محمد عسگری بشکانی: توجه به رنگ موضوعی فرخنده در بهارستان است

یکی از هنرمندان بخش هنرهای محیطی چهارمین سالانه بهارستان توضیح داد که این رویداد هنری توانسته است با توجه ویژه به رنگ، اتفاقات تازه و مفیدی در شهر تهران رقم زند.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، محمد عسگری بشکانی، هنرمند بخش هنرهای محیطی چهارمین سالانه هنرهای شهری بهارستان درباره اثر خود توضیح داد: کاری که ارائه دادم عمو نوروز نام دارد و شبیه اسباب‌بازی کودکان است. این کار از پایین حالت نیم‌کره دارد و در بالاتنه حالتی دارد که با یک تکان کوچک نوسان پیدا می‌کند و تا ۱۵ درجه به چپ و راست خم می‌شود.
وی افزود: ارتفاع این اثر دو متر و ده سانتی‌متر است و بالاتر از چهارراه ولی‌عصر روی به روی خیابان بزرگمهر نصب شده است. جنس آن فایبرگلاس است اما از داخل یک اسکلت فلزی هم دارد که باعث استحکام آن می‌شود.
این هنرمند گفت: این مجسمه را با بهره‌گیری از عروسک‌های کودکی‌ام ساختم و چند باری هم که به آن سر زدم متوجه شدم اسباب‌بازی‌های کودکی را در ذهن مخاطبان زنده کرده است که باعث خوشحالی بود. این عروسک برای کودکان هم بسیار جالب بود و خودم آن را تکان می‌دادم تا بچه‌ها بیشتر لذت ببرند و در آن مشارکت داشته باشند. دایره زنگی دست مجسمه هم با تکان بدن آن صدای مختصری دارد.
او گفت: استفاده از رنگ‌های شاد مثل قرمز و نارنجی باعث شد مردم بیشتر به آن توجه کنند. عمو نوروز را هم برای این انتخاب کردم که تداعی داستان‌های کودکی بود. شخصیتی که بشارت بهار را به پادشاه می‌داد و مژدگانی می‌گرفت. این شخصیت به نظرم مناسب این مناسبت است و بهتر از شخصیت حاجی فیروز که خودش را سیاه می‌کند و سر چهارراه گدایی می‌کند به نوروز و مفهوم آن نزدیک است.
عسگری همچنین توضیح داد با دوستان طراح صنعتی‌ام مشورت کردم و قرار بود اول داخل مجسمه ماسه بریزیم و به وسیله آن مجسمه را حرکت دهیم. ولی بعدا به خاطر رعایت مسائل ایمنی، تصمیم گرفتیم از داخل آن سیم رد کنیم و در نهایت یک حرکت نرم و ملایم ایجاد کنیم.
او گفت: من کارگاه هنری دارم و به همین دلیل با برخی کارهای بهارستان و روند تولید آنها آشنا هستم. به نظرم توجه ویژه به رنگ در بهارستان امسال اتفاق فرخنده‌ای بود که روی کارهای حجم به خصوص تاثیر بسیار خوبی گذاشت. امیدوارم در سال‌های آینده این روند ادامه یابد چون برای شهروندان و مسافران جالب است. زیرا ما در تهران شاهد طیف رنگی سیاه تا سفید هستیم و از رنگ‌های تند و شاد خبری نیست.
این هنرمند توضیح داد: البته اتفاق‌هایی هم رخ داد، مثلا برخی افراد روی کار شعارنویسی کردند که بلافاصله آن را پاک کردیم. ولی روی هم رفته شهروندان با اثر ارتباط برقرار کردند و با آن عکس گرفتند.
محمد عسگری در پایان نیز گفت: بار سومی است که در سالانه بهارستان شرکت می‌کنم و رشته تحصیلی‌ام سینما و مجسمه‌سازی است. کار امسال واقعا تجربه جالبی برای خودم بود. هرچند برای اجرایی کردن مکانیسم حرکت دشواری‌های زیادی داشتیم و به دردسر افتادیم ولی از نتیجه کار راضی هستم و به اصطلاح ارزش این کار را داشت.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • همایش بازنمایی فضاهای شهری در هنر و ادبیات مجموعه مقالات به کوشش: معاونت برنامه ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران سال چاپ: 1392   امروزه فضای شهری به عنوان فضایی واسط میان دنیای درون…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه