هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:‏

تهران دارای آشفتگی در منظر است/وقتی جرثقیل یک اثر هنری می‌شود

شاهو فرامرزی‏ که با مجسمه بی نام در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری حضور دارد گفت: تهران به خاطر تاریخ شکل‌گیری و مشکلات دیگر دارای یک جور آشفتگی منظر جدی است. بنابراین هنرهای شهری ‏مثل مجسمه می‌توانند در این شرایط به کمک پایتخت بیایند. ‏
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، شاهو فرامرزی از هنرمندانی که اثرش در ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری ‏تهران پذیرفته شده است، درباره طرح خود گفت: می‌توانم بگویم یک طرح حاضر و آماده است و من درواقع هیچ‌کاری به جز چیدمان انجام نخواهم داد. کار، چند جرثقیل است که کنار هم قرار گرفته و به شکل انسانی چیدمان شده است.
او درباره فلسفه کار خود گفت: درواقع شکل انسانی جرثقیل‌های غول‌پیکر، آدمی را به این فکر می‌اندزد که گویا این هیولاها هستند که دارند مکانیزم شهرها و حتی زندگی ما انسان‌ها را شکل می‌دهند. یک جور نگاه تئوریک به این پرسش است که شهرها خودشان چگونه شکل می‌گیرند و از این طریق چگونه به انسان هم شکل می‌دهند.
این هنرمند توضیح داد: از طرفی جرثقیل‌ها پدیده‌های تازه‌ای در زندگی انسان نیستند. آنها از گذشته‌های دور در داستان‌ها بوده‌اند. مثلا می‌توانم به غول‌های یک چشمی اشاره کنم که سیکلوپ نام داشتند و کاخ‌های یونان باستان را ساختند.
فرامرزی گفت: شاید در ظاهر ساختن ساختمان‌ها باشد، اما وظیفه مهم این جرثقیل‌ها شکل‌دهی به فرهنگ ماست. مثلا آنها مفهوم بالای شهر و پایین شهر را برای ما می‌سازند.
وی افزود: این سازه در ابعاد بزرگ ساخته خواهد شد. زیرا هر یک از این جرثقیل‌ها ۱۵ متر ارتفاع دارند و برای ساختن سازه نیاز به جرثقیل‌های واقعی دارم. بنابراین کار نیاز به فضای بزرگی دارد.
او همچنین به دریاچه خلیج‌فارس اشاره کرد و گفت: صبح‌ها وقتی از کنار این محیط رد می‌شوید، بیش از هر چیزی جرثقیل می‌بینید. این ماشین‌های غول‌پیکر منظره طبیعی این نقطه از شهر را به دلخواه خودشان تغییر داده اند. علاوه بر خود این منطقه، پارک پردیسان هم محوطه خوبی برای اجرای کار است. چون روزانه تعداد زیادی از مردم از کنار آن می‌گذرند و این منظره می‌تواند یک جور یادآوری یا نیشتر برای آنها باشد که شهر دارد به چه سمتی می‌رود و قدرت این غول‌ها چقدر در شکل‌دهی به زندگی ما زیاد است. این لزوما خوب یا بد نیست. همان‌طور که دیدن جرثقیل‌های دریاچه چیتگر برای من نیشتر بود.
این هنرمند توضیح داد: جرثقیل‌ها دقیقا به همین شکل انسانی فروخته می‌شوند. دست دارند، سر دارند و همین شکل انسانی‌شان برای من جذاب بود. انگار خود ما هستیم. پایان‌نامه کارشناسی ارشد من درباره آثار شهری بود و به همین دلیل ۱۰ سال است که با این مفهوم در چالش هستم.
شاهو فرامرزی گفت: تهران به خاطر تاریخ شکل‌گیری و مشکلات دیگر دارای یک جور آشفتگی منظر جدی است. بنابراین هنرهای شهری مثل مجسمه می‌توانند در این شرایط به کمک پایتخت بیایند.
او شرط همراهی هنر با مسائل شهری را برخورد غیرسلیقه‌ای دانست و گفت: باید ساختاری، اصولی و تئوریک با مساله مواجه شویم. کارهای اخیر گاهی غیراصولی بودند. پیش از استفاده از هنر در مناظر شهری، باید عمیقا درباره فضا مطالعه کنیم. این درحالی است که متاسفانه هنوز هنرمندان ما ارتباط مناسبی با مسائل شهرسازی ندارند.
شاهو فرامرزی، کارشناس ارشد نقاشی از دانشگاه تهران است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه