هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:‏

دوسالانه مجسمه‌های شهری بخشی از هنر معاصر ماست/ طعنه به کم‌آبی در «دعای باران»

محمدرضا نوروزی که با مجسمه «دعای باران» در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری حضور دارد گفت: دوسالانه مجسمه‌های شهری، می‌تواند محلی برای ارائه آثار متنوع و دیدگاه‌های متفاوت هنرمندان این مرز و بوم قرار گیرد و حتی در آینده به عنوان بخشی از هنر معاصر و حتی بالاتر بخشی از فرهنگ مردم روزگار ما تلقی و مورد بررسی قرار گیرد.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، محمدرضا نوروزی از هنرمندانی که اثرش در ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری ‏تهران پذیرفته شده است، درباره ایده اجرای اثر «دعای باران» توضیح داد: بخش زیادی از خاک کشور عزیزمان ایران، در ناحیه گرم و خشک این کره زیبا و آبی رنگ قرار دارد بنابراین چشم امید مردم این سرزمین همراه گیاهان و جانورانش، از دیرباز به سمت آسمان و خالق آن دوخته شده است. این امید و انتظار در قالب‌های مختلف چون دعا و نماز باران در فرهنگ‌ها و ادیان گوناگون به چشم می‌خورد. سعی من در این اثر اشاره به این راز و نیاز است. نیازی که سراسر وجود پیکره انسانی را در برگرفته است.
این هنرمند تصریح کرد: در این اثر حلقه‌ای از کنار قلب پیکره به سمت آسمان امتداد یافته و سر و سینه پیکره را در برگرفته است، علاوه بر تأکید به قدسی بودن این ارتباط درونی با خداوند، این فرم یادآور دایره‌هایی است که در اثر برخورد قطرات باران به وجود می‌آید. در واقع با چرخش حول این دایره که در دستان مجسمه قرار می‌گیرد، به نقش انسان در به وجود آمدن کم‌آبی و حل آن اشاره می شود.
نوروزی درباره فرم‌های استفاده شده در این اثر بیان کرد: تبدیل شدن فرم‌ها به فرم‌های دیگر، مخاطب این اثر را به چرخش حول آن تشویق می‌کند. با این چرخش تصویر اسکلت یک ماهی به نظر می‌آید که نشان‌دهنده کم‌آبی و نهایت تشنگی است. گندم در این اثر نشانه برکت و در انتظار نزول باران بودن است که البته شبیه به تیرهایی در زمین نشسته نشان داده شده است.
این هنرمند درباره محل جانمایی اثر خود گفت: من برای جانمایی اثرم، چند محل مختلف را مد نظر قرار دادم اما در نهایت چهار راه ولی‌عصر را از چند نظر ترجیح دادم زیرا این چهارراه محل عبور اقشار مختلف مردم است. ضمن اینکه فضای وسیع تئاتر شهر نیز به دیده شدن اثر کمک شایانی می‌کند و می‌توان در اطراف اثر نیز با توجه به موضوع باران فضاسازی لازم را انجام داد.
او ادامه داد: مهم‌تر از این مسئله انتظار ظهور ولی‌عصر است که همچون باران رحمتی جهان در انتظار آن است بنابراین نصب این اثر در چهاراه ولی عصر می‌تواند دعا برای آن روزگار پربرکت را به ذهن متبادر کند.
این هنرمند، حضور مجسمه‌ها در فضای شهری را یک اتفاق فرهنگی مهم دانست و دراین‌باره گفت: مجسمه‌های شهری می‌تواند به عنوان بخشی از هویت یک شهر بایند. البته ضروری است که میان تناسب اثر از نظر فرم و اندازه با محل جانمایی اثر نسبت درستی برقرار شود تا بتواند مفهوم مورد نظر را به درستی به مخاطب منتقل کند.
نوروزی افزود: یک اثر شهری باید با سایر اجزای شهری هماهنگ باشد نه اینکه به شکل زائد و نچسب به نظر آید بلکه باید مکمل فضا باشد. در واقع مجسمه شهری می‌تواند در موقعیت‌های مختلف زندگی اشخاص، احساسات متفاوتی را در مخاطب برانگیزد.
او خاطرنشان کرد: مطمئناً این دوسالانه که تخصصی به موضوع مجسمه‌های شهری می‌پردازد، می‌تواند محلی برای ارائه آثار متنوع و دیدگاه‌های متفاوت هنرمندان این مرز و بوم قرار گیرد و حتی در آینده به عنوان بخشی از هنر معاصر و حتی بالاتر به عنوان بخشی از فرهنگ مردم روزگار ما تلقی و مورد بررسی قرار گیرد زیرا این آثار برای نمایش در کنج موزه‌ها یا خانه‌ها ساخته نشده‌اند بلکه برای این ساخته می‌شوند که در میان مردم قرار گیرند و به بخشی از زندگی آن‌ها تبدیل شوند

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه