بهرام کلهرنیا مطرح کرد:

رنگ در توسعه زندگی و التیام بحران‌ها موثر است/ لزوم توجه به برنامه‌ریزی و مطالعه

هنرمند گرافیست رنگ را عنصر مهمی در توسعه زندگی و التیام بحران‌ها دانست که می‌تواند با برنامه‌ریزی و مطالعه وارد زندگی شهری شود.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، بهرام کلهرنیا، هنرمند گرافیست، برنامه‌ریزی‌های شهری را موضوعی حائز اهمیت دانست و در این باره گفت: تصمیم‌گیری‌هایی که در سازمان زیباسازی و شهرداری به شکل کلی صورت می‌پذیرد تا شهر شکل و هیبت دیگری بیابد، بسیار مهم و خوب است اما به طور حتم، مدیریت این تصمیمات و هدف دادن به آن‌ها کار بسیار سختی است.
او درباره افزایش میزان رنگ در سطح شهر و اجرای طرحی در این راستا بیان کرد: اینکه به عهده هنرمندان بگذاریم که کارهای خود را با آرایه‌های رنگی واضح‌تر، مشخص‌تر و هدفمندتر سازمان‌دهی کنند، اندکی دارای جای ضعف است زیرا ما نمی‌توانیم برای شاد کردن شهر نقاش یا هنرمند را وادار کنیم که رنگ‌هایش را درخشان‌تر کند.
این گرافیست مطرح ادامه داد: یک هنرمند یا نقاش بر اساس استایل،طرز اندیشه و وجود خود باید کار کند و بیش از هر چیزی باید به این موارد وفادار باشد بنابراین ما باید به دنبال هنرمندانی باشیم که بر حسب نیاز و ضرورت‌های موقعیت ما، آثاری را تولید کنند که دارای قابلیت‌های مورد توجه ماست.
کلهرنیا تصریح کرد: ما نمی‌توانیم نقاشان را به سمت سلیقه و مسائل روز متمایل کنیم. در این راستا یا باید مسائل روز به سمت هنرمندان و نقاشان سوق پیدا کند و بپذیریم که آن‌ها با آگاهی‌های خودشان محصولات دلخواه و مناسب زندگی را بسازند یا باید به دنبال کسانی باشیم که برای این کار دارای آگاهی و درایت لازم هستند.
او خاطرنشان کرد: به طور حتم هنر شهری با گالری و موزه اختلاف دارد بنابر این وقتی از هنر شهری صحبت می‌کنیم، از مدیریت یک طرز اندیشه یاد می‌کنیم که می‌کوشد عوامل مختلف شهری را برحسب ظرفیت‌ها و قابلیت‌هایشان به مثابه سیستم‌های برنامه پذیر ببیند. مثلاً معماری شهری از جمله پروژه‌هایی است که باید مورد بازنگری قرار گیرد، یعنی بدنه‌های معماری و آن چیزی که در معرض دید مخاطب در حال حرکت شهری است نظیر نمای ساختمان‌ها، نمای کوچه‌ها و ... باید مورد توجه قرار گیرد زیرا تمام این‌ها متعلق به مردم است. این مسئله یکی از گمشده‌های بزرگ ماست زیرا مالکیت شهروندان بر بدنه و نمای شهری تعریف نشده است.
این هنرمند اظهار کرد: باید در مباحث نمای شهری و کاربرد رنگ از حضور کارشناسان و افرادی که دارای اطلاعات و آگاهی هستند و تفکر طراحانه دارند، استفاده کنیم، یعنی وجود یک گروه ناظر به نمایندگی از جامعه و شهرداری در چنین مسائلی ضروری است.
کلهرنیا ادامه داد:کف‌ها، سقف‌ها، بدنه‌ها،دیواره‌ها و... همه متعلق به شهروندان و مردم است بنابراین شهر باید پیکره عمومی و پرتره و نمایش خود را بر اساس پالتی هدفمند و با برنامه‌ریزی تعریف کند. بالطبع در ابعاد تهران بزرگ که کلان‌شهری بسیار عجیب، به هم ریخته و آشوب‌زده است، ما چاره‌ای نداریم جز اینکه شهر را به بلوک‌ها و واحدهای تعریف شده تقسیم کنیم.
او بر لزوم برنامه‌ریزی بر مبنای هر منطقه از شهر تأکید کرد و گفت: من طی جلساتی که مدیران ارشد شهری داشتم در این باره صحبت کردم و موضوع را با آن‌ها در میان گذاشتم. ما چاره‌ای نداریم جز اینکه شهر را بر مبنای قابلیت‌های آن تفکیک و بخش‌هایی نظیر: محله فرهنگ، محله سنت، تاریخ، جوان، کودک، زنان و... را مشخص کنیم زیرا اگر تعریف‌های مختلفی از مناطق داشته باشیم و محدوده جغرافیایی این مناطق را تعریف کنیم، می‌توانیم به تناسب کاستی‌ها، نیازها، فرصت‌ها و امتیازات این بخش‌ها برنامه‌ریزی‌های رنگی داشته باشیم.
این هنرمند گرافیست ادامه داد: بدیهی است که خود رنگ به عنوان یک قابلیت برای توسعه زندگانی و التیام زخم‌ها و بحران‌ها می‌تواند مورد توجه قرار گیرد. در این راستا کارشناسان حوزه رنگ، گونه‌ای معرفت و آگاهی درباره کاربردهای رنگ در زندگی فردی و اجتماعی دارند بنابراین اگر چنین کارشناسانی را بیابیم قطعاً آن‌ها می‌توانند نسخه‌های هدفمندی را برای شهر برنامه‌ریزی کنند که به معنای دیزاین و طراحی به نفع زندگی اجتماعی است.
کلهرنیا افزود: سوال اینجاست که آیا من می‌توانم شهر را بهبود دهم؟ در اینجا صحبت از کمیت‌ها و کیفیت‌ها و روش‌های بیان و بهره‌برداری است. یعنی ما از درختکاری گرفته تا رنگ آسفالت را می‌توانیم به عنوان رنگ‌سازی در بدنه شهری مد نظر قرار دهیم. خط‌کشی‌های محیط ترافیکی قبل از هر چیز، خط‌کشی‌های گرافیکی شهر هستند بنابراین ما برحسب شناخت مخاطب و اعمال جامعه باید این خط‌کشی‌ها را انجام دهیم.
او خاطرنشان کرد: در، دیوار، نرده و همه چیز می‌تواند در بافت شهری موثر باشد به علاوه اینکه مشارکت هنرمندان در تولید اسناد و آثاری زیر نظر کارشناسان که به سود زندگی اجتماعی باشد، می‌تواند در این بخش نقش بازی کند.
این گرافیست بیان کرد: باید علاوه بر نگاه مجموعه وار به شهر، تقسیم‌هایی را نیز برحسب تقویم داشته باشیم. یعنی انجام کارهای کوتاه نظیر رفتن به استقبال بهار بسیار مهم است. خانه تکانی از جمله سنت‌های تاریخی ما در استقبال از بهار است بنابراین شهر نیز برای استقبال از بهار، نیازمند رفت و روب است. در این راستا پیرایش و آرایش شهر جزء وظایف شهری است اما در درازمدت و کلیت نیز مسائل را باید در نظر گرفت.
کلهرنیا در پایان گفت: پرتره شهر متعلق به همه مردم است که تا امروز مورد غفلت واقع شده بنابراین شهر آشوب‌زده، نا به هنجار و زشت است و با یک کار یک ماهه یا دوماهه درمان نمی‌شود و تنها می‌توان برای مدت کوتاهی آن را آراسته کرد. به نظر من مطالعه، برنامه‌ریزی و نظارت بر موضوع در طول سال برای این عرصه بسیار مهم است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • کتاب «تهران در تصویر» نویسنده: یحیی ذکاء و محمد حسن سمسار کلانشهر تهران از نظر پیشینه تاریخی و در سنجش با شهرهای کهنسال ایران، شهری نوساز و جوان است. کهن ترین سندی که در آن…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه