عضو شورای سیاستگزاری ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:

به دنبال آثاری هستیم که ماندگار شوند و بر شهر تاثیر مثبت بگذارند

سهند حسامیان عضو شورای سیاستگزاری و انتخاب آثار ششمین دوسالانه مجسمه های شهری گفت: گاه آثاری در شهر نصب می‌شوند که عنوان موقت روی آنها هست ولی در این دوسالانه نگاه موقت به آثار نداریم و مجسمه‌ها باید آثاری کامل و نشانه‌ای از روند فعالیت یک هنرمند باشند.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، سهند حسامیان از اعضای شورای سیاست‌گزاری و انتخاب آثار ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران درباره تفاوت‌های این دوره دوسالانه مجسمه های شهری با دوسالانه‌های قبل، گفت: قصد ما بر این بود که ساختار دوسالانه را کمی تغییر دهیم. سال‌های گذشته فراخوانی اعلام شده و هنرمندان آثار خود را ارسال می‌کردند و بعد از پایان نمایشگاه آثار برگزیده توسط داوران انتخاب می‌شد تا ساخته شده و در شهر نصب شوند. اما گاه اتفاق می‌افتاد کارهایی که انتخاب شده بودند به دلایل مختلف مانند ابعاد، نبود مکان مناسب یا هزینه بالای ساخت آنها در شهر نصب نمی‌شدند.

حسامیان ادامه داد: در این دوره تصمیم گرفته شد آثاری برگزیده شوند که حتما امکان حضور در شهر را داشته باشند. بنابراین
شورای سیاست‌گذاری دوسالانه ششم پس از پایان نمایشگاه، با توجه به ارتباط آثار با شهر، حداکثر ۱۵ اثر را به عنوان برگزیده اولیه این دوره انتخاب می‌کند تا این افراد با سازمان زیباسازی قرارداد بسته و مجسمه‌ها را برای نصب در شهر آماده کنند.
پس از حدود یک سال و ساخت و نصب مجسمه‌ها در شهر، داوری نهایی انجام شده و سه اثر برگزیده توسط داوران انتخاب می‌شوند که جایزه آنها در افتتاحیه دوسالانه بعدی به اهدا می‌شود.

او درباره معیارهای انتخاب آثار در مرحله اول گفت: آنچه در زمان انتخاب مجسمه‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد این است که آثاری باشند که بتوانند فضای محل نصب را تغییر دهند و با آن ارتباط بگیرند. این مجسمه‌ها باید بتوانند به عنوان سرمایه این شهر و به عنوان یک اثر هنری در آن باقی بمانند. گاه آثاری در شهر نصب می‌شوند که عنوان موقت روی آنها هست ولی در این دوسالانه نگاه موقت به آثار نداریم و مجسمه‌ها باید آثاری کامل و نشانه‌ای از روند فعالیت یک هنرمند باشند.

او درباره محل نصب آثار گفت: شکل ایده‌آل آن است که مجسمه شهری برای یک مکان مشخص طراحی شود ولی ما در بینال تهران نتوانستیم چنین کاری انجام دهیم. به همین دلیل از هنرمندان خواستیم فضای مورد نظر برای نصب مجسمه خود را توصیف کنند تا شاید بتوانیم بعدا با همکاری آنها محلی نسبتا مناسب برای نصب مجسمه پیدا کنیم. هر اثری امکان نصب در پارک یا کنار اتوبان را ندارد اما اگر از ابتدا محل نصب برای مجسمه مشخص شده باشد، طراح می‌تواند پارامترهای لازم را در آن رعایت کند.
حسامیان افزود: زمانی یک اثر هنری می‌تواند حضور موفق در شهر داشته باشد که فرهنگ و جغرافیا را در نظر بگیرد و با آن منطقه هماهنگ باشد. گاه اوقات هنرمند این موضوعات را با مطالعه و برنامه‌ریزی پیش می‌برد و گاه به صورت درونی و ناخودآگاه در روند طراحی او وجود دارند.

این هنرمند افزود: در فراخوان اعلام کردیم هنرمندان فضای مناسب نصب اثر خود را در نظر بگیرند و توصیف کنند که آن اثر به چه شرایطی نیاز دارد. بعضی از مجسمه‌ها باید در فضای سبز نصب شوند، بعضی روی سنگ فرش و بعضی دیگر فضای باز زیادی نیاز دارند. با وجود این ممکن است محل‌های پیشنهادی آنها قابل استفاده نباشد چون هنرمند و سازمان زیباسازی از طرح‌های توسعه شهری که قرار است در آینده انجام شود بی‌اطلاع هستند و در نتیجه باید از شهرداری استعلام شود تا معلوم شود که پیشنهاد هنرمند در مورد محل نصب مجسمه عملی هست یا خیر.

حسامیان ادامه داد: وقتی فراخوان طراحی مجسمه برای یک محل مشخص اعلام می شود، هنرمند مطابق خصوصیات آن محل به طراحی اثر می‌پردازد. اما زمانی که هنرمند برای دوسالانه مجسمه‌های شهری که کل شهر را دربرمی‌گیرد اثری طراحی می‌کند، امکان انتخاب یک فضای مشخص را ندارد. البته در این دوسالانه با توجه به اینکه قصد داریم ابتدا مجسمه‌ها در شهر نصب شوند و بعد آثار برگزیده نهایی انتخاب شوند، سازمان زیباسازی قول داده است بر اساس پیشنهادات هنرمندان چند فضای متناسب با پیشنهادشان را در اختیار آن‌ها بگذارد تا بتوانند بهترین محل را انتخاب کنند.

او درباره تاثیرات فرهنگ و سلیقه مردم هر منطقه در محل نصب مجسمه گفت: شاید در فضاهایی مانند بافت قدیمی شهر نیازمند نوع خاصی از آثار باشیم که با شرایط محیطی و مردم آنجا هماهنگ باشند، اما به طور مشخص نمی توان گفت که مثلا در یک منطقه نصب آثار انتزاعی نتیجه بهتری دارد و در منطقه دیگر آثار فیگوراتیو مناسب است. دستاورد کشورهای دیگر نشان می‌دهد ارتباط مردم با اثر هنری شهری، ارتباط مستقیم با آشنایی آنها نسبت به هنر دارد. شرایط جامعه ما به گونه‌ای است که شاید افراد نتوانند با اثر هنری ارتباط بگیرند و فرقی ندارد که این اثر انتزاعی یا فیگوراتیو باشد. این مسائل به فرهنگ‌سازی برمی‌گردد که باید در جاهای دیگر انجام شود تا جامعه برای دیدن اثر هنری و شناخت انواع آن آگاهی لازم را داشته باشد.

حسامیان افزود: نکته مهمتر آن است که اثر هنری بنابر نیاز آن منطقه یا جامعه انتخاب شده و نصب شود. در سایر نقاط دنیا نیز مواردی بوده است که مجسمه‌ای در شهر نصب شده و چون بازتاب خوبی نداشته برچیده شده است. در ایران هم ممکن است چنین اتفاقاتی رخ دهد، به همین دلیل شهرداری باید به نظرات شهروندان درباره آثار توجه کند و تا جایی که می‌تواند در راستای تلطیف محیط تلاش کند.

حسامیان افزود: تهران شهری است که در ساختار شهرسازی آن، توجهی به نصب مجسمه در شهر نشده است و فضایی مناسب و طراحی شده برای مجسمه وجود ندارد. از نظر شهرسازان و ساختمان سازها نیاز به اثر هنری شهری بسیار کمرنگ است به همین دلیل محل مناسب برای نصب مجسمه در تهران زیاد نیست. به نظر من شهرداری و مجموعه‌هایی که به این مقوله می‌پردازند در صورتی که می‌خواهند در شهر مجسمه داشته باشند باید در زمان ساخت شهر به آن فکر کنند. امروزه اغلب مجسمه‌ها در جایی گذاشته می‌شوند که دیده نمی‌شوند و بنابراین امکان برقراری ارتباط میان مجسمه و مخاطب نیست. این یک مشکل پایه‌ای است که باعث شده تلاش‌های سازمان زیباسازی و هنرمندان به نتیجه مناسب نرسد.

او ادامه داد: نکته دیگری که باید سازمان زیباسازی به طور جدی به آن توجه داشته باشد این است که اگر مجسمه‌ای به صورت موقت در شهر نصب شده است، باید حتما پس از پایان زمان پروژه جمع‌آوری شود. اگر هم اثری به صورت دائم نصب شده است باید سالی یکبار به آن رسیدگی شود تا طراوت و تازگی خود را حفظ کند و به چیزی بی‌ارزش تبدیل نشود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • سیروس قائم مقامی درسال 1308 در شهر کرج متولد شد . وی مجسمه‌سازی را زیر نظر مستقیم پروفسور مارینو مارینی - مجسمه ساز مشهور ایتالیایی فرا گرفت و در این دوران از شاگردان ممتاز او…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه