هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:‏

درک یک مجسمه باعث غرور مخاطب می‌شود/ روایت بدرقه مسافران در «پیکره یادمانی به شکوفه‌ها...»

فرزین هدایت‌زاده که با مجسمه «پیکره یادمانی به شکوفه‌ها...» در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری حضور دارد، ساخت مجسمه «پیکره یادمانی به شکوفه‌ها...» را با مفاهیمی مانند بدرقه، خوشامدگویی یا استقبال مرتبط دانست.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، فرزین هدایت‌زاده از هنرمندان پذیرفته شده در ششمین دوسالانه ‏مجسمه‌های شهری تهران، درباره ساخت «پیکره یادمانی به شکوفه‌ها...» گفت: این مجسمه اثری است که با توجه به موقعیت فیزیکی، مکان قرارگیری و کارکرد چند جانبه‌ای که این فضا در ارتباط با شهروندان و عابران سواره‌رو ایفا می‌کند، تعریف شده است.
او افزود: این اثر در امتداد مسیری قرار گرفته که از یک‌طرف به ورودی نمایشگاه شهر آفتاب و از طرف دیگر به خروجی مسیر منتهی به فرودگاه امام خمینی (ره)، قم و شهرهای جنوبی کشور، منتهی می‌شود؛ بنابراین مجسمه به طورکلی با مخاطبانی که قصد سفر دارند یا زائرین همیشگی اماکن متبرکه واقع در این مسیر است، ارتباط برقرار می‌کند و این گروه را هدف نمایش اثر قرار می‌دهد.
این هنرمند درباره ایده اجرایی اثر «پیکره یادمانی به شکوفه‌ها...» توضیح داد: ایده این اثر با مفاهیمی مانند بدرقه، خوشامدگویی یا استقبال آغاز می‌شود. درواقع این اثر از طریق ساخت پیکره‌ای که گویی ایستاده و آغوش خود را به روی مسافران گشوده و مقدمشان را گل‌باران کرده است، قصد دارد بر مخاطب تأثیری خوشایند بگذارد.
هدایت‌زاده تصریح کرد: این اثر با استفاده از عناصر بصری فرهنگی و روحیه آشنای آثار هنری قومی مانند اشاره بصری به مناره‌های جفتی سردر مساجد ایرانی ساخته شده است.
او ادامه داد: در این اثر من از طریق تکنیک‌های آیینه‌کاری درخشنده مساجد ایرانی، رنگ و تلالو آن‌ها در ارتباط با نور و سایه و نهایتاً ایجاد ارتباطی دو سویه قابل درک و صمیمانه برای مخاطب، سعی کردم موجودیت و کارکردی موجه، قابل پذیرش و دوست داشتنی ایجاد کنم.
این هنرمند مجسمه ساز، محل نصب یک اثر هنری را در نحوه اثرگذاری آن موثر دانست و گفت: اصولاً اثرگذاری یک مجسمه شهری با استانداردهای قابل قبول را نه تنها از طریق امتیازات ایده، بلکه با بررسی هوشمندی طراح در پیشنهاد اندازه اثر، برتری‌ها و تمایزات تکنیکی آن در اجرا، مکان‌یابی و نهایتاً ساخت تصویری تازه و جذاب از فضای جدید شهری پس از نصب مجسمه، می‌توان درک کرد. به همین خاطر کم‌توجهی به هریک از این موضوعات باعث می‌شود اثر شهری، از سوی مخاطب پس‌زده شود یا در بهترین حالت بی‌تأثیر باشد.
هدایت‌زاده افزود: فضای شهری متعلق به عموم شهروندان است و مدیریت آن مسئله‌ای حساس و ظریف به شمار می‌رود. در واقع گزینش ایده اثر شهری یک هنرمند در قالب یک مجسمه یا پیکره باید از چنان وزنی برخوردار باشد که شهروند از درک آن احساس غرور کند یا به وجد بیاید و با آن همبسته شود؛ بنابراین در تکنیک‌های اجرایی، انتخاب مواد ساخت از یک‌طرف و از سوی دیگر مهارت اجرای اثر؛ باید به‌گونه‌ای باشد که حداقل با تکنیک‌های ماهرترین صنعت‌کارهای آن شهر و با آن مصالح به خصوص برابری کند. همچنین در مورد به دست آوردن اندازه‌ها در نظر داشتن وسعت دید عناصر بصری موجود، خط آسمان و موقعیت مخاطب مسئله بسیار مهمی است.
او افزایش آثار هنری در سطح شهر را عامل مهمی در رشد فضای فرهنگی دانست و خاطرنشان کرد: در کشورهای متمدن و شهرهای بزرگ و فرهنگی آثار هنری شهری، توسط هنرمندان باتجربه و تثبیت شده، ساخته می‌شود. به همین خاطر می‌بینیم که آثار نصب شده در این کشورها با آگاهی و ظرافت انتخاب شده‌اند تا جایی که در اعتبار هنری آن شکی باقی نمی‌ماند. از سوی دیگر آثار این کشورها، به قدری در ساخت، اندازه و محل قرارگیری مهندسی اجرا می‌شود که می‌توان به جرات مجسمه‌های نصب شده را با شکوه خواند و از آن، اراده و خواست فرهنگی یک ملت یا شهر را برداشت کرد.
این هنرمند تصریح کرد: متأسفانه در کشور ما و تبع آن در پایتخت، هنر شهری و همین‌طور مجسمه‌های شهری با وضع آرمانی خود بسیار فاصله دارد بنابراین دوسالانه‌ها باید به لحاظ وزن، اعتبار و شئونات هنری در سطح بالایی باشند تا هنرمندان حرفه‌ای علاقه‌مند برای مطرح ساختن ایده‌های خود دو سال وقت بگذارند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه