هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:‏

روند دوسالانه هدفمندتر شده است/ جانمایی مکمل خوانش مجسمه است

هدایت صحرایی که با مجسمه «طلوع» در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری حضور دارد گفت: مجسمه‌های شهری گاهی به نشانه‌های شهری تبدیل می‌شوند، به همین دلیل، برخی مواقع نشستن در کنار مجسمه‌ها باعث می‌شود که مخاطب به لحظه ثبت شده‌ای فکر کند که گاهی در تاریخ سیر می‌کند و گاهی راوی داستانی شیرین است.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، هدایت صحرایی از هنرمندانی که اثرش در ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری ‏تهران پذیرفته شده است، درباره اجرای مجموعه «طلوع» گفت: رود طراحی این مجموعه از چندین سال قبل روند شروع شد. این مجموعه از جزئیات معماری سنتی ایران و همچنین ساختارهای معماری مدرن شکل گرفت که من آن را به صورت یک مجسمه شهری طراحی کردم.
او درباره محل جانمایی این اثر توضیح داد و افزود: نقطه‌ای که من برای نصب این مجسمه انتخاب کردم، فضای سبز کنار پردیس ملت است زیرا در این مکان وجوه مشترک و در برخی موارد تضاد بصری بین این مجسمه و معماری پردیس ملت وجود دارد که به انتقال معنی‌ این اثر کمک می‌کند.
این فارغ تحصیل رشته مجسمه‌سازی از دانشگاه هنرهای زیبا تصریح کرد: به نظر من معماری نرم پردیس نقطه مقابل طراحی قرینه‌وار و ایستای این اثر است به همین خاطر فضا و اثر به عنوان مکمل یکدیگر ظاهر می‌شوند و به تکامل یکدیگر می‌انجامند.
صحرایی بر لزوم توجه به جانمایی مجسمه در محیط شهری تأکید کرد و گفت: همچنین مسئله دیگر این است که برای مجسمه‌هایی با موضوعات مختلف، مکان‌های متفاوتی نیز وجود دارد برای مثال مجسمه‌هایی با ابعاد بزرگ، خوانش‌های سریع و لحظه‌ای برای فضای کنار اتوبان مناسب هستند اما مجسمه‌هایی با خوانش‌های فلسفی و طولانی‌تر باید در مکان‌های که امکان نشستن و ایستادن شهروندان و مردم را دارد، نصب شود. در واقع جانمایی مجسمه در درک بهتر آثار نقش تعیین کننده‌ای دارد.
او ادامه داد: اهمیت مجسمه‌های شهری و همچنین آثار ماندگاری که در شهرها به جای گذاشته می‌شود، از چند نظر قابل بحث است زیرا همان‌طور که یک شهر به فضای سبز نیاز دارد، برای تلطیف فضای فکری و عمومی شهروندان به آثار هنری نیز نیازمند است زیرا آثار گوناگون،گویش‌های مختلفی دارند که هر کدام مخاطبان خاص خود را دارد.
این هنرمند مجسمه‌ساز تصریح کرد: مجسمه‌های شهری گاهی به نشانه‌های شهری تبدیل می‌شوند، به همین دلیل، برخی مواقع نشستن در کنار مجسمه‌ها باعث می‌شود که مخاطب به لحظه ثبت شده‌ای فکر کند که گاهی در تاریخ سیر می‌کند و گاهی راوی داستانی شیرین است.
صحرایی برگزاری دوسالانه مجسمه‌های شهری را یک نیاز در این عرصه دانست و گفت: دوسالانه مجسمه‌های شهری به عنوان یک برنامه متداول چند سالی است که چه از سوی برگزارکنندگان و چه از سوی مجسمه‌سازانی که در این راستا حرکت می‌کنند، هدفمندتر دنبال می‌شود اما دوسالانه به تنهایی از پس کمبود آثار مجسمه برنمی‌آید و رویدادهایی از این دست یک نیاز جدی محسوب می‌شود که باید در مرکز توجه مسئولان قرار گیرد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • تهیه شده در: معاونت برنامه¬ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش نوبتو سال انتشار:1391 مباحث کتاب: در این کتاب سعی شده تا به معرفی چشم انداز، سیاست و اقدامات شهرهای…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه