هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:‏

دوسالانه مجسمه‌های شهری امسال معناگرایانه‌تر برگزار می‌شود

عباس مجیدی که با مجسمه «قاصدک» در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری حضور دارد گفت: بی ینال مجسمه‌های شهری تهران امسال با در نظر گرفتن ارتباط فضا و اثر هنری، در شرایط بهتری برگزار می‌شود و معناگرا شده است.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، عباس مجیدی از هنرمندانی که اثرش در ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری ‏تهران پذیرفته شده است، درباره اثری که برای ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران طراحی کرده است، گفت: این اثر از مجموعه قاصدک‌های بنده است. عنوان کلی این مجموعه رهایی است و با همین تم کارهایی اجرا کردم که چند جا هم اجرا شده است. سبک‌بالی و پیام‌رسانی قاصدک از مواردی بود که توجه مرا به خود جلب کرد.
او گفت: وقتی مجسمه را در دو بخش می‌بینید آن حس رهایی که مد نظرم بود به شما منتقل می‌شود. به دنبال القای یک جور حس آزادی بودم. این آزادی وقتی در ابعاد بزرگ و در فضای مناسبات شهری قرار بگیرد بهتر می‌تواند مفهوم خود را منتقل کند. استفاده از متریال استیل هم به تکمیل این حس در من کمک کرد.
این هنرمند توضیح داد: در کارهای نمایشگاهی، ممکن است کار ترکیبی باشد و جزئیات دیگری داشته باشد. ولی برای کار شهری ترجیحم این بود که فقط قاصدک باشد و صرفا به مفهوم پرداخته شود تا مناسب این فضا باشد.
وی افزود: ماکت کار ۱۳۰ سانتی‌متر طول دارد ولی در اجرای شهری می‌تواند ۶ تا ۸ متر باشد تا به راحتی برای مخاطبان از فاصله دور قابل دیدن باشد.
مجیدی گفت: همیشه با قاصدک‌ها ارتباط خوبی داشتم و یک زمان در کار هنری خودم شروع کردم به کار کردن روی آنها. به نظرم مخاطب هم به خوبی با این نماد ارتباط برقرار می‌کند و به همین دلیل موضوع خوب و مناسبی برای مجسمه است. اوایل از خود قاصدک‌ها به عنوان متریال استفاده می‌کردم ولی به دلیل ناپایدار بودن این ماده، به فلکسی رسیدم. بعدها کم کم در استیل به نتیجه بهتری رسیدم.
وی گفت: در کارهای نمایشگاهی‌ام با قاصدک به مرگ رسیدم ولی در کار شهری موضوع فرق دارد و از این طریق به رهایی رسیدم. در این کار دو سطح بازدارنده توسط قاصدک ایجاد شده است. حواشی اتوبان‌ها به نظرم جای خوبی برای نصب این مجسمه خواهد بود. به طور خاص به حاشیه بزرگراه حکیم فکر کردم.
این هنرمند توضیح داد: شهر تهران دارد به سرعت تغییر چهره می‌دهد و منظره اتوبان‌ها و آپارتمان‌ها جای مناظر قبلی‌ را می‌گیرند. این فضا به فرم‌های مناسب خودش نیاز دارد و اینجاست که اهمیت مجسمه‌های شهری و فستیوال‌های مرتبط با آن حس می‌شود. هنر شهری باید همراستا با مفاهیم و معماری به پیش برود ولی در کشور ما متاسفانه این هماهنگی وجود ندارد و ما بر اساس تعاریف امروز پیش نمی‌رویم. برگزاری چنین بی‌ینالی گرچه در دنیا مرسوم نیست ولی برای تهران غنیمت است.
این تحصیلکرده مجسمه سازی و پژوهش هنر پیشنهاد کرد: بهتر است فضاها را مشخص کنیم و مطابق با آنها از هنرمندان کار بخواهیم تا در نهایت به هماهنگی میان اثر و محیط برسیم. این کار به زیباسازی شهر کمک می‌کند. البته اینها همه خوب است ولی کافی نیست و باید همواره مجسمه‌سازی را با معماری همگام پیش ببریم.
عباس مجیدی در پایان درباره ششمین دو سالانه مجسمه‌های شهری تهران نیز گفت: به نظرم امسال بی ینال در شرایط بهتری برگزار می شود. این رویداد معناگرایانه‌تر شده است و ارتباط فضا و مجسمه بیشتر مد نظر برگزارکنندگان قرار گرفته است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نام کتاب:کارنامه طرح­های مطالعاتی سازمان زیباسازی شهر تهران-89-1368 ناشر:پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی تهیه شده در: معاونت برنامه­ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش با همکاری پژوهشکده فرهنگ،…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه