هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:‏

دوسالانه مجسمه‌های تهران فرصت تعامل هنرمندان و مسئولان/ تکرار روایت گذر فصل‌ها و عمر است

معصومه روستا که با مجسمه «تکرار» در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری حضور دارد، برگزاری دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران را یک فرصت مناسب برای برقرار تعاملی نزدیک‌تر بین مسئولان و هنرمندان دانست.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، معصومه روستا از هنرمندانی که اثرش در ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری ‏تهران پذیرفته شده است، درباره اجرای اثر «تکرار» در این دوره از دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران، گفت: من از کودکی کار با برش و کاغذ را دوست داشتم و با آن کار می‌کردم، به همین خاطر این اثر نیز با تأکید بر این تکنیک اجرا شد. من در سومین بینال شهری نیز اثری را با عنوان «زیر گنبد کبود» به همین روش ساختم که به مرحله اجرای شهری نیز رسید.
این هنرمند درباره اثر «تکرار» گفت: در این اثر من از نیم‌دایره‌های مکرری که از بزرگ به کوچک تشکیل شده، استفاده کردم. «تکرار» از دایره‌های متحد و مرکزی متعددی تشکیل شده که همه ریتم خاصی را دنبال می‌کنند. در واقع این نیم‌دایره‌های متعدد، سمبلی از تکرار زمان و فصل‌ها هستند و به این اشاره دارند که عمر آدمی که می‌گذرد و در نهایت در یک نقطه به پایان می‌رسد.
روستا درباره محل جانمایی این اثر، توضیح داد و بیان کرد: من برای این اثر مکان خاصی را اثر در نظر نگرفته‌ام زیرا «تکرار» قابلیت نصب در هر مکانی را می‌تواند داشته باشد اما به نظر من میدان‌ها می‌توانند، بهترین مکان برای نصب این اثر باشند زیرا اثر طوری طراحی شده که از هر زاویه فرم متفاوتی را به مخاطب ارائه دارد، ضمن اینکه میدان این قابلیت را به مخاطب می‌دهد که از همه جهت اثر را ببیند و ارزیابی کند.
او بر لزوم توجه به جانمایی مجسمه‌های شهری اشاره کرد و گفت: مکان مناسب برای نصب مجسمه، از اهمیت فراوانی برخوردار است زیرا اگر مکان نصب مجسمه مناسب نباشد، امکان اینکه مجسمه بهتر دیده شود را از بیننده سلب می‌کند.
این هنرمند ادامه داد: در صورت نصب نامناسب مجسمه، هم مکان زیبایی نخواهیم داشت و هم مجسمه مانند لباسی که آن را وصله پینه کرده باشیم، جلوه می‌کند، پس بهتر است هر چیزی جای مناسب خود را به دست آورد.
روستا نصب اثر در فضای شهری را عاملی مهم در رشد فرهنگ مردم شهر دانست و تصریح کرد: نصب درست مجسمه در شهر می‌تواند، به زیباتر شدن، فضاهای عمومی کمک کند ضمن اینکه قطعاً مخاطبان و شهروندان را نیز به تفکر وامی‌دارد.
او افزود: شهر یک مکان عمومی است، بنابراین نصب مجسمه در این فضا، امکان دیدن اثر برای افراد خاص و عام را به وجود می‌آورد درحالی‌که نمایش آثار در گالری صرفاً برای مخاطبان خاص است و این گستردگی در فضای شهری را دارا نیست.
این هنرمند تصریح کرد: وقتی مجسمه در اندازه بزرگ و درون شهر نصب می‌شود، همه را مخاطب خود می‌سازد بنابراین علاوه بر زیبایی می‌تواند نشانه‌ای برای مکانی خاص نیز باشد.
روستا برگزاری دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران را یک فرصت برای هنرمندان دانست و گفت: دوسالانه شهری فرصتی است که باعث می‌شود مجسمه‌سازان صرفاً آثار خود را برای فضای شهری طراحی کنند. در واقع به واسطه این رویداد یک ارتباط مناسب بین سازمان زیباسازی شهر تهران و مجسمه‌سازان ایجاد می‌شود که منجر به زیباتر شدن شهر می‌شود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه