فرزاد ادیبی مطرح کرد؛

رنگ در روحیه اجتماع و شهر تأثیرگذار است

هنرمند برجسته گرافیست بر لزوم استفاده از رنگ در شهر تأکید کرد و گفت: قطعاً استفاده حساب شده از رنگ می‌تواند در روحیه شهر و اجتماع تأثیرگذار باشد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، فرزاد ادیبی، حضور رنگ در فضای شهری را امری مهم و حیاتی خواند و در این باره گفت: به طور حتم رنگ تأثیر بسیار خوبی بر روحیه افراد دارد اما باید دید این هنرمندان و مسئولان، رنگ را در کجا و به چه نحو و کیفیتی استفاده می‌کنند؟
او ادامه داد: یک زمانی در تهران پس از جنگ هیچ رنگی دیده نمی‌شد، درحالی‌که امروز شاهد این هستیم که میزان بالایی از رنگ در شهر وجود دارد که تا حدودی نیز نامتعارف است درحالی‌که رنگ‌ها باید اندیشمندانه و فکر شده به کار گرفته شود زیرا به اندازه کافی در تهران امروز رنگ دیده می‌شود.
این هنرمند برجسته گرافیک تصریح کرد: معمولاً رنگ‌هایی که در سطح شهر شاهد هستیم، ناآگاهانه استفاده شده بنابراین تأثیری منفی را بر ذهن و ضمیر بینندگان بر جای می‌گذارد لذا ضروری است که به نحوه عملکرد رنگ‌ها در شهر کاملاً توجه کنیم و با دیدی کارشناسانه به آن بنگریم.
ادیبی خاطرنشان کرد: رنگ از جمله عناصری است که همواره در شهر و المان‌های شهری نقش داشته اما اینکه ما تا چه حد بتوانیم از این عنصر مهم در راستای شاد کردن شهر و بالا بردن روحیه مردم استفاده کنیم، بسیار اهمیت دارد زیرا قطعاً استفاده حساب شده از رنگ می‌تواند در روحیه شهر و اجتماع تأثیرگذار باشد.
او با اشاره به نزدیک شدن عید نوروز، بیان کرد: با توجه به اینکه نوروز برای ما ایرانیان جشنی ملی و مهم به شمار می‌رود و بهار نیز با خود دنیایی از رنگ را به همراه می‌آورد، می‌توان از تلفیق این رنگ‌ها و شادی با آثار هنرمندان استفاده کرد زیرا رنگ می‌تواند در رویکردهای شهری نقشی به سزا ایفا کند.
این هنرمند گرافیست ادامه داد: رنگ از جمله عناصری است که می‌توان از آن در حیطه هنرهای تجسمی استفاده خوب و درستی داشت بنابراین حتماً باید از آن بهره‌مند شویم اما باز هم تأکید می‌کنم که نحوه استفاده ما از این موضوع بسیار اهمیت دارد یعنی اینکه ما در پس زمینه اثر چه رنگی را استفاده می‌کنیم و اساساً رنگ در چه فضایی استفاده می‌شود، بسیار مهم است.
ادیبی افزود: به خاطر دارم که سال گذشته در قالب طرح‌های سازمان زیباسازی، یک تصویرسازی خاص را روی فوم کار کرده بودم و در بسیار از نقاط تهران اجرا می‌کردند. این تصویرسازی روی برخی از دیوارها بسیار جذاب و روی برخی دیگر اصلاً جالب نبود زیرا به نصاب صرفاً گفته شده بود که اثر را در فاصله‌ای معین کار کند و او نیز با نگاه یک دیزاینر به مسئله نمی‌نگریست بنابراین ما در برخی از نقاط شاهد ناهماهنگی و زشت شدن شهر بودیم.
او اظهار کرد: به طور حتم، طرح استفاده بیشتر از رنگ در شهر بسیار خوب و جذاب است اما باید دید که کار در مرحله اجرا به چه نحوی پیش می‌رود؟ بدیهی است که هم‌نشینی رنگ‌ها و چگونگی اجرا و کیفیت و کمیت کارها بسیار حائز اهمیت هستند بنابراین باید مسئولان در روند اجرا به این گزینه‌ها توجه کنند تا آلودگی محیطی را شاهد نباشیم.
این هنرمند تأکید کرد: پیشنهاد می‌کنم که پس از اجرای کارها چند نفر به عنوان ناظر بر آثار نظارت داشته باشند تا کارشناسی‌های لازم در مرحله اجرایی کار مورد توجه قرار گیرد و شاهد یک کنتراست مناسب در آثار شهری باشیم زیرا این المان‌ها در تمام طول شبانه روز توسط مخاطبان دیده می‌شوند و بر زندگی اجتماع تأثیرگذار هستند بنابراین نظارت امری ضروری است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نویسنده: لئاتریس آیزمن مترجم: روح الله زمزمه وانشناسی محیطی، جدیدترین شاخه از این رشته است که در آن متخصصان با بررسی فضای بصری در محیط های شهری تاثیر آن را بر کنش ها و واکنش…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه