عضو شورای سیاستگزاری ششمین دوسالانه مجسمه های شهری مطرح کرد:

فضاهای شهری نمایشگاهی روباز هستند که بازدیدکنندگانی با سواد بصری مختلف دارند

محمد بهرامی عضو شورای سیاستگزاری ششمین دوسالانه مجسمه های شهری گفت: فضاهای شهری به نوعی نمایشگاهی روباز هستند که بازدیدکنندگان بی‌شمار با سطح سواد بصری مختلف دارند. بنابراین هم هنرمند و هم سفارش دهنده باید به فهم و درک مخاطبین خود احترام قائل شده و در مراحل مختلف شکل‌گیری و انجام یک مجسمه شهری کاملا حرفه‌ای عمل کنند.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، عضو شورای سیاستگزاری ششمین دوسالانه مجسمه های شهری گفت: دو سالانه ششم مجسمه سازی تداوم پنج دوره قبلی است که از رویکرد کلی آن تبعیت کرده و از تجربیات و آزمون و خطاهای آن بهره جسته است. شکل کلی و روند برگزاری این دوره هم بر همان اساس است و در عین حال تغییراتی با نظر اعضای شورا در جهت بهبود و رفع نواقص دوره‌های قبل صورت گرفته است.
بهرامی افزود: از جمله این تغییرات پیشنهاد انتخاب و اجرای چند مجسمه برگزیده از سوی داوران است که تا قبل از دوسالانه بعدی ساخته شده و در فضای مناسب شهری نصب شوند. از بین آثار اجرا شده نهایتاً سه اثر انتخاب و به عنوان برگزیده معرفی می‌شوند. این برخورد باعث می‌شود بررسی دقیق‌تری درباره آثار برگزیده انجام شود، در حالی که در دوره‌های گذشته داوری صرفاً برمبنای ماکت و طرح جانمایی فتومونتاژ انجام می‌شد. در این جانمایی‌ها تنها مقیاس اجرایی تا حدی دیده می‌شد و موارد دیگر با حدس و گمان هیئت داوران انجام می‌شد. این امر تا حد زیادی در قضاوت داوران و انتخاب آثار برگزیده تاثیرگذار بود.
او درباره شرایط انتخاب آثار در مرحله اول گفت: ابتدا سابقه و رزومه شرکت‌کنندگان در مجسمه‌سازی برای ما مطرح بود. آثار ارسالی نیز طی جلسات متعدد با دقت و وسواس و بر اساس معیارهای موجود توسط شورای انتخاب بررسی شد. طرح‌های بسیار خوبی نیز در بین این آثار پیشنهادی وجود داشت که تنها به لحاظ فاقد بودن مولفه‌های هنر شهری به نمایشگاه دوسالانه مجسمه‌های شهری راه پیدا نکردند.
بهرامی افزود: مجسمه شهری یا به طور کلی هنر شهری در مقایسه با آثار نمایشگاهی دارای اقتضائاتی است که در مرحله ایده طرح و اجرا آن را متمایز می‌سازد. مجسمه شهری را می‌توان داخل مثلثی فرض کرد که سه ضلع آن را هنرمند، کارفرما و مخاطبین تشکیل داده‌اند. هنرمند به عنوان ایده‌پرداز باید در مرحله ایده، طرح، اجرا و انتخاب محل نصب مجسمه، خلاق بوده و با دقت و نکته‌سنجی عمل کند تا اثر هنری او واجد بیشترین تاثیرگذاری در محیط اجتماعی باشد.
وی ادامه داد: از سوی دیگر نقش سفارش دهنده که عموماً در بخش دولتی است بسیار حساس و مهم است. انتخاب درست هنرمند، طرح، فضای نصب و فراهم کردن شرایط مالی مناسب اهمیت زیادی در تولید یک اثر فاخر شهر شهری دارد.
بهرامی بیان کرد: متاسفانه در کشور ما به ویژه در شهرستان‌ها به دلیل ناآشنا بودن مسئولین مربوطه با مقوله هنر و عدم مشاوره با هنرمندان مجرب، آثاری نازل و گاه کپی شده به عنوان مجسمه‌های شهری به افراد غیر حرفه‌ای سفارش داده می‌شود که نه تنها به کیفیت بصری شهر کمکی نمی‌کند بلکه باعث ایجاد ناهنجاری و لطمه‌های فرهنگی و اتلاف بودجه‌های ملی شده است.
عضو شورای سیاستگزاری دوسالانه مجسمه های شهری ادامه داد: ضلع سوم این مثلث مخاطبین اصلی یا مردم هستند که بدون اطلاع از روند شکل‌گیری و ساخت یک مجسمه شهری به قضاوت آن می‌نشینند. مخاطبین مجسمه شهری در مقایسه با یک مجسمه نمایشگاهی، طیف وسیع‌تری از نگرش‌های مختلف را در بر می‌گیرد که شامل سنین، سطح تحصیلات، قومیت‌ها و فرهنگ‌های متنوع است. مجسمه به نمایش درآمده در یک گالری مخاطبین ویژه و محدودی دارد که عموماً تحصیلات یا علائق هنری مشترکی با هنرمند دارند. هنرمند نیز در انتخاب آثار و ایده برای نمایش آثارش آزادتر است. اما فضاهای شهری به نوعی نمایشگاهی روباز هستند که بازدیدکنندگان بی‌شمار با سطح سواد بصری مختلف دارند. بنابراین هم هنرمند و هم سفارش دهنده باید به فهم و درک مخاطبین خود احترام قائل شده و در مراحل مختلف شکل‌گیری و انجام یک مجسمه شهری کاملا حرفه‌ای عمل کنند تا تأثیرگذاری حداکثری اثر هنری در تعامل با مخاطب صورت پذیرد.
او درباره اهمیت محل نصب مجسمه شهری گفت: انتخاب صحیح مکان برای مجسمه، رکن اصلی موفقیت یک اثر شهری است. گاهی ممکن است برای نصب یک مجسمه مکانی در نظر گرفته شود یا اینکه برای یک فضای عمومی یا میدان سفارش طراحی و ساخت مجسمه به هنرمندی داده شود. در هر دو حالت رابطه و تعامل اثر با محیط و فضای آن حائز اهمیت است. مقیاس متناسب اثر با معماری و گستره فضای اطراف، محتوا و مفهوم با توجه به بافت اجتماعی و فرهنگی محیط، زیبایی فرم و ساختار بصری مجسمه، فاصله دیداری مجسمه با مخاطبین و در نظر داشتن چگونگی دیده شدن توسط عابر پیاده یا سواره، به اثرگذاری و بروز و ظهور مجسمه خواهد افزود.
بهرامی ادامه داد: شهر تهران از چند منظر دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که به عنوان امتیاز و بعضاً به عنوان ایراد و آسیب به شمار می‌رود. سابقه ۲۰۰ ساله پایتخت بودن تهران و فرهنگ بومی این شهر مقوله ای است که جداگانه باید بررسی شود. اما متاسفانه در طرح‌ها و ایده‌های ارسالی از سوی شرکت‌کنندگان و هنرمندان کمتر به آن توجه شده بود. همچنین موقعیت ویژه پایتخت بودن تهران باعث شده سیل مهاجرین به آن روان باشد و به تبع آن گوناگونی فرهنگی و قومیتی در این شهر اتفاق افتاده است. از طرف دیگر موقعیت سیاسی تهران امکان تعامل و تبادل فرهنگی این شهر با خارج از کشور را فراهم ساخته و افرادی از ملیت‌ها، مذاهب و فرهنگ‌های کاملا متفاوت در این شهر رفت و آمد و سکونت دارند و این موضوع بر حساس بودن موقعیت این شهر تاکید دارد.
بهرامی ادامه داد: نکته مهم دیگر الگوپذیری شهرستان‌ها در امور مختلف از تهران است و در مورد هنرهای شهری هم به این شکل عمل شده است، بدون اینکه شرایط فرهنگی و اقلیمی آن شهر مورد توجه قرار گیرد. بنابراین روند شکل‌گیری و نتایج حاصل از پروسه مجسمه شهری اگر به درستی صورت گیرد می‌تواند الگوی مناسبی برای شهرستان‌ها باشد و نهایتاً باعث بالا رفتن معدل تولید آثار با کیفیت هنری در ایران شود.
عضو شورای سیاستگزاری ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران، گفت: آثار برگزیده در این دوسالانه طبعاً باید نسبت به دیگر آثار از جامعیت بیشتری برخوردار باشند و مولفه‌هایی که از ویژگی‌های مجسمه شهری محسوب می‌شوند را در خود داشته باشند. زیبایی فرم و توجه به ارزش‌های حجمی اثر، برخورداری از پس زمینه‌های فرهنگی ایران، اصالت ایده و طرح، خلاقیت و بدعت در بیان مفاهیم و مضامین، استفاده به جا از مصالح و متریال، اجرای حرفه‌ای و تکنیک ساخت، انتخاب مکان نصب مناسب و تعامل مجسمه با فضای پیشنهادی، اثرگذاری مجسمه در محیط اجتماعی خود، به روز بودن ایده و فرم مجسمه، نگرش تازه هنرمند با توجه به تحولات اجتماعی و... ویژگی‌های مجسمه شهری هستند که در قضاوت و انتخاب آثار در شورای سیاستگذاری و داوری مد نظر قرار خواهد گرفت.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه