هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:

مجسمه های شهری باید به لحاظ تکنیکی و مفهومی با شهر در ارتباط باشند/ روایتی از معماری سنتی و مدرن در «به سمت آسمان»

محمد مهدی شاهزاده حمزه که با مجسمه « به سمت آسمان » در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری حضور دارد، گفت: به نظر من باید برای انتخاب آثار، عنصر شهری بودن را چه به لحاظ تکنیکی و چه به لحاظ مفهوم مورد نظر قرار دهیم اما متأسفانه برخی از آثار سطح شهر، این‌چنین نیستند و ساختار مناسب شهری ندارد .
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، محمد مهدی شاهزاده حمزه از هنرمندان پذیرفته شده در ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران، درباره اجرای اثر «به سمت آسمان» گفت: این اثر با توجه به آن چیزی که در معماری قبل و بعد از اسلام به صورت نشانه‌ها وجود داشته، شکل گرفته است. در واقع «به سمت آسمان» ترکیبی از اتفاقات امروز و نگاه پست مدرنی است که با نشانه‌های معماری ترکیب شده و در بخش‌هایی از این اثر از مینیاتور نیز استفاده کرده‌ام.
او افزود: این اثر، رفتاری معاصر را به شکل آیکون‌های تکرار شونده، از خود نشان می‌دهد. در واقع «به سمت آسمان» ترکیبی از گذشته و امروز را در دل خود دارد.
شاهزاده حمزه ادامه داد: فضای نور و سایه‌های موجود در این اثر، حاصل اتفاقی است که من از معماری مساجد قدیمی برداشت کرده‌ام.
این هنرمند در خصوص جانمایی اثر خود توضیح داد: در راستای نصب این اثر، من چندین نقطه مختلف را مورد بررسی قرار دادم و با توجه به نوع اثرم، ترجیح دادم در کنار فضای عابر پیاده نصب شود. این اثر در ساخت نهایی، می‌تواند بدون هیچ پایه جداگانه‌ای بر روی زمین نصب شود، به همین خاطر ترجیح من قرار گرفتن در مسیر عابر پیاده است. من برای نصب این اثر بلوار دانشجو واقع در ولنجک، تقاطع خیابان طالقانی را مدنظر قرار دادم زیرا در آن نقطه تعداد زیادی از دانشجویان و افرادی که می‌توانند مفهوم درونی اثر را درک کند، رفت و آمد دارد.
این هنرمند همچنین ادامه داد: با توجه به اثر، من فضایی را انتخاب کردم که نسبتاً بزرگ است و در اطراف آن فضاسازی خاصی با ساختمان‌های مرتفع نیست زیرا شلوغی اطراف اثر مانع از جلوه کردن مجسمه می‌شود. بنابراین ایده کلی من برای نصب، فضایی است که مخاطب بتواند بر روی آن متمرکز شود و اثر جایگاه خود را به درستی نشان دهد.
شاهزاده حمزه، ایده کلی خود را برگرفته از شهر تهران دانست و گفت: ایده این اثر بر مبنای شهر تهران شکل گرفته است. «به سمت آسمان» نگاهی امروزی به معماری دارد که البته لزوماً انتقادی نیست، برای همین می‌توان این اثر را در هر نقطه دیگری اما با ویژگی‌هایی که به آن اشاره کردم نصب کرد.
شاهزاده حمزه از روند نصب برخی از آثار در سطح شهر انتقاد کرد و گفت: کارهایی که صرفاً برای گالری و یا مجموعه شخصی طراحی شده‌اند، نباید وارد بخش شهری شود چرا که معیارهای لازم را برای ورود به فضای شهری ندارند و حتی از نظر تکنیکی نیز به مسئله شهری بودن اثر توجه نداشته‌اند.
او تأکید کرد: به نظر من باید برای انتخاب آثار، عنصر شهری بودن را چه به لحاظ تکنیکی و چه به لحاظ مفهوم مورد نظر قرار دهیم اما متأسفانه برخی از آثار سطح شهر، این‌چنین نیستند و ساختار مناسب شهری ندارد بنابراین توجیهی برای حضور آنان نیست.
شاهزاده حمزه ادامه داد: دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران یک اتفاق مثبت و خوب است که به واسطه آن شاهد حضور آثار برجسته در شهر هستیم، به همین خاطر باید به این مسئله توجه داشته باشیم که بر گروه خاصی از آثار تمرکز نکنیم.
این هنرمند افزود: در واقع باید برای افزایش سطح کیفی کارها، باید برخورد سلیقه‌ای با آثار را کنار بگذاریم و بر تنوع آثار تأکید داشته باشیم تا صرفاً یک ژانر مشخص وارد شهر نشود.
محمد مهدی شاهزاده حمزه متولد ۱۳۷۱ و دارای مدرک کارشناسی مجسمه‌سازی از دانشگاه هنر تهران است. او هم اکنون در مقطع کارشناسی ارشد، مهندسی معماری می‌خواند و سال‌هاست که در حوزه مجسمه‌های شهری فعال است.

تبلیغات فرهنگی

آمار و اطلاعات

نگارخانه