کیانوش غریب‌پور عضو شورای سیاستگذاری و انتخاب آثار چهارمین سالانه بهارستان

بهارستان یک فستیوال ملی برای شهروندان و هنرمندان است

کیانوش غریب پور معتقد است با توجه به اینکه رویداد بهارستان در نزدیکی عید نوروز برگزار می‌شود مانند یک فستیوال ملی برای شهروندان و هنرمندان قابل پذیرش است.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، کیانوش غریب‌پور عضو شورای سیاست‌گذاری و انتخاب آثار چهارمین دوره بهارستان با اشاره به رویکرد توسعه رنگ در فضای شهری گفت: رنگ در فضای کاری هنرمندان همیشه وجود داشته است، اما نه به عنوان درونمایه اصلی کار، بلکه رنگ بیشتر به عنوان بخشی از ساخت و پرداخت اثر هنرمند بوده است. اما وقتی در کانسپت اثر هنری بر وجود نکته‌ای تأکید می‌شود، هنرمند متوجه می‌شود که از او انتظار داریم اثر خود را بر چه اساسی خلق کند.
غریب‌پور افزود: در این دوره از رویداد بهارستان با توجه به اینکه شهر نیاز به نشاط بیشتری دارد و ما همچنان معضلات معماری خود را با نقاشی دیواری حل می‌کنیم تکیه بر رنگ لازم بود و به همین دلیل در فراخوان آثار بر وجود رنگ تأکید شد.
او با اشاره به اینکه افزایش استفاده از رنگ و حتی یک دیزاین نابه‌جا می‌تواند به جای جلوه دادن به شهر، آسیب‌زا باشد، افزود: در پروژه‌های شهرسازی که به صورت منطقی طراحی می‌شوند، وجود آثار نقاشی دیواری و حجمی همیشه در طراحی اولیه پیش‌بینی می‌شوند، نه اینکه ساختمان یا خیابانی ساخته شود و پس از آن کمبودهای آن با اثر هنری جبران شود. اما با توجه به اینکه چنین فکر اولیه‌ و طرح جامعی در تهران وجود ندارد و در عین حال سرعت فرسایش شهر تهران سریع‌تر از اقدامات سازمان زیباسازی است، ما عموماً روی دیوارهای خالی و خراب یا بخش‌های خالی از شهر که نیاز به زیباسازی دارند، آثار نقاشی و مجسمه را قرار می‌دهیم. بنابراین ممکن است که وجود تعدادی از این آثار منجر به آزار شود، اما با توجه به اینکه رویداد بهارستان در نزدیکی عید نوروز برگزار می‌شود مانند یک فستیوال ملی است که برای شهروندان و هنرمندان قابل پذیرش است.
او با اشاره به موقت بودن این آثار گفت: عمر مفید آثار با توجه به روش ساخت و بودجه‌ای که برای آنها در نظر گرفته می‌شود تعیین می‌شود. در نقاشی‌های دیواری با توجه به اینکه از متریال رنگ استفاده می‌شود حداکثر عمر مفید آنها سه یا چهار سال است. با توجه به فرسایش که نقاشی‌ها دارند لازم است که هر چند سال یکبار کار جدیدی روی آنها جایگزین شود. اما در زمینه کارهای حجمی با توجه به اینکه ساخت یک اثر حجمی ماندگار هزینه بسیار زیادی دارد و برای محل نصب آن باید پیش‌بینی‌های دقیقی انجام شود، اغلب این آثار به صورت موقت و کوتاه مدت نصب می‌شوند. اما در سال‌های گذشته گاه پیش آمده است که بعضی از آثار آنقدر خوب بودند که لازم دیده شده نمونه‌های با کیفیت و مناسب آنها ساخته شود تا در شهر ماندگار شوند. آثار بخش تخم مرغ‌های رنگی نیز با توجه به مضمون خود عمر کوتاه‌تری دارند.
غریب‌پور درباره معیارهای انتخاب آثار گفت: ترکیب هیأت داوران باعث می‌شود که آن هیأت دیدگاه متفاوتی نسبت به یک هیأت داوران دیگر داشته باشد و این موضوع در انتخاب‌های آنها تاثیر می‌گذارد. در عین حال مسئله زمان نیز اهمیت زیادی دارد و ممکن است هیأت داورانی که دو سال پیش به بررسی آثار پرداخته است امسال نتیجه متفاوتی را شکل دهد. نکاتی مانند قدرت دیده شوندگی، اصول زیبایی شناسی، مورد توافق جامعه هنری بودن و داشتن مولفه‌های خاص هنر شهری باید در همه آثار وجود داشته باشد. اما آنچه امسال برای ما اهمیت داشت این بود که ممکن است هنرمند گمان کند اثر بسیار خوبی ساخته است ولی ما نمونه‌های مشابه آن را زیاد دیده‌ایم، یا می‌دانیم آن طرح فقط روی کاغذ جذاب است و در صورت اجرایی شدن آن مضمحل می‌شود. طبیعتاً با این دیدگاه اثری که دو سال پیش قابل پذیرش بوده است امسال نمی‌تواند پذیرفته شود، بنابراین بخشی از معیارهای انتخاب آثار ثابت هستند و بخشی دیگر تابع زمان و شرایط است.
چهارمین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در بهار سال 1398 در سطح شهر تهران برگزار می‌شود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه