هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:‏

مردم اهمیت مجسمه را درک می کنند/پرواز با «سیمرغ» در شهر

رضا قره‌باغی که با مجسمه «سیمرغ» در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری حضور دارد گفت: مجسمه شهری از نظر مفهومی می‌تواند به وضعیت شهر کمک کند اما نباید خودش به یک ناهنجار تبدیل شود. به نظر من مردم ما از نظر فرهنگی حساسیت‌های بالایی دارند و اهمیت مجسمه شهری را درک می‌کنند.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، رضا قره‌باغی کارشناس مجسمه‌سازی و کارشناس ارشد پژوهش هنر و ساکن تهران است. او که با اثری به نام «سیمرغ» در ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران حضور دارد درباره این اثر گفت: این مجسمه دارای فرمی انتزاعی است که می‌تواند حرکت پرواز را به مخاطب القا کند. این فرم با حرکت خود به سمت بالا، به سوی تعالی سوق پیدا می‌کند و همچنین تداعی کننده بال‌های پرنده‌ای به نام سیمرغ است. اتحاد و هم‌جوشی که در اجزای مجسمه وجود دارد با متون حماسی و عرفانی که مرتبط با سیمرغ است هماهنگی دارد.
وی ادامه داد: در فرهنگ ما سیمرغ دارای یک انرژی خاص است و نشانه شخص نجات بخشی است که می‌تواند در شرایط سخت، ملتی را با موفقیت و پیروزی نجات دهد. در این اثر از فرم درخت سرو نیز الهام گرفتم زیرا این درخت در همه طوفان‌ها و حوادث تاریخ پابرجاست. همین طور عناصر معماری ایرانی مثل مقرنس‌ها در این مجسمه دیده می‌شوند.
قره‌باغی افزود: برای نصب این اثر مکانی در ابتدای بزرگراه نیایش، روبروی ساختمان وزارت نیرو را در نظر دارم. این محل هم مناسب دیدن مجسمه توسط عابر پیاده و هم ماشین‌های در حال عبور است. علاوه بر این ساختمان وزارت نیرو با عنوانی که دارد می‌تواند انرژی اثر را توجیه کند چون در این مجسمه هم موضوع انرژی و نیرو مطرح است.
این هنرمند که پیش‌تر آثاری از او در برج میلاد، پارک قلمستان خیابان ولیعصر، سه راه طالقانی و چندین مجسمه در شهرهای مختلف از او نصب شده است، گفت: محل نصب یک مجسمه بسیار مهم است و انتخاب مکان مناسب برای آن می‌تواند به مثابه یک مفهوم باشد. حضور مجسمه در یک محل می‌تواند تاییدی بر مفاهیمی باشد که یک مکان شهری در خود دارد. مجسمه می‌تواند با معماری پیوندی معنادار داشته باشد و حتی از نظر سطح فرهنگی نیز فرهنگ ساکنان محل را ارتقا دهد.
قره‌باغی ادامه داد: طراح مجسمه شهری نیاز به مطالعات عمیق فرهنگی دارد. او باید به کار خود باور داشته باشد و کارش محصول چنین فرآیندی باشد. شاید امروزه تعداد زیادی مجسمه در شهر وجود داشته باشد اما همه آنها آثار خوبی نیستند. مجسمه شهری از نظر مفهومی می‌تواند به وضعیت شهر کمک کند اما نباید خودش به یک ناهنجار تبدیل شود. به نظر من مردم ما از نظر فرهنگی حساسیت‌های بالایی دارند و اهمیت مجسمه شهری را درک می‌کنند. به همین دلیل است که بسیاری از مواقع نسبت به مجسمه‌های بی‌کیفیت انتقاد دارند و آنها را پس می‌زنند.
این مجسمه‌ساز افزود: در عین حال مردم قدردان آثار با ارزش هستند و کارهایی که روی اصول و مبانی ساختار مجسمه‌سازی تعریف شده باشند در خاطر آنها ثبت می‌شوند. نمونه آنها آثاری مانند برج آزادی و مجسمه فردوسی است که در ذهن مردم ثبت شده و به بخشی از هویت شهر تبدیل شده‌اند. افراد تصمیم گیرنده باید بدانند هر اثری قابلیت نصب در شهر را ندارد و باید یک بازنگری در کلیت مجسمه‌های شهری انجام شود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • مجموعه مقالات سال چاپ: 1392 مفهوم توسعه پایدار از جمله مفاهیمی است که امروزه مورد توجه بسیاری از نظریه پردازان و کارشناسان در حوزه های مختلف قرارگرفته و رفته رفته موضوعاتی چون معماری و شهرسازی…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه