هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:‏

تبلور سردر‌های معماری ایرانی در یک مجسمه شهری

علی حیاتی از هنرمندانی که اثرش در ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری ‏تهران پذیرفته شده است، درباره اثرش گفت: آن را با الهام از معماری ایرانی و برای احیای آن در محیط شهری مدرن طراحی کرده است.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، صاحب اثر «مینیمال ایرانی» بیان کرد: طرح این مجسمه با الهام از معماری ایرانی گرفته شده است. شخصا به سردر مساجد و مدارس علاقه زیادی داشتم و روی آن مطالعه می‌کردم. دوست داشتم این طرح‌ها را به داخل شهر مدرن امروزی بیاورم.
وی افزود: گرچه سردرهای معماری ایرانی ابهت دارند ولی تبدیل کردن آنها به مجسمه بسیار سخت است. برای همین شروع کردم به تکرار فرم‌ها. این بخشی از پایان‌نامه‌ام بود.
او گفت: معماری سنتی در شهرهای بزرگ کشور امروز دیگر خیلی کم است. ساختن آن هم بسیار هزینه‌بر است و شاید نتوان آن را در شهرهایی با این ویژگی‌های صنعتی احیا کرد. به همین خاطر به ذهنم رسید که از طریق مجسمه‌ها شاید بتوان آن را زنده نگه داشت.
حیاتی توضیح داد:‌ مهم این است که شهروندان به این بخش از هنر معماری بیشتر توجه کنند. البته تعداد کمی از مجسمه‌سازان ما امروز به این مباحث می‌پردازند و دغدغه آن را دارند.
او گفت: مینیمال کردن سردر دغدغه اصلی‌ام بود و برای این کار از سه رنگ زرد، آبی و قرمز استفاده کردم تا آن را به نوعی ساده‌سازی کرده باشم و از پیچیدگی اصلی کاسته باشم. به نظرم با وجود این توضیحات، چون کار مرتفع است توجه مخاطب را به خود جلب خواهد کرد.
این هنرمند در ادامه توضیح داد: ارتفاع کار اصلی را ۵ تا ۶ متر در نظر گرفته‌ام. به نظرم بهتر است در صورت تایید مجسمه در باغ ملی تهران نصب شود. زیرا باید جایی باشد که خیابان سنگفرش داشته باشد. زیرا کار من پایه ندارد و فکر می‌کردم نباید طوری ساخته شود که محدود باشد. برای همین نصب آن روی سنگفرش به نظرم بهترین گزینه است.
او درباره متریال کارش گفت: فلز را انتخاب کردم چون روی هم رفته کار سنگین است و باید ماده‌ای را انتخاب می‌کردم که در این ارتفاع تحمل وزن را داشته باشد.
علی حیاتی که کارشناس مجسمه‌سازی پردیس هنرهای زیبا است، درباره بی‌ینال مجسمه‌های شهری کشور نیز گفت: این حرکت بسیار مفیدی برای هنر مجسمه‌سازی است. مهم‌ترین ویژگی‌های آن این است که کارها توسط داورانی انتخاب و ارزیابی می‌شوند که خودشان صاحب‌نظر هستند و همچنین شرکت‌کنندگان از میان کسانی انتخاب می‌شوند که روزمه قوی دارند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • تلفیق هنر با معماری به عنوان دستاوردی بشری در طول تاریخ بزرگترین شاهکارهای ماندگار را برای انسان امروزی به یادگار گذاشته‌است. به عقیده بسیاری همین تلفیق است که معنایی خاص به زندگی و آثار برجا…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه