ششمین دوسالانه مجسمه های شهری تهران برگزیدگان خود را شناخت

در خواست دبیر دوسالانه از شهردار تهران برای احداث باغ موزه مجسمه در تهران

ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران با معرفی 15 اثر برگزیده به کار خود پایان داد.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، مراسم اختتامیه ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران سه شنبه 4 دی ماه در فرهنگستان هنر برگزار شد. در این مراسم پیروز حناچی شهردار تهران، احمد مسجد جامعی و محمد سالاری اعضای شورای شهر تهران، برزین ضرغامی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، مجتبی موسوی دبیر دوسالانه مجسمه سازی تهران و جمعی از هنرمندان حضور داشتند.
در ابتدای این برنامه کلیپ یادبود سه هنرمند مجسمه سازی که در یک سال اخیر دارفانی را وداع گفتند و در خلال برگزاری نمایشگاه دوسالانه، نمایشگاهی از تصاویر آثارشان نیز برپا شده بود، پخش شد. کارل اشلامینگر، محسن وزیری مقدم و رضا امیر یاراحمدی سه هنرمندی هستند که بخشی از نمایشگاه این دوسالانه به گرامیداشت آنها اختصاص یافته بود.
پس از یاد و گرامیداشت این سه هنرمند، دکتر برزین ضرغامی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران در سخنانی با بیان اینکه جمع زیادی از هنرمندان تلاش کردند تا دوسالانه به این مرحله برسد، گفت: بیش از ۷۰۰ هنرمند آثار خود را به دوسالانه ششم مجسمه های شهری تهران ارسال کردند و تعدادی از هنرمندان با تجربه و با دانش به داوری آثار پرداختند. سرانجام 61 اثر به نمایشگاه دوسالانه ششم راه پیدا کرد. این نمایشگاه بیش از یک ماه در محل موسسه فرهنگی هنری صبا برپا بود و مورد استقبال مخاطبان مختلف به ویژه دانشجویان رشته های هنری قرار گرفت.
وی ادامه داد: امسال در طول برگزاری نمایشگاه، انتخاب یک اثر برگزیده به عهده مخاطبان گذاشته شده بود و به دلیل حضور جمع‌های تخصصی بازدیدکنندگان، اثری که توسط مخاطبان انتخاب شد بسیار نزدیک به آثار انتخابی داوران است.
ضرغامی بیان کرد: قرار بر این بود که ۱۵ اثر در این نمایشگاه انتخاب شود ولی با توجه به کیفیت آثار، انتخاب برترین‌ها بسیار سخت بود و امیدوار هستیم بتوانیم تعداد بیشتری از این آثار را ساخته و در سطح شهر قرار دهیم تا پویایی و نشاط بیشتری در شهر ایجاد شود.

بخش بعدی برنامه به تجلیل از خانم ساریانی مجسمه‌ساز پیشکسوت و استاد دانشگاه ساکن شمال کشور اختصاص داشت که به دلیل بیماری در مراسم حضور نداشت و تقدیرنامه او توسط احمد مسجدجامعی به نماینده ایشان تحویل داده شد.
پس از آن مراسم تقدیر از لیلیت تریان نخستین بانوی مجسمه‌ساز ایران که متولد سال ۱۳۰۹ است، انجام شد و در ادامه این مراسم پیروز حناچی ضمن تبریک میلاد مسیح و تسلیت رحلت آیت الله شاهرودی به بیان سخنانی پرداخت.
در این مراسم همچنین سید مجتبی موسوی دبیر دوسالانه گفت: خدا را شاکرم که پس از گذشت ۱۰ سال از نخستین دوسالانه مجسمه‌های شهری، این رویداد هر سال ارتقا پیدا کرده و توانستیم فرهنگ وجود مجسمه شهری را در عرصه مدیریت شهری جا بیاندازیم.
وی ادامه داد: در حال حاضر نکته مهم این است که بتوانیم کیفیت این رویداد را هر سال بالاتر ببریم و در همین راستا در کنار نمایشگاه و بخش‌های مختلف آن، نشست‌های تخصصی متعدد انجام شد و به نقد و تحلیل مجسمه‌سازی در کشورمان پرداخته شد. با وجود این آرزویی داریم که هنوز محقق نشده است و این آرزو احداث باغ موزه مجسمه در تهران است و از شهردار تهران درخواست دارم به احداث باغ موزه مجسمه در تهران اقدام کنند. این مکان می‌تواند هم جاذبه گردشگری شهر باشد و هم به توسعه هنر شهری کمک کند.

پس از قرائت بیانیه هیئت داوران توسط موسوی، احمد مسجدجامعی، محمد سالاری، برزین ضرغامی، ایرج‌راد، عباس مشهدی‌زاده، سعید شهلاپور و مجتبی موسوی به روی صحنه رفتند تا تقدیرنامه برگزیدگان را اهدا کنند. از میان ۱۵ هنرمند انتخاب شده توسط هیئت داوران، سه نفر از آنها شایسته تقدیر شدند و ۱۲ نفر به عنوان منتخب نهایی انتخاب شدند تا آثار آنها در مدت یک سال ساخته شده و در شهر نصب شوند و پس از داوری مجدد آثار نصب شده در سطح شهر، سه برگزیده نهایی انتخاب و معرفی شوند.
سارا تهرانی‌نیا، محمد مهدی شاهزاده حمزه و فاطمه مجیدی سه هنرمند شایسته تقدیر بودند. همراه تاتاری، سارا تقوی، بهمن چگینی، محبوبه حسینی موسی، علی حیاتی، معصومه روستا، حسین شناور، حمید شیری، عنایت صحرایی، داوود غلامی، آرش غنچه‌پور و مصطفی محسنی ۱۲ منتخب نهایی نمایشگاه هستند. همچنین اثر المیرا سلامت نیگی کند به عنوان اثر منتخب مخاطبان معرفی شد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه