عضو شورای سیاستگذاری ششمین دوسالانه مجسمه های شهری مطرح کرد:

تخصصی ترکردن دوسالانه مجسمه های شهری تهران در دوره ششم

محمود پورنصری نژاد عضو شورای سیاستگزاری ششمین دوسالانه مجسمه های شهری گفت: هدف اصلی شورای سیاستگذاری دوره ششم دوسالانه مجسمه های شهری، تخصصی‌تر کردن دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران در دوره ششم بود. به روز بودن آثار از معیارهای ماست که بستگی کامل به خلاقیت هنرمند دارد.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، محمود پورنصری‌نژاد عضو شورای سیاست گزاری و انتخاب آثار ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران، گفت: بی‌ینال از قبل اهداف کلی و مشخصی دارد که در هر دوره باید با خط مشی آن جلو برویم. امسال نیز در همان راستا کار کردیم و جلو آمدیم. اما در عین حال تغییرات کوچکی برای بهبود کیفیت برگزاری انجام شد. هدف اصلی، تخصصی‌تر کردن دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران در دوره ششم بود.
وی با بیان این نکته که تغییرات بیشتر در بخش انتخاب آثار اتفاق خواهند افتاد، بیان کرد: شرکت‌کنندگان در نمایشگاه از چند فیلتر رد شدند. آنها آثارشان را به شکل ماکت ارائه دادند. سپس آثار توسط خود هنرمند برای هیات انتخاب پرزنت شد و هیات انتخاب به بررسی اصولی آثار پرداخت. پس از بررسی کامل، یک لیست نهایی (short list) تهیه می‌شود که برای آن سقف خاصی در نظر گرفته‌ایم.
او ادامه داد: بسته به کیفیت آثار رسیده، سقف لیست ۱۵ اثر است. این فهرست نهایی است. قرار است سازمان زیباسازی پس از پایان این دوره، بلافاصله با این افراد قرارداد ببندد تا مشغول کار روی طرح‌هایشان شوند. این قرارداد بر اساس مقیاس، متریال و مکان پیشنهادی خود هنرمند بسته خواهد شد و بلافاصله هنرمندان مشغول ساخت مجسمه‌ خود خواهند شد.
پورنصری‌نژاد گفت: این مجسمه‌ها نصب خواهند شد و باز داوری می‌شوند. در نهایت سه اثر برگزیده می‌شوند که در مراسم افتتاحیه دور بعد دوسالانه جوایز خود را دریافت خواهند کرد و تقدیر می‌شوند.
او گفت: چیزی که امسال در هیات انتخاب آثار به دنبالش بودیم، خلاقیت و هوشمندی هنرمند بود که به این طریق بهتر سنجیده شود. هوشمندی هنرمند در مکان‌یابی، تناسب مقیاس، تناسب مفهوم با موضوع، متریال انتخابی، تسلط در اجرا و کیفیت اثر نهایی از معیارهای ارزیابی سه اثر منتخب نهایی خواهد بود.
این هنرمند مجسمه‌ساز با ابراز امیدواری از رخ دادن اتفاق‌های کیفی امسال گفت: تفاوت یک بی‌ینال شهری با نمونه‌های ملی این است که باید یک چارچوب فرمی خاص داشته باشد و صرفا به کار نمایشگاهی بسنده نکند.
او گفت: روی این مباحث در جلسات متعدد شورای سیاست‌گذاری بحث کردیم و نحوه نصب در فضا و نگاه ویژه هنرمند قطعا برایمان مهم است. امیدوارم خود هنرمندان هم حساسیت داشته باشند. درک کلیت کار از سوی هنرمند بسیار مهم است. اولین بار است که به این روش عمل می‌کنیم و البته حتما امسال ضعف‌هایی خواهیم داشت و امیدوارم به مرور در سال‌های بعد با رفع نواقص شاهد برگزاری بی‌ینال موفقی باشیم.
عضو هیات انتخاب ششمین دوره بی‌ینال مجسمه‌های شهری تهران همچنین با بیان اینکه هر یک از کارها چند بار بررسی شده‌اند، گفت: حدود سیصد اثر را بررسی کردیم و معیارهای ما برای این بررسی یافتن بیان شهری در آثار فرستاده شده بود. همچنین بررسی کردیم که کارها از نظر ایده و اجرا به روز باشد و همچنین کار تکراری به مراحل بعدی راه نیابد.
محمود پورنصری‌نژاد گفت: کیفیت خود ماکت هم قطعا مهم بود. باید بر اساس مختصات پلان و نوع ارائه می دیدیم که در نهایت کارهای نمایشگاه چطور است و بر اساس آن آثار نهایی را انتخاب کنیم.
این هنرمند همچنین رزومه کاری شرکت‌کنندگان را در بی‌ینال ششم مهم ارزیابی کرد و درباره آن توضیح داد: نفرات برگزیده باید طوری انتخاب شوند که مطمئن شویم از پس اجرا بر خواهند آمد. برای همین رزومه آنها را به دقت بررسی کردیم تا مطمئن شویم این نخستین تجربه کار شهری آنها نیست تا به نتیجه دلخواه برسیم.
وی ادامه داد: در مراحل مختلف به هنرمندان برگزیده مشاوره‌هایی داده خواهد شد. البته مسائلی مثل مکان اجرا، چرخش اثر، ارتفاع پایه و حتی مواد و مصالح از سوی کارگروهی از متخصصان که خود شورا آنها را معرفی خواهد کرد بررسی خواهد شد. سعی می‌کنیم در هر یک از این زمینه‌ها از افراد باتجربه و متخصص کمک بگیریم. اما در نهایت این تسلط خود هنرمند به کار است که نتیجه را مشخص می‌کند. چون هنرمند با سازمان زیباسازی شهر تهران یک تفاهم‌نامه دارد که باید بر طبق آن به تعهداتش عمل کند. بنابراین تلاش و تمرکز زیادی از سوی هنرمند می‌طلبد.
این مجسمه‌ساز همچنین گفت: این که یک اثر بهتر است انتزاعی باشد یا مردمی، بیشتر به مکان اجرای آن بستگی دارد. چون باید مجسمه با فضا تناسب داشته باشد. فضاهای مختلف یک شهر به لحاظ تفاوت‌های فرهنگی و کاربردی تعاملات متفاوتی با هنرمندان و شهروندان دارند. این در درجه اول به هوشیاری هنرمند بستگی دارد که با توجه به توان، گرایش هنری، بیان خاص خود بهترین روش برای اجرای اثرش را پیدا کند. هنرمند در نهایت با خلاقیت خود راه بیان دغدغه‌هایش را پیدا می‌کند. به روز بودن آثار از معیارهای ماست که بستگی کامل به خلاقیت هنرمند دارد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه