هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهر مطرح کرد:

مجسمه‌ای برای موزه ملی ایران/ با بزرگان سخن بگوییم

علی اعتبارکه با مجسمه ‏«اسطوره بی نام و نشان» ‏در ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری حضور دارد گفت: مجسمه ام را اختصاصا برای نصب در روبه روی موزه ملی طراحی کرده و اثرم با این موزه دیالوگ دارد.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، علی اعتبار ‏از هنرمندانی که اثرش در ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران پذیرفته شده است، درباره مجسمه خود توضیح داد: این اثر متعلق به مجموعه‌ای است که چند سال است روی آن کار می‌کنم. معتقدم شخصیت‌های تاثیرگذار و مشاهیر و بزرگان تاریخ ما خیلی زود از خاطرمان می‌روند. کسانی که ساختار فرهنگی ما را می‌سازند و یا تغییرات بنیادین ایجاد می‌کنند در ذهنمان نمی‌مانند و به اندازه کافی قدردانی نمی‌شوند.
وی افزود: بنابراین مجسمه‌ای از یک حکیم بی نام و نشان ساختم که اشاره به شخصیت خاصی ندارد و به صورت کلی این بی نام و نشانی را منتقل می‌کند. شاعران بزرگ ما در سراسر دنیا تجلیل می شوند ولی خودمان آنها را به درستی نمی شناسیم.
او درباره جانمایی کارش گفت: مجسمه را برای نصب جلوی ورودی موزه ایران باستان طراحی کرده ام. زیرا بزرگان ما فقط در موزه هستند و در فرهنگ روزانه ما جایی ندارند. حتی از بسیاری از هنرمندان و بزرگان کارهایی در موزه‌های ما نگهداری می‌شود که نام و نشان هنرمند بر آن نیست. این بی نشانی به فرهنگ و جامعه ما صدمه می‌زند ولی از آن غافل هستیم. به طور کلی می خواستم مجسمه ام با فضای موزه دیالوگ داشته باشد.
اعتبار همچنین گفت: ایران به سفال و سرامیک مشهور است و به همین دلیل کارم را بر مبنای همین متریال گذاشتم. سایز اصلی کار ۴ متر است. مجسمه را با الهام از مقرنس های سلجوقی و مناره های بلند این دوره طراحی کردم. وجه اشتراک کار من با مناره این است که ارتفاع هر دو بلند طراحی شده است. البته در این اثر گویا مناره برعکس شده است.
او توضیح داد: در این اثر با پرتره نمادین یک حکیم مواجه هستیم. ابعاد این کار قابل تغییر نیست زیرا آن را با ساختمان موزه هماهنگ کرده ام و با همین ابعاد ارتباط و تاثیر بصری مناسبی در محیط خواهد داشت. چون در نمای موزه از آجرچینی استفاده شده است، مجسمه من هم به رنگ سفال پخته است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

آمار و اطلاعات

نگارخانه