هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:‏

چالش امروز مجسمه های شهری نادیده گرفتن مخاطب عام است/اثری برگرفته از تجربه های زیسته هنرمند

مسلم سالار محمدی که با مجسمه ای بدون عنوان در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری حضور دارد گفت: یکی از چالش‌های مهم در مجسمه‌سازی این است که هنرمندان بیشتر به ایده خود می‌پردازند و کمتر درباره مخاطب عام فکر می‌کنند.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، مسلم سالار محمدی از هنرمندانی که اثرش در ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری ‏تهران پذیرفته شده است، ‏وی اثر پیشنهادی اش را حاصل تجربه زیستی خود دانست و در این باره گفت: من درباره نام اثرم ایده خاصی ندارم زیرا بیشتر دلیل شکل‌گیری این اثر ، همان تجربه زیستی من بوده است.
او درباره ایده شکل‌گیری این مجسمه توضیح داد: ایده این اثر برگرفته از تجربه زیسته خود من بوده است که دوران کودکی و نوجوانی مرا در برمی‌گیرد. نخستین شروع جدی کار من در پایان نامه مقطع کارشناسی‌ام رقم خورد که پس از آن با جدیت تمام این روند را پی گرفتم. روندی که مد نظر من بود در فراخوان دوسالانه مجسمه‌های شهری، جلوه بیشتری پیدا کرد و منجر به ساخت این اثر شد.
او درباره محل پیشنهادی برای جانمایی اثر خود، اظهار کرد: جانمایی که ابتدا در ذهن داشتم، چیزی شبیه حوض بود اما از آنجایی که در تهران چنین مکانی را پیدا نکردم، باعث شد، اثر در فضای سبز چیدمان کنم تا جلوه بیشتری نسبت به فضاهای دیگر شهر داشته باشد.
این هنرمند تأکید کرد: محلی که برای جانمایی اثر انتخاب کردم، نسبت به فضاهای دیگر شهر جلوه بیشتری داشت و اثر در آن فضا بهتر دیده می‌شد.
سالار محمدی، جانمایی اثر را عنصر مهمی در انتقال مفهوم مجسمه دانست و گفت: مکان‌یابی به عنوان اولویت نخست در مجسمه‌های شهری قرار دارد زیرا این فضای اطراف است که تعریف مجسمه را تغییر می‌دهد و باعث می‌شود که اثر در آن فضا تعریف پیدا کند و مردم بیشتر بتوانند مکان مورد نظر را با آن اثر تعریف کنند.
او افزود: مجسمه‌های شهری تأثیری مستقیم بر فضای شهر دارند زیرا مجسمه‌ها در فضای شهری جریان دارند بنابراین مخاطبان که بیشتر مردم عادی هستند، فضاها را با مجسمه می‌شناسند البته یک اثر نیز باید به ‌گونه‌ای نصب شود وقتی در آن محیط قرار می‌گیرد، تمام مردم آن را درک کنند.
این هنرمند خاطرنشان کرد: یکی از چالش‌های مهم در مجسمه‌سازی این است که هنرمندان بیشتر به ایده خود می‌پردازند و کمتر درباره مخاطب عام فکر می‌کنند. در این چند سال اخیر مجسمه‌های شهری به مخاطب عام کمتر فکر کرده است، همین نیز باعث شده که آثار از موفقیت کمتری برخوردار باشند.
سالار محمدی دوسالانه مجسمه‌های شهری را یک رویداد مثبت خواند و گفت: دوسالانه مجسمه‌سازی رویداد بسیار مهم و خوبی است از این جهت که باعث می‌شود تمام هنرمندان به خصوص هنرمندان جوان بیشتر درباره فضای شهری و محیط اجتماعی خود فکر کنند و سپس درباره آن محیط به طراحی مجسمه بپردازند.
او ادامه داد: این رویداد به هنرمندان جوان بسیار کمک می‌کند تا هم این رویداد مهم را تجربه کنند و هم با مجسمه‌سازان قدیمی آشنا شوند و از تجربیات آن‌ها بهره ببرند.
بر اساس این گزارش، مسلم سالار محمدی، دارای مدرک کارشناسی مجسمه‌سازی از دانشگاه هنر است که حضور در سمپوزیوم‌های بین‌المللی تهران، تبریز، سمپوزیوم ملی بافق یزد و شرکت در برنامه‌های مختلف را در کارنامه کاری خود دارد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • تهیه شده در: معاونت برنامه¬ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش نوبتو سال انتشار:1391 مباحث کتاب: در این کتاب سعی شده تا به معرفی چشم انداز، سیاست و اقدامات شهرهای…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه