هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:‏

دوسالانه باید این قدرت را داشته باشد که از آثار نصب شده در شهر دفاع کند

حمید ترکاشوند که با مجسمه « است » در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری حضور دارد، گفت: ممکن است پس از نصب مجسمه در یک محل، عده‌ای از شهروندان از وجود آن راضی نباشند و خواهان حذف آن باشند اما داوران و کارشناسان نباید تحت تاثیر مخاطب عام قرار بگیرند و دوسالانه باید این قدرت را داشته باشد که از آثار منتخب و نصب شده در شهر دفاع کند.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، حمید ترکاشوند از هنرمندان پذیرفته شده در ششمین دوسالانه ‏مجسمه‌های شهری تهران، کارشناس ارشد نقاشی و ساکن تهران است که با اثری با نام «است» در این دوسالانه حضور دارد؛ درباره این مجسمه گفت: این کار بر اساس جو اجتماع و زندگی امروز است و موضوع اصلی آن عدم بقای قدرت و فناپذیری دنیا است.
ترکاشوند افزود: انسان در هر جایگاهی که قرار داشته باشد، عمر او محدود و دوره قدرت او بسیار کوتاه است. در این مجسمه بحث عدم وابستگی انسان به شرایط اجتماعی، مالی و... مورد نظر من بوده و گفته‌ام که تمام دارایی‌های انسان ناپایدار است و زمانی آنها را از دست خواهد داد.
او با اشاره به نمادهای به کار رفته در این اثر، گفت: در کنار کره زمین، نردبانی وجود دارد که نشانه مسیر زندگی انسان بر اساس تفکرات اوست. صندلی نیز نماد هدفی است که انسان به آن رسیده است، اما این صندلی زمانی از بین خواهد رفت و یا مرگ انسان باعث دور شدن از آن می‌شود.
این هنرمند درباره محل مناسب برای نصب این اثر گفت: با توجه به اینکه محل قرارگیری این مجسمه تاثیر زیادی در مفهوم آن دارد، مدتی در تهران گشتم تا بتوانم فضای مناسبی را پیدا کنم که باعث شود مضمون به طور کامل به مخاطب منتقل شود. در نهایت ضلع شمالی برج میلاد را انتخاب کردم که فضایی مانند یک مکعب توخالی است. اثر من یک مجسمه مکان نهاد است و بخشی از آن در محل نصب ساخته و تکمیل می‌شود، به همین دلیل یافتن فضای مناسب اهمیت زیادی برای آن داشت.
ترکاشوند ادامه داد: اگر هنرمند هوشندانه به طراحی اثر بپردازد باید شرایط اقلیمی، زاویه دید و... را برای جانمایی اثر بررسی کند تا آنچه در ذهن دارد به صورت کامل ارائه شود. گاه پیش می‌آید که مفهوم مورد نظر هنرمند به دلیل بد بودن محل نصب اثر، منتقل نمی‌شود. حتی گاه لازم است در محل نصب مجسمه، زواید شهری حذف شود و شکل حرفه‌ای کار این است که چنین نکاتی در نظر گرفته شود.
او با اشاره به اهمیت شناخت هنرمند از شهر مورد نظر برای نصب مجسمه، گفت: تهران جغرافیای خاصی دارد و همه اتفاقات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی از تهران شکل می‌گیرد. در عین حال آدم‌های متفاوت در این شهر هستند و یک مجسمه مخاطبان گوناگون پیدا می‌کند. باید همه این مسائل توسط هنرمند بررسی شود تا آنچه به مخاطب ارائه می‌شود یک اثر درخور باشد.
ترکاشوند افزود: ممکن است پس از نصب مجسمه در یک محل، عده‌ای از شهروندان از وجود آن راضی نباشند و خواهان حذف آن باشند. اما داوران و کارشناسان نباید تحت تاثیر مخاطب عام قرار بگیرند و دوسالانه باید این قدرت را داشته باشد که از آثار منتخب و نصب شده در شهر دفاع کند. دوسالانه مجسمه‌های شهری کمک می‌کند آثار خوب و هدفمند در شهر نصب شوند و جریانی شکل بگیرد که بتواند پس از چند سال ذهن مردم را برای پذیرش آثار هنری شکل دهد.
این هنرمند افزود: یک مجسمه شهری حتی اگر بتواند برای لحظاتی مخاطب را از فضای اطراف خود جدا کرده و به او آرامش بدهد، کارکرد خود را یافته است. برخلاف کشورهای اروپایی که مردم آنها چند قرن است با آثار هنری شهری ارتباط دارند، مردم ما از آثار هنری دور هستند. بنابر این ما باید بیگانه‌زدایی انجام دهیم و این دو فضا را به هم نزدیک کنیم تا به مرور مخاطب با آثار هنری ارتباط برقرار کند و حتی به نقد و تحلیل آنها بپردازد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه