هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:‏

رسانه ها باید هنرمندان خلاق را به مردم بشناسانند/بازنمایی گره‌های آدم معاصر در مجسمه «قاصدک»

حمیدرضا صادق‌زاده که با مجسمه «قاصدک» در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری حضور دارد گفت: اگر رسانه‌ها به هنرمندان توجه کنند و آنها را به مردم بشناسانند، قطعا درک مردم از هنر بالا می‌رود.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، حمیدرضا صادق‌زاده که با اثری به نام «قاصدک» در ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران حضور دارد، کارشناس مجسمه‌سازی، کارشناس ارشد فلسفه هنر و ساکن کاشان است. او درباره مجسمه قاصدک گفت: موضوع پایان‌نامه من تعدادی مجسمه بود که تم واحدی درباره گره داشتند. در آن مجموعه فیگور انسان، حیوانات و فرم‌های مختلف در خود گره خورده بودند. در واقع گره برای من یک بار مفهومی دارد که حاکی از محدودیت و موقعیت‌های پیچیده است.
صادق‌زاده افزود: این اثر نشان‌دهنده آدمی است که در خود پیچیده و همه جای آن گره خورده است. برای من چنین فرمی نشانه شرایط زندگی معاصر است که برای همه ما وجود دارد و هیچ کدام از ما نمی‌دانیم که در زندگی به کجا می‌رویم و فردا چه شرایطی خواهیم داشت. در عین حال این انسانِ در خود گره خورده، یک قاصدک در دست دارد و این نشان می‌دهد که هنوز امیدی وجود دارد.
او درباره محل پیشنهادی برای نصب این مجسمه گفت: من فضایی نزدیک میدان مشق و سر در باغ ملی را در نظر دارم. آنجا یک فضای بسیار قدیمی است که مردم در آن تردد می‌کنند و فرصت نگاه کردن به مجسمه و فکر کردن درباره آن را دارند. علاوه بر آن فضای معماری هم با تاریخ و زندگی معاصر ما گره خورده است و می‌تواند به بهتر دیده شدن این اثر کمک کند.
صادق‌زاده با اشاره به اینکه طراح مجسمه باید از شهر مورد نظر شناخت داشته باشد، گفت: من ۱۱ سال در تهران زندگی کردم و پس از آن به شهر خود بازگشتم. به نظر من طراح باید ریشه، هویت تاریخی و ویژگی‌های جامعه مورد نظر برای نصب مجسمه را بشناسد. همچنین طراح خوب برای اینکه یک کار موفق انجام دهد باید حمایت شود. وقتی هنرمند، اندیشه و درک درستی از جامعه داشته باشد و مورد حمایت قرار گیرد آثاری خلق می‌کند که در جامعه ماندگار می‌شوند.
صادق‌زاده افزود: برای آشنا کردن مردم با هنر لازم است که خوراک مناسبی از طرف رسانه‌ها وجود داشته باشد. اگر رسانه‌ها به هنرمندان خلاق توجه کنند و آنها را به مردم بشناسانند، قطعا درک مردم از هنر بالا می‌رود.
او با بیان اینکه آثار هنری که در شهر نصب می‌شوند چند دسته هستند و هر کدام جایگاه خود را دارند، گفت: بخشی از مجسمه‌ها آثار یادمانی هستند که در هر جامعه‌ای وجود دارند. بخش دیگر آثاری مانند تندیس مشاهیر است که زیرشاخه آثار یادمانی است. اما یک بخش دیگر کارهای فرم است که انتزاعی‌تر هستند و این آثار به فراخور فضا و فرمی که دارند ارتباط بیشتری با مخاطب برقرار می‌کنند. اما بیشترین ارتباط مردم با آثاری برقرار می‌شود که بیشتر جنبه فانتزی و تفریحی دارند و به عنوان آثار موقت در شهر نصب می‌شوند. حضور انواع مجسمه‌ها در شهر باعث می‌شود که فضای شهری زنده باشد و زندگی کند.
صادق‌زاده ادامه داد: من به عنوان مجسمه‌ساز وقتی اثری را در شهر نصب می‌کنم، برخورد مردم با آن را بررسی می‌کنم. گاه می‌بینم که آنها در کنار مجسمه می‌نشینند و با آن عکس یادگاری می‌گیرند. به این ترتیب اثر من وارد خاطرات آنها شده و به بخشی از زندگی ذهنی آنها تبدیل شده است.

تبلیغات فرهنگی

آمار و اطلاعات

نگارخانه