هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:‏

دوسالانه مجسمه‌های شهری تخصص را پررنگ می‌کند/ تضاد عشق و عقل در «عشق داند»

مهدی زارعی که با مجسمه «عشق داند»در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری حضور دارد گفت: رویداد مجسمه‌های شهری به گونه‌ای باعث تخصصی‌تر شدن این مبحث می‌شود و می‌تواند با نگرش باز و حرفه‌ای باعث مطرح شدن دیدگاه‌های جدید نیز شود.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، مهدی زارعی از هنرمندانی که اثرش در ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری ‏تهران پذیرفته شده است، درباره اجرای اثر «عشق داند» گفت: من در دوره‌ای مجسمه‌های سرامیکی دوران سلجوقی را مورد بررسی قرار دادم که این طرح نیز حاصل این بررسی‌هاست. او افزود: در آثار دوران سلجوقی، هنرمند از ترکیب بدیع حجم و خط برای رسیدن به هدف غایی استفاده کرده است بنابراین من نیز این شیوه را برگزیدم.
این هنرمند درباره مفهوم درونی اثر «عشق داند» بیان کرد: در این اثر من سعی کردم که دوگانگی ازلی ابدی انسان را که در میان عقل و احساس یا به عبارتی عقل و عشق در نوسان است با استفاده از خط و حجم تصویر کنم.
زارعی ادامه داد: همان‌طور که می‌دانید، عقل و عشق همواره دو مقوله جمع ناشدنی و همیشه منشأ جدلی بی‌پایان بوده‌اند که هرکدام پیروانی دارند که در این مسیر همواره عشق را حافظ به تصویر کشیده است را دارد.
او تصریح کرد: در این اثر، من به بازنمایی مواجهه‌ اهل عقل و استدلال با استفاده از شعر حافظ اندیشیدم بنابراین تلاش کردم، مفهوم را به شیوه پیشینیان بازنمایی کنم و به تصویر بکشم.
این هنرمند درباره محل جانمایی اثر «عشق داند» گفت: من برای جانمایی زیر پل کریم‌خان را مد نظر قرار دادم زیرا خیابان کریم‌خان به لحاظ تعدد مراکز فرهنگی جای مناسبی برای اثری است که موضوع آن اهل تأمل و تعقل‌ را می‌طلبد و آن‌ها را مخاطب جدی خود می‌داند.
زارعی خاطر نشان کرد: به طور حتم جانمایی یک اثر به لحاظ برخورد مخاطب با اثر بسیار مهم است. اگرچه مجسمه شهری به نوعی برای تمام مردم شهر ساخته می‌شود اما در بستر و جای مناسب می‌تواند مخاطب درست‌تری را به دست آورد ضمن اینکه یک مجسمه در جای درست بخشی از هویت یک محل و فضا را نیز می‌سازد.
او ادامه داد: چالشی که در مورد جانمایی آثار پیش روی هنرمندان است، در واقع بیشتر ناشی از ناهمگونی و بی‌هویت بافت‌های شهری است و اگر این دو مقوله در وضعیت بهتری قرار داشتند، هنرمند با انتخاب درست خود می‌توانست به فضاسازی بهتر نیز کمک کند و باعث ارتباط بیشتر المان‌های مختلف شهر با یکدیگر شود اما در فضای ناهمگون و بی‌هویت، مجسمه شهری نه تنها امکان یاری به مخاطب و مسئولان را ندارد، بلکه باید یک تنه در برابر تمام ناهمگونی‌های شهری بایستد و با آن مقابله کند که عملاً سخت یا به عبارتی نشدنی است.
این هنرمند برگزاری دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران را یک ضرورت در راستای تخصصی شدن این بخش دانست و گفت: رویداد مجسمه‌های شهری به گونه‌ای باعث تخصصی‌تر شدن این مبحث می‌شود و می‌تواند با نگرش باز و حرفه‌ای باعث مطرح شدن دیدگاه‌های جدید نیز شود.
زارعی افزود: به طور حتم دوسالانه به نمایاندن تفاوت‌ها و تشابهات این رشته با دیگر رشته‌های هنری کمک شایانی می‌کند.
بر اساس این گزارش، مهدی زارعی، متولد ۱۳۶۰ در شیراز است. او فارغ‌التحصیل رشته صنایع دستی مقطع کارشناسی در دانشکده هنر و معماری شیراز است که سال‌هاست در عرصه مجسمه‌های شهری فعالیت دارد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • همایش بازنمایی فضاهای شهری در هنر و ادبیات مجموعه مقالات به کوشش: معاونت برنامه ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران سال چاپ: 1392   امروزه فضای شهری به عنوان فضایی واسط میان دنیای درون…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه