هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:‏

مجسمه شهری می‌تواند به عنوان نماد یک شهر شناخته ‌شود/ فرشته صلح با پری در دست

حسین تک زارع که با مجسمه «فرشته صلح» در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری حضور دارد گفت: گاه یک مجسمه آنقدر در شهر تأثیرگذار است که به عنوان نماد آن شهر شناخته می‌شود. بنابراین هنرمندی که یک مجسمه را طراحی می‌کند باید به این موضوع فکر کند که آن اثر وقتی ساخته و در شهر نصب شد چه ارتباطی با مردم برقرار خواهد کرد.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، حسین تک زارع از هنرمندانی که اثرش به نام «فرشته صلح» در ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری ‏تهران پذیرفته شده است، کارشناس مجسمه‌سازی و ساکن کرج است. او درباره اثری که در این دوسالانه ارائه کرده است گفت: در مجسمه فرشته صلح یک کلاهخود به عنوان پایه کار استفاده شده است و روی آن یک فرشته ایستاده است که در دست او یک پر قرار دارد. این پر هم می‌تواند نمادی از علم و دانش باشد و هم حس سبکبالی و پرواز را القا کند.
او درباره درباره محل مناسب برای نصب این اثر گفت: طرح اولیه من کامل نبود زیرا از ابتدا به این موضوع فکر کردم که اثر من باید مرتبط با فضا طراحی شود. بنابراین نقاط مختلف تهران را دیدم و به دنبال مکانی مناسب بودم. سرانجام فضای موزه دفاع مقدس را انتخاب کردم و زمانی که فضا را دیدم احساس کردم با توجه به ویژگی‌های آن محل، وجود یک کلاه سربازی به عنوان بخشی از اثر می‌تواند مناسب این طرح باشد.
تک‌زارع ادامه داد: حضور هر روزه در شهر باعث می‌شود عناصر مختلفی مانند ساختمان‌ها، علائم راهنمایی، درختان و... در روح و روان ما اثرگذار باشند. مجسمه هم از این مقوله جدا نیست و تاثیرگذاری آن بر روی مخاطب قابل نادیده گرفتن نیست. گاه یک مجسمه آنقدر در شهر تأثیرگذار است که به عنوان نماد آن شهر شناخته می‌شود. بنابراین هنرمندی که یک مجسمه را طراحی می‌کند باید به این موضوع فکر کند که آن اثر وقتی ساخته و در شهر نصب شد چه ارتباطی با مردم برقرار خواهد کرد. اثر نهایی هنرمند باید با توجه به همه عوامل تاثیرگذار بر روح و روان مردم طراحی و نصب شود.
این هنرمند درباره ضرورت آشنایی طراح با ویژگی‌های شهر محل نصب مجسمه گفت: با پیشرفت تکنولوژی و وجود اینترنت فاصله میان مردم کم شده است و اگر هنرمند در شهر دیگری زندگی کند می‌تواند عکس‌های هر محلی را ببیند و اطلاعات کلی درباره محل مورد نظر را کسب کند. با وجود این گاه زوایدی در محل مورد نظر او برای نصب مجسمه قرار دارد که در عکس چندان خودنمایی نمی‌کنند، اما دیدن محل از نزدیک باعث می‌شود که هنرمند به این زوائد توجه کرده و برای آنها چاره‌ای بیاندیشد. حتی گاه لازم است در طرح خود تغییری ایجاد کند تا بتواند در کنار آن طواید قرار بگیرد. بنابراین حضور در محل و بازدید از آن برای طراحی ضروری خواهد بود.

تبلیغات فرهنگی

آمار و اطلاعات

نگارخانه