هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:‏

رویکرد دوسالانه مجسمه‌های شهری مفهومی است/مجسمه ای برای وسط یک دریاچه شهری

فرزانه بهرام نوری که با مجسمه ‏«اوتناپیشتم» ‏در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری حضور دارد گفت: دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران باعث می‌شود مخاطبان با هنر مفهومی آشنا شوند زیرا آثار مدرن در این جشنواره دیده می‌شوند.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، فرزانه بهرام نوری از هنرمندانی که اثرش درششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری ‏تهران پذیرفته شده است، در باره کار خود گفت: این مجسمه از روی یک شخصیت اسطوره‌ای باستانی گرفته شده است که داستان او شبیه داستان حضرت نوح است. مطابق اسطوره‌های کهن او کشتی ساخته و نسل بشر را توسط آن نجات داده است.
وی افزود: سوژه این کار را از مهاجران سوری که در دریا غرق شدند گرفتم. انسان‌هایی که برای رها شدن از مشکلات قصد مهاجرت دارند ولی نمی‌توانند از دریا عبور کنند.
او گفت: روی کشتی یک اسب ساخته‌ام که نماد تیزرو بودن است و می‌خواستم از این طریق سرعت این اتفاق و حرکت‌ها را نشان دهم. زیر کشتی سر یک انسان وجود دارد. نمی‌خواستم انسانی متفکر، بدبخت یا دارای هر صفت دیگری را نشان دهم. می‌خواستم او نماد یک انسان کاملا معمولی باشد که ناگهان درگیر جنگ شده است. همه آدم‌ها وقتی درگیر جنگ می‌شوند برای نجات خود تلاش می‌کنند.
این فارغ‌التحصیل مجسمه‌سازی توضیح داد: متریال ماکت این طرح الکتروفرمینگ با روکش مس است. برای اجرا در سطح شهر آهن و یا فایبرگلاس را پیشنهاد داده‌ام که بنا به موقعیت سازه و بودجه شهرداری انتخاب خواهد شد. طول کار در اجرای شهری هشت متر و نیم خواهد بود.
بهرام نوری گفت: به نظرم بهترین جا برای این مجسمه یکی از دریاچه‌های شهری است. مثلا دریاچه پارک آب و آتش بسیار مناسب است زیرا سیالیت مورد نظر من را نشان می‌دهد. یک دریچه زیر صورت مجسمه وجود دارد که آب از آن رد می‌شود و درواقع حالت شناوری در دریا را تداعی می‌کند.
این هنرمند همچنین توضیح داد: پیش از این در دوره چهارم بی‌ینال مجسمه های شهری حضور داشتم ولی فکر می کنم دوره حاضر از هر جهت پیشروتر است. در این دوره دبیرخانه دوسالانه ایده‌آل گرا شده است و این اتفاق خوبی است. اگر فرصتی فراهم شود که تعداد بیشتری از کارها در شهر اجرا شوند به نظرم نتیجه بهتری خواهیم داشت.
فرزانه بهرام نوری گفت: این جشنواره را بیشتر از جشنواره‌های نوروزی دوست دارم. زیرا جشنواره‌های مناسبتی به سمت فانتزی بودن می‌روند ولی در دوسالانه مخاطب فرصتی دارد که با هنر مدرن آشنا شود. اینجا هنر مفهومی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • این کتاب آموزنده شیوه های نوینی را برای حرفه ای ها و تصمیم گیران و همه کسانی که نگران سرنوشت و آینده محیط های شهری هستند پیشنهاد می کند و مجموعه ارزشمندی از نمونه های…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه