هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:‏

سعی می کنم بدی‌ها را در مجسمه به حس خوب تبدیل کنم

علیرضا پویایی مهر ‏ که با مجسمه «دل آرام» در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری حضور دارد گفت: . در همه کارها تلاش می کنم هرجا بدی می بینم آن را تبدیل به حس خوب کنم. در واقع روش ایده پردازی ام به این شکل است که ورودی چیزی است که مرا اذیت می کند و خروجی ایده خوبی است که تولید می‌کنم.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، علیرضا پویایی مهر ‏ از هنرمندانی که اثرش در ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری ‏تهران پذیرفته شده است، درباره اثر خود گفت: ایده این کار از چیزی بود که آزارم می‌داد. اما نگاهم به مسائل آزاردهنده کمی متفاوت است و سعی می کنم تز را تبدیل به آنتی تز کنم. در همه کارها تلاش می کنم هرجا بدی می بینم آن را تبدیل به حس خوب کنم. در واقع روش ایده پردازی ام به این شکل است که ورودی چیزی است که مرا اذیت می کند و خروجی ایده خوبی است که تولید می‌کنم.
وی افزود: مثلا در کار اخیرم که در ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران ارائه شد، نگاهم به خانواده مشکلات بسیار زیاد آن در عصر پست مدرن بود. بنابراین سعی کردم مهر مادری را به نشانه استحکام خانواده به عنوان یک نماد به کار ببرم و آن را نشان دهم.
این هنرمند توضیح داد: در این کار یک خاطره وجود دارد و سعی کردم چیزی را نشان بدهم که مهر مادری را به یاد بیاورد. در واقع تلاشم این بود که این یادآوری را با کار کردن روی سایه فیگور که در آب افتاده است به مخاطب منتقل کنم. طوری که حتی کسی که پیر است با دیدن سایه ها که به صورت قرینه و معکوس در آب قرار دارد، حس مادری را به ذهن بیاورد.
پویایی مهر گفت: دو ماکت از این کار دارم. قسمت وسط کار از جنس کامپوزیت مسلح شده با فلز است و بالا و پایین گچ پتینه شده. اگر سازمان زیباسازی موافق باشد دوست دارم در صورت اجرای شهری مجسمه را با برنز ضد سرقت کار کنم. درواقع در این روش از آرماتور فلزی استفاده می شود و داخل آن بتون ریزی می شود. به این صورت مجسمه امکان دزدیده شدن ندارد.
او گفت: پس از مشورت با برگزارکنندگان به این نتیجه رسیدم که در نهایت ماکت را از جنس کامپوزیت یا نوعی بتن کار کنم.
این هنرمند توضیح داد: مجسمه در سایز اصلی ۵ متر طول خواهد داشت. چون فیگور نشسته است باید از اندازه سایه‌اش به نسبت بیست درصد بزرگ تر باشد. بنابراین در محاسبات نهایی به این نتیجه رسیدم که اثر اصلی دو متر و هفتاد سانتی متر باشد و سایه آن دو متر و سی سانتی متر. بنابراین در بزرگ ترین حالت مجسمه تا ۵متر و نیم ارتفاع خواهد داشت.
این هنرمند مجسمه‌ساز همچنین گفت: خط اتصال این مجسمه خیلی کم است و ۴۰ در ۴۰ در نظر گرفته شده است. بنابراین ناچار بودم فکر نقاط کور از دید رانندگان را بکنم. باید کار را طوری مکان یابی می کردم که مشکلی برای دید ایجاد نکند. در جست و جوهایم به دوربرگردانی در منطقه قیطریه رسیدم که این امکان را به رانندگان و کسانی که سوار اتومبیل هستند می دهد که بدون مشکل مجسمه را ببینند. در صورت برگزیده شدن کار، با در نظر گرفتن یک فونداسیون ۴۰ در ۴۰ کار به سادگی در این محل نصب خواهد شد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه