هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:‏

بهترین مکان برای نصب مجسمه محل رفت و آمد عابران است/چالش عاطفه در سطح شهر در یک مجسمه

عنایت صحرایی که با مجسمه ای بی نام در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری حضور دارد گفت: بهترین فضای شهری برای مجسمه جایی است که با رفت و آمد عابر پیاده هماهنگ شود. در واقع پیاده روی بهترین راه برای کسب جاذبه‌های شهری و ایجاد تفکر در شهروندان است.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، عنایت صحرایی از هنرمندانی که اثرش در ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری ‏تهران پذیرفته شده است، درباره اثر خود در نمایشگاه ششمین دوسالانه مجسمه شهری تهران گفت: این کار در فضایی انتقادی خلق شده است و نگاهش به شرایطی است که در حال حاضر جامعه را هدایت می‌کند. خلا موجود در جامعه و جریان هویت زدایی مورد توجه من بوده است.
وی افزود: این جریان جامعه را تهی از هویت فردی می‌کند و سیستم قدرت که همان سرمایه داری است، مردمی را می سازد که عاری از هرگونه شناخت از خود هستند.
این هنرمند توضیح داد: در این مجسمه خلایی را می‌بینید که گویای عاری بودن انسان امروز از عواطف و احساسات است. نوع نگاهم به مجسمه سازی کمی انتقادی است و به همین دلیل می‌توانم بگویم که از لحاظ بصری در راستای زیباسازی کار نمی کنم و اتفاقا به جریان آن نقد هم دارم.
صحرایی گفت: برای ابعاد واقعی کار پیشنهادهایی دارم که با توجه به شرایط شهر تهران و محل نصب باید تعیین شود. برای جانمایی این کار خیلی در شهر جست و جو کردم. متاسفانه تهران شهری است که در شهرسازی آن جایی برای المان‌های شهری تعریف نشده است. جانمایی این المان ها در شهر معمولا به روش اجباری است.
او توضیح داد: اگر فضای مناسب داشتیم شکل مجسمه را متفاوت تر می‌گرفتم. روی هم رفته فکر می‌کنم نهایتا بتوان ۴ یا ۵ متر ارتفاع برای آن در نظر گرفت. هرچند در یک فضای تخصصی می تواند بیشتر هم بشود. متریال کار فایبرگلاس است.
این هنرمند درباره فضاهای شهری تهران گفت: بهترین فضای شهری برای مجسمه جایی است که با رفت و آمد عابر پیاده هماهنگ شود. در واقع پیاده روی بهترین راه برای کسب جاذبه‌های شهری و ایجاد تفکر در شهروندان است. ولی متاسفانه با تغییر الگوهای شهری، کیفیات جا به جا شده اند و از پیاده رو محروم هستیم. به همین دلیل به عنوان هنرمند ناچارم کارم را بر اساس سرعت ماشین و درک انسان سواره برنامه ریزی کنم.
عنایت صحرایی توضیح داد: خود این موضوع باعث شده است که شهروندی که شاکله اصلی شهر است نیازهایش به کلی تغییر کند. بنابراین در نهایت کارم را برای جای خاصی طراحی نکردم ولی نزدیک پردیس ملت و بر نیایش به نظرم فضای مناسبی است.

تبلیغات فرهنگی

آمار و اطلاعات

نگارخانه