری بهارستان به همت سازمان زیباسازی شهر تهران، بهار سال ۱۳۹۸ در سطح شهر تهران برگزار شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • همایش بازنمایی فضاهای شهری در هنر و ادبیات مجموعه مقالات به کوشش: معاونت برنامه ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران سال چاپ: 1392   امروزه فضای شهری به عنوان فضایی واسط میان دنیای درون…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه