هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:

مجسمه های شهری با نیاز مردم همسو شده است/مجسمه‌ای با متریال میرا

فاطمه صفری که با مجسمه «همه چیز همینه که هست» در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری حضور دارد گفت: امروز دیگر شاهد آن هستیم که مجسمه‌های شهری فقط برای مخاطب هنری و فرهیخته نیستند و با نیاز مردم عادی همسو شده اند.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، فاطمه صفری از هنرمندانی که اثرش در ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران پذیرفته شده است، گفت: نام اثرم را از یکی از جمله‌های چارلز بوکوفسکی الهام گرفته شده است. گربه حیوانی است که با همه چیز وفق پیدا می‌کند اما انسان با غصه سر می‌کند.
او درباره اثر خود گفت: درواقع اثر یک مبل راحتی است که گویا از خانه بیرونش گذاشته‌اند. گربه‌ها این مبل مستهلک را تبدیل به محل زندگی خود کرده‌اند و از لم دادن روی آن لذت می‌برند. برای اجرای نهایی این کار چند ایده دارم که بر حسب نیاز می‌توان از هر یک استفاده کرد. دوست دارم کار در منطقه‌ای نصب شود که محل عبور و مرور افرادی است که آن را به خوبی لمس و درک می‌کنند.
این هنرمند توضیح داد: روش کار به این شکل است که یک مبل مستهلک واقعی را در محل می‌گذاریم و من گربه‌ها را از جنس فایبرگلاس می‌سازم و روی آن نصب می‌کنم. گربه‌ها سیاه هستند. به خاطر اینکه مردم از گربه سیاه می‌ترسند و به طریقی می‌خواهم با باور منفی مردم با گربه‌های سیاه مقابله کنم و به آنها بگویم نباید از گربه‌ها ترسید.
صفری گفت: این یک کار میرا است و مبل به مرور جلوی چشم رهگذران کهنه و کهنه‌تر می‌شود و می‌پوسد. این ایده‌ای است که آن را دوست دارم. دوست دارم این ایده را در چند مکان مختلف پیاده کنم. مبل‌ها باید تپل و راحتی باشند. البته خودم هم در آنها دست می‌برم تا شبیه طرح ذهنی‌ام شوند.
او گفت: البته می‌دانم استفاده از پارچه در کار شهری چندان منطقی به نظر نمی‌رسد و نمی‌دانم نظر داوران درباره کارم چه خواهد بود اما دوست دارم ایده‌هایم را تست کنم و در معرض قضاوت قرار دهم. سال قبل هم با متریال شیشه شرکت کردم که در نهایت تایید نشد. دوست دارم ایده‌هایم اجرا شود ولی از طرفی هم ایده‌های شخصی خودم را ارائه می‌دهم و در بند داوری و قضاوت نیستم.
او گفت: بی‌ینال مجسمه‌های شهری اتفاق بسیار خوبی است و در شهر تهران خیلی تاثیرگذار بوده است. این بی‌ینال باعث شده موضوع مجسمه‌ها بازتر و اجتماعی‌تر انتخاب شود. امروز دیگر شاهد آن هستیم که مجسمه‌های شهری فقط برای مخاطب هنری و فرهیخته نیستند و با نیاز مردم عادی همسو شده اند.
این هنرمند در پایان گفت: بهترین نکته در برگزاری بی ینال امسال این بود که دست مجسمه‌سازها را برای انتخاب ابعاد کار باز گذاشتند و این باعث می‌شود ماکت به کار شهری نزدیک شود. البته امسال دیر متوجه این موضوع شدم و متاسفانه نتوانستم کارم را در ابعاد بزرگ‌تری بسازم.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • مجموعه مقالات سال چاپ: 1392 مفهوم توسعه پایدار از جمله مفاهیمی است که امروزه مورد توجه بسیاری از نظریه پردازان و کارشناسان در حوزه های مختلف قرارگرفته و رفته رفته موضوعاتی چون معماری و شهرسازی…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه