هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:‏

پارک ملت پارک مجسمه‌ها است/ قدم زدن شاعر در شهر

سمیرا تفرج فکور که با مجسمه«شاعر» در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری حضور دارد گفت: در سال‌های اخیر پارک ملت تهران به نوعی تبدیل به پارک مجسمه‌های شهری شده است و مردم علاقه‌مند برای دیدن مجسمه‌های ‏تازه به آنجا سر می‌زنند.‏
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، سمیرا تفرج فکور از هنرمندانی که اثرش در ششمین سالانه مجسمه‌های شهری ‏تهران پذیرفته شده است، امسال با طرح «شاعر» در ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران شرکت کرده است. وی درباره کار خود گفت: این کار همان‌طور که از اسمش پیداست نوعی ادای دین من به مقام شاعر است. زیرا همه ما که کار هنری انجام می‌دهیم به نوعی با شعر درگیر هستیم و از آن الهام می‌گیریم. بنابراین همه هنرمندان با شاعران احساس مشترک دارند.
او ادامه داد: خود این طرح نیز به ناخودآگاهم الهام شد و این برایم نشانه خوبی بود و به آن پرداختم. تنه شاعر از جنس اپوکسی است ولی بال‌هایش از استیل است. به دنبال انتقال حس پروانگی و لطافت بودم. حروف روی بال شاعر، حروفی است که از ذهنش تراوش می‌کند و به او بال پرواز می‌دهد.
این هنرمند درباره جانمایی کار خود گفت: پارک ملت و راه‌پله مشاهیر جایی بود که قبل از آغاز کار به ذهنم رسید. مجسمه من اشاره به شاعر خاصی ندارد ولی گمان می‌کنم وقتی بین مجسمه مشاهیر و هنرمندان این پارک قرار بگیرد نوعی رجعت و احترام به مقام شاعر است.
تفرج فکور گفت: پارک ملت هم پر رفت و آمد است و هم در طی این سال‌ها محیط هنری در آن ایجاد شده است. گویا اصلا پارک مجسمه‌ها است. مردم هم این را می‌دانند و گاهی با اشتیاق برای دیدن کارهای جدید به این پارک سر می‌زنند و از مجسمه‌های آن لذت می‌برند. البته طراحی کار من به گونه‌ای است که در هر بوستان دیگری هم می‌تواند قرار داده شود. چون اشاره به یک مفهوم و یک مقام هنری کلی است.
او همچنین درباره مجسمه‌های شهری گفت: این نوع مجسمه‌ها قبل از هرچیز باید گویا و ساده باشند. به طوری که مخاطب در نخستین دیدار بتواند مفهوم آن را درک کند و با آن ارتباط برقرار کند. این نکته بسیار مهمی است و نقطه تفاوت آثار نمایش داده شده در گالری‌ها هم همین است. زیرا مردمی که به گالری می‌آیند از قبل آمادگی لازم برای تجزیه و تحلیل اثر هنری دارند.
این هنرمند توضیح داد: کار هنری اصلا نباید نیاز به تعریف داشته باشد. اگر یک مجسمه نیازمند تعریف جداگانه‌ای به جز آنچه نمایش داده است باشد، می‌توانیم نتیجه بگیریم که به اندازه کافی گویا نیست. سعی کردم مجسمه خودم را طوری طراحی کنم که با خواندن نام آن، مخاطب خیلی سریع مفهوم اثر را درک کند.
سمیرا تفرج فکور همچنین گفت: مهم است که مجسمه‌های شهری در طول زمان از بین نروند. به نظرم در این میان آهن یکی از بهترین مواد است زیرا وقتی رنگ می‌خورد دیگر به سختی از بین می‌رود.
سمیرا تفرج فکور، کارشناس مجسمه‌سازی از دانشگاه تهران است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

آمار و اطلاعات

نگارخانه