هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:‏

مجسمه باید سبب آشتی بیننده با هنر شود/ رهایی نگاهی بر انسان معاصر است

همراه تاتاری که با مجسمه «رهایی» در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری حضور دارد گفت: هدف من در مجسمه‌سازی شهری، ارائه بیانی ساده و گیرا، آن هم با استفاده از المان‌های سنتی و گویا است تا بتواند ارتباطی بهتر با بیننده برقرار کند و به نوعی سبب آشتی بیننده با هنر معاصر شود.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، همراه تاتاری از هنرمندانی که اثرش در ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری ‏تهران پذیرفته شده است، ایده اجرای «رهایی» را مربوط به درون انسان معاصر دانست و در این باره گفت: ایده من از زندگی انسان معاصر و درون وی نشات می‌گیرد. انسانی که ارزش‌های والا را فراموش کرده و یا در حال فراموش کردن است. در واقع اشاره من به درون اوست.
او ادامه داد: اشاره‌ای که من در این اثر ارائه کردم، به نرمی و نازکی پر و ایستایی و استقامت درختی چون سرو است ضمن اینکه پرواز پرندگان نیز به عنوان سمبلی از آزادگی روح انسان در آن وجود دارد.
این هنرمند افزود: وقتی انسان معاصر را می‌نگرم احساس آزادی را درگذشته، بیش از اکنون می‌بینم، به همین خاطر از المان‌های سنتی که اشاره به گذشته دارد، در این کار استفاده کردم.
تاتاری درباره نقطه جانمایی این اثر اظهار کرد: من 2 نقطه برای جانمایی اثرم انتخاب کردم که یکی میدان راه‌آهن و دیگری ابتدای اتوبان چمران به سمت شمال از میدان توحید است. منظور من از انتخاب این دو نقطه، بیشتر درگیر کردن دید بصری مردم و برقراری ارتباط نزدیک با اثر بوده است زیرا این دو، مکان‌هایی پر رفت و آمد هستند. انتخاب میدان راه‌آهن به واسطه حضور مسافرانی است که از استان‌های دیگر و اندکی با دید قدیمی رفت و آمد می‌کنند. در واقع این گروه با المان‌هایی که من به کار بردم، بیشتر آشنا هستند بنابراین بهتر ارتباط برقرار می‌کنند. در اتوبان چمران نیز بیشتر افراد معاصر و نسل نو رفت‌وآمد دارند و این اثر بخشی از درون را به آن‌ها یادآوری می‌کند. در واقع رهایی تلاشی برای برقراری ارتباط ساده و بدون پرگویی و یادآوری خاطرات است.
این هنرمند مجسمه‌ساز، نصب مجسمه‌ها در فضای شهری را یک نیاز دانست و گفت: برای مجسمه شهری رعایت اصولی چون متریال، مقیاس، مکان مناسب، نحوه اجرا و ... بسیار مهم و تأثیرگذار است. بر همین مبنا، من همیشه به مقیاس و مکانی که انتخاب می‌کنم، حساس هستم زیرا ارتباط بیننده با اثر تعریف‌کننده و معنای اولیه اثر قبل از استیتمنت را در بردارد.
تاتاری استفاده از بیان بین‌المللی در مجسمه‌های شهری را ضروری خواند و افزود: هدف من در مجسمه‌سازی شهری، ارائه بیانی ساده و گیرا، آن هم با استفاده از المان‌های سنتی و گویا است تا بتواند ارتباطی بهتر با بیننده برقرار کند و به نوعی سبب آشتی بیننده با مجسمه‌سازی معاصر شود. در سال‌های اخیر نیز من تلاش کردم که از المان‌هایی با بیان بین‌المللی استفاده کنم تا تأثیری همگانی در پی داشته باشد.
او ادامه داد: طبیعتاً حتی خط‌خطی‌های مردم عام بر دیوارها، نیز زیبایی‌های خاص خود را دارد، چه برسد به خلق نوعی هنر که با ذهن و دست هنرمند شکل گرفته و قطعاً تأثیری دوچندان دارد اما در این میان نحوه ارائه، اجرا، تعریف و ... مهم است.
این هنرمند تصریح کرد: باید در انتخاب و داوری آثار برای شهر، از اساتیدی که مطالعات به روز و نگاهی نو دارند، استفاده کنیم. در این راستا نیز ما از جوان‌سازی داوران استقبال می‌کنیم زیرا این اتفاق سبب می‌شود که ارتباط بیشتری با هنرمندان برقرار کنیم ضمن اینکه تعاریف ما نیز باید به روز شود.
تاتاری ادامه داد: تأثیر هنر بر جامعه غیرقابل‌انکار است اما حساسیت و نحوه برخورد با اثر هنری و هنرمند بسیار مهم‌تر است بنابراین باید در این مقوله انتقادپذیر باشیم لذا باید حرف هنرمندان را پذیرا باشیم و گوش دهیم.
او تأکید کرد: باید در این روند همراه هنرمند باشیم و نگذاریم فاصله بین هنرمند و جامعه و مسئولین زیاد شود، با این دیدگاه برگزاری رویدادهایی چون برگزاری دوسالانه مجسمه شهری بسیار مفید و تأثیرگذار است.
این هنرمند افزود: اینکه هر دو سال رویدادی را به این شکل داشته باشیم، چه برای افراد عام و چه خاص بسیار زیباست. بدیهی است که هر ساخته یا هر مجسمه‌ای نه هنری نه شهری است اما گاه شاهد داوری و انتخاب آثاری هستیم که بیان شهری ندارند. باید توجه کنیم که این مسائل باری منفی برای جامعه و هنرمندان به دنبال خواهد داشت.
تاتاری تصریح کرد: اگر داوری‌ها در سطح بین‌المللی انجام شود و حتی از کشورهای مختلف برای نظرخواهی، بازدید و ... برای تبادل اطلاعات دعوت شود، برای جامعه هنرمندان بسیار مفید خواهد بود.
او هنر را عنصری مهم در راستای شکوفایی فرهنگ جامعه دانست و گفت: ما باید تلاش کنیم هنری خلق کنیم که به دل مردم بنشیند و باعث تفکر مردم، رشد و شکوفایی فرهنگی جامعه شود بنابراین تنها با گفتن اینکه ما یک پیشینه فرهنگی چند هزارساله داریم، اتفاقی رخ نمی‌دهد. امیدوارم در این راستا با برنامه‌ریزی و بدون جناح‌بندی، حساسیت و دلسوزی به خرج دهیم تا اتفاقی مثبت رخ دهد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه