هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:‏

هنرمند باید سواد بصری شهروندان را بالا ببرد/ نیم نگاهی به مسائل روز جامعه در اثر هنری

عطا صحرایی که با مجسمه «ماسک فیلتردار» در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری حضور دارد گفت: مجسمه شهری ساختن برای تهران شرایط خودش را دارد. به نظرم بهتر است هنرمند نیم‌نگاهی به مسایل روز شهر داشته باشد و هم از طریق اجرای کار هنری، سواد بصری شهروندان را بالا ببرد.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، عطا صحرایی از هنرمندانی که اثرش در ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری ‏تهران پذیرفته شده است، درباره مجسمه‌ای که برای ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران طراحی کرده است گفت که این مجسمه از دو بخش فیگور و سازه‌های پیچیده فلزی تشکیل شده است. این اثر «ماسک فیلتردار» نام دارد و وقتی به ذهنم رسید که به مشکل آلودگی هوا فکر می‌کردم. بخشی از این مجسمه فلزی و بخش دیگری از آن فیگوراتیو است.
او درباره بخش فلزی کار خود گفت: این طرح ساده شده زیرساخت‌هایی است که انسان برای رفاه خود ساخته است و حالا به شکل پیچ در پیچ برایش دردسر درست کرده است. لوله‌ها و مخزن‌های فلزی و حتی اگزوز ماشین را در این طرح قرار دادم. در هم تنیدگی این اشیا برایم مهم بود. چون به نظرم انسان سعی کرده با این اختراعات زندگی خود را ساده کند ولی آن را بیشتر پیچیده کرده است.
این هنرمند درباره فیگور توضیح داد: انسان (بخش فیگوراتیو) بالای آن است و دارد دسترنج خود را می‌بیند. او با نگرانی به دنبال چاره است. البته از روی سینه فیگور یک روشنی به سمت سر آن وجود دارد. گویا اندک امیدی هنوز در دل او زنده است و آن را به ذهنش منتقل می‌کند.
او در ادامه گفت: در چهره او حس و حال شکستگی و ناامیدی وجود دارد. در نگاه اول مخاطب متوجه نوعی اندوه، بیماری یا افسردگی در این چهره می‌شود. البته خیلی نمی‌خواستم این افسردگی را پررنگ کنم. چون به هر حال آن کورسوی امید هست و یک چهره خیلی افسرده و بیمار در شهر مناسب حال شهروندان نیست.
صحرایی گفت: برای ماکت، فیگور را با فایبرگلاس کار کردم ولی به نظرم برای اجرا در شهر بهتر است بخش فیگور از برنز باشد. این ماکت ۱۸۵ سانتی‌متر ارتفاع دارد اما طبق محاسبات من در اجرای شهری چهار متر و شصت سانتی‌متر مرتفع خواهد بود.
وی درباره مکان اجرای کار خود گفت: بعد از مشورت با یکی از دوستان عکاسم به این نتیجه رسیدم بهترین جا برای اجرای این طرح میدان ولی عصر تهران است. زیرا در روزهای آلوده، مرکز میدان محل تجمع و وارونگی هواست و می‌توان آلودگی را در آن دید.
عطا صحرایی گفت: مجسمه شهری ساختن برای تهران شرایط خودش را دارد. به نظرم بهتر است هنرمند نیم‌نگاهی به مسایل روز شهر داشته باشد و هم از طریق اجرای کار هنری، سواد بصری شهروندان را بالا ببرد. مردم نیاز به حضور آثار هنری در سطح شهر دارند و برآورده نشدن این نیاز در درازمدت به شهر آسیب می‌زند.
این تحصیل‌کرده صنایع دستی در پایان گفت: قبلا در شهرهای دیگر کار شهری کرده‌ام و می‌توانم بگویم حوزه فعالیتم آثار فیگوراتیو است. به هر حال فیگور عنصر جدانشدنی کارهایم است زیرا انسان برایم مهم است. در کنار انسان نیز همیشه یک بخش را به اکسسوار اختصاص می‌دهم تا بتوانم پیامی را که در ذهن دارم به مخاطب منتقل کنم.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • مطالعه، بررسی و تهیه ضوابط و دستورالعمل های اجرایی کاربرد رنگ در منظر شهری با توجه به نیاز شهرداری به تحقیقات در حوزه رنگ ‌آمیزی شهری، پروژه مطالعاتی تدوین دستورالعمل‌های اجرایی کاربرد رنگ در منظر…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه