شهر در دست شاعران/ نگاهی به آثار دوسالانه مجسمه‌های شهری

نمایشگاه آثار برگزیده ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران در گالری صبا برپاست. هنرمندان در این نمایشگاه از تمنای خود برای زیستن در یک شهر زیباتر سخن گفته‌اند

نمایشگاهی از ۶۲ اثر برگزیده ششمین بی‌ینال مجسمه های شهری تهران این روزها در موسسه صبا برپا است. این نمایشگاه با نمایش بیش از شصت اثر از هنرمندانی با اندیشه‌ها جهانبینی‌های متفاوت به اندازه کافی جذاب هست. اما نکته بسیار مهم دیگر در این نمایشگاه این است که امسال هنرمندان آثار خود را در ابعاد مختلفی ارائه کرده‌اند و علاوه بر آن تصویری از جانمایی نهایی آن در سطح شهر ارائه داده‌اند که اغلب در ابعاد بزرگ در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.
 

به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهرتهران، نمایشگاه اصلی با یک گاو غول پیکر فلزی آغاز می‌شود. گاوی که سرش روی زمین است و باقی هیکلش مثل یک درخت از وسط سالن روییده است. این آغاز هیجان انگیزی برای یک نمایشگاه هنری است و گویا هنرمند اثرش را در ابعاد اصلی ارائه کرده است. شاید برای اینکه به چشم داوران و مردم بیاید و شاید هم برای هیجان دادن به این رویداد شهری.
فیگور یکی از مهم‌ترین تم‌های نمایشگاه امسال است. بسیاری از هنرمندان به دنبال ارائه چهره‌ای از انسان هستند که به نظر می‌رسد در هیاهوی این شهر شلوغ گم شده است. شاید به همین دلیل است که مادر موضوع دو مجسمه فیگوراتیو این نمایشگاه است. علاوه بر آن می‌توان مجسمه‌های انتزاعی از شخصیت‌های واقعی را در کنار مجسمه‌هایی از شخصیت‌های خیالی در نمایشگاه دید.
علاوه بر آن مشکلات روز دنیای مدرن مانند مشکلات ناشی از صنعت، مسائل زیست محیطی و حتی جنگ و بحران‌های خاورمیانه در این نمایشگاه به چشم می‌آید. از هنرمندی که اسارت انسان در سازه‌های فلزی را دستمایه قرار داده تا تراژدی پناهجویان سوری که در قالب یک روایت اسطوره‌ای بیان شده است.
البته در این نمایشگاه تنوع آثار بسیار بالا است. به عنوان مثال می‌توان آثاری از جنس پارچه دید. یا ترکیب موادی از فلز و پارچه و پلاستیک که مخاطب را درباره نحوه اجرا و مهم تر از آن نگهداری این آثار در شهر به فکر فرو می‌برد.
توجه هنرمندان امسال به معماری ایرانی از نکات مهم دیگر نمایشگاه است. چند کار هنری در این نمایشگاه، نگاه کاملا انتزاعی به هنر معماری و آجرهای سنتی و محراب‌های ایران است. جالب است سازه‌های این هنرمندان میل به ارتفاع دارند و اغلب یک دید عمومی به مخاطب می‌دهند. شاید این موضوع به همراهی با بافت بلندمرتبه سازی شده تهران مربوط باشد و شاید نگاه ذاتی هنرمندان به عروج در اندیشه و تفکر هنری ایران.
نوستالژی نقش مهمی در آثار دوسالانه دارد. گویا در کل نمایشگاه با یک تمنای عمومی برای بازگشت به روزهای خوب و آرامش مواجه هستیم. هنرمندان در آثار خود سعی کرده‌اند علاوه بر نقد جدی و بی پروای دنیای پیرامون،‌ تصویری از آنچه زیبا و دلخواه است ارائه دهند. از این جهت گرچه در این نمایشگاه بیشتر با فلز و برش‌ها و زاویه‌ها تند مواجهیم ولی روح حاکم بر نمایشگاه کاملا شاعرانه است. باید دید این شاعرانگی چقدر به شهر نفوذ خواهد کرد.
علاوه بر اینها، آثار انتزاعی صرف در این نمایشگاه به چشم می‌آیند که تماشای آنها شاید نیاز به پیش زمینه های هنری بیشتری داشته باشد. آثاری که به اوریگامی و برش کاغذ شبیه هستند و نوع خاصی از هندسه خطوط و اشکال را پیش روی مخاطب می‌گذارند.
نمایشگاه آثار دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران تا چهارم دی ماه در گالری صبا برای عموم برپاست و شهروندان می‌توانند با حضور در این رویداد اثر منتخب خودشان را انتخاب کنند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • تهیه شده در: معاونت برنامه ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران - مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش نوبتو سال انتشار:1391 مباحث کتاب: تبلیغات نوعی ارتباطات است که سعی می شود تا بر مخاطب تاثیر…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه