هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:‏

دوسالانه مجسمه های شهری رویدادی هوشمندانه برای شهروندان است/بازی فرم و فضا برای رسیدن به تعادل

مرجان اصلانی که با مجسمه «هندسه من» در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری حضور دارد گفت: جدا از فراخوان‌های مناسبتی، بودن دوسالانه مجسمه‌های شهری که با ضوابط و قوانینی مشخص و تعیین‌کننده اجرا می‌شود، نقش به سزایی در انتخاب ماکت‌های اصلی دارند. این دوسالانه که طی رقابتی چند مرحله‌ایی، آثار برگزیده را اعلام و نهایتاً به نصب آن‌ها در شهر اقدام می‌کند، از نظر من اتفاقی هوشمندانه و در خور توجه است.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، مرجان اصلانی از هنرمندانی که اثرش در ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری ‏تهران پذیرفته شده است، درباره ایده اجرای اثر «هندسه من» گفت: وسیله‌های بازی بدون حضور کودکان از هندسه برخوردارند اما با حضور پرتلاطم و نشاط آن‌ها، فضا شکل خود را تغییر می‌دهد، بنابراین ما بازی انسان و هندسه را در این اثر خواهیم دید.
او افزود: در این اثر، مخاطب گویی در فضا، جایی از پیش تعیین شده دارد و در حال تعامل با اثر است. ارتباط در این اثر به گونه‌ای است که مخاطب می‌تواند در تعامل نزدیک با هندسه و فیگورهای اثر « هندسه من»، در ابعاد طبیعی و متناسب با فضا و انسان باشد.
این هنرمند مجسمه‌ساز درباره جانمایی اثر اجرایی خود، توضیح داد: دارا بودن بازی‌های متفاوت و جدید برای کودکان و بزرگسالان در پارک مهرگان، باعث ایجاد نوع هماهنگی در فضا با اثر پیشنهادی من شده است به همین خاطر من برای جانمایی این محل را در بزرگراه ارتش انتخاب کردم.
اصلانی تأکید بر تعاملات اجتماعی را هدف نهایی «هندسه من»، دانست و در این باره گفت: هر انسانی ضوابط و حریم‌های مشخص شده‌ای را برای خود در ذهن پرورش داده است که قطعاً برای آن‌ها بسیار احترام قائل است. بدیهی است که ما انسان‌ها نیازمند روابط اجتماعی و زیستن در کنار یکدیگر نیز هستیم بنابراین تأکید و توجه به هر دو این زمینه‌ها یک نیاز جدی است تا بتوانیم تعادل را در زندگی کنونی خود حفظ کنیم. پس باید بتوانیم هر دوی این‌ها را در کنار یکدیگر داشته باشیم و تعادل را حفظ کنیم. «هندسه من»، تلاشی است که من در این راستا برای ارائه داشتم.
او تأکید کرد: بازی فرم و فضا موضوع اصلی این اثر است. در این اثر خطوط صاف و هندسه در اطراف یک مرد و چندین مرد ایستاده که توانایی تغییر موقعیت خود را بنا به فضا و نوع ارائه خواهند داد، تشکیل شده است.
این هنرمند ادامه داد: در «هندسه من» به نظر می‌رسد که امکانات بیشتری برای نوع ایستایی انسان‌ها تعریف شده است، گویی هر کدام از افراد این اثر، دارای فضا و اختیارات بیشتری در اطراف خود هستند.
اصلانی حضور مجسمه‌ها در فضای شهری را یک نیاز جدی خواند و بیان کرد: مجسمه‌های موجود، شهر خاکستری ما را به خوبی رنگ و جان بخشیده‌اند که از همه مهم‌تر باعث ارتباط نزدیک‌تر عموم مردم جامعه با هنرهای زیبا شده است.
این هنرمند، برگزاری دوسالانه هنرهای شهری را مثبت خواند و گفت: جدا از فراخوان‌های مناسبتی، بودن دوسالانه مجسمه‌های شهری که با ضوابط و قوانینی مشخص و تعیین‌کننده اجرا می‌شود، نقش به سزایی در انتخاب ماکت‌های اصلی دارند. این دوسالانه که طی رقابتی چند مرحله‌ایی، آثار برگزیده را اعلام و نهایتاً به نصب آن‌ها در شهر اقدام می‌کند، از نظر من اتفاقی هوشمندانه و در خور توجه است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • واژه « هویت» امروزه در برخورد با مسائل مرتبط با معماری و شهرسازی در شمار واژگان پرمصرف قرار گرفته است. هویت شهر در ابتدا مفهومی قابل درک آنهم بصورتی سهل و ممتنع بنظر می رسد.…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه