هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:‏

الهام از ساختارهای طبیعت در مجسمه «رویش»/ ضرورت تمرکز بر انتخاب آثار با کیفیت

محبوبه حسینی موسی که با مجسمه « رویش » در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری حضور دارد، گفت: در مسیر انتخاب آثار شهری، نباید کارها صرفاً مناسبتی باشند بلکه باید از سطح هنری بالایی انتخاب شوند تا سلیقه هنری مخاطب به مرور رشد پیدا کند و درک جامعه از هنر بهتر شود که این امر با انتخاب آثار مناسب و مکان محور بودن کارها امکان‌پذیر است.
 

به گزارش روابط عمومی امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، محبوبه حسینی موسی از هنرمندان پذیرفته شده در ششمین دو سالانه ‏مجسمه‌های شهری تهران، فارغ‌التحصیل رشته مجسمه‌سازی از دانشکده هنرهای زیبا درباره اجرای اثر رویش در ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری گفت: من در مجموعه کارهای اخیرم به سراغ طبیعت، گیاهان و چگونگی ساختار و شکل‌گیری آن‌ها رفتم و بیش از یک سال است که متمرکز روی این اندیشه‌ کار می‌کنم.
او افزود: من در این مسیر به عناصر طبیعت نگاه می‌کنم، به اینکه چگونه در کنار یکدیگر چیده شده و فرمی تکامل یافته را شکل می‌دهند، دقت می‌کنم و سپس شروع به طراحی کرده و فرم‌ها را ساده می‌کنم.
این هنرمند ادامه داد: در این روند، هدفم تنها تقلید از طبیعت نیست بلکه می‌خواهم کارهایم حاصل برداشت من از آن همه تکامل و بلوغ باشد.
حسینی موسی تمرکز بر جوهره طبیعت را هدف اصلی خود دانست و اظهار کرد: در این کار سعی کرده‌ام، فرم‌هایی سبک را با تأکید بر روی ریتم تکرار شونده و ساده خلق کنم. در واقع سعی کرده‌ام با تغییر دادن و ساده سازی به جوهره اصلی طبیعت و ذهن خود دست یابم تا اثرم گویای شادی و سبکبالی گیاهی در حال رشد و نمو باشد.
او خاطرنشان کرد: من دوست دارم که آرایش بصری آثارم شبیه به ساختارهای هستی بوده و آمیخته به احساسات و ادراکات زیبایی شناختی باشد به همین خاطر رنگ طلایی را که نمادی از خورشید و انرژی ذخیره شده در گیاهان است به کار می‌برم.
این هنرمند مجسمه‌ساز درباره نحوه اجرای اثر "رویش" توضیح داد: از آنجایی که ایده اجرای اثر «رویش» از طبیعت الهام گرفته شده و فرم‌ها به فرم‌های طبیعی نزدیک است، به لحاظ جانمایی کار باید در فضای سبز و در میان درختان و طبیعت نصب شود زیرا کار در این فضا معنای اصلی خود را پیدا می‌کند.
حسینی موسی ادامه داد: از آنجایی که ابعاد پیشنهادی برای اجرای اثر بزرگ است، باید فضای سبز گسترده‌ای نیز برای نصب در نظر گرفته شود، به همین دلیل مکان پیشنهادی من برای نصب این اثر، پارک لاله است زیرا فضاهای سبز بزرگ و مناسبی دارد و مخاطب می‌تواند از نزدیک با کار ارتباط برقرار کند.
او تأکید کرد: از آنجا که هر اثری در فضای مناسب خود تأثیر بهتری به دنبال دارد و عمیق‌تر درک می‌شود، به همین دلیل مکان‌یابی و جانمایی کار از اهمیت بالایی برخوردار است.
این هنرمند، نصب مجسمه‌های شهری را در رشد فرهنگ عمومی جامعه موثر خواند و گفت: مجسمه‌های شهری به طور حتم تأثیر به سزایی در زیبایی شهر و به تناسب آن روحیه مردم دارند، به همین خاطر کارهای شهری باید درست انتخاب شوند که البته کار سختی است.
حسینی موسی افزود: در مسیر انتخاب آثار شهری، نباید کارها صرفاً مناسبتی باشند بلکه باید از سطح هنری بالایی انتخاب شوند تا سلیقه هنری مخاطب به مرور رشد پیدا کند و درک جامعه از هنر بهتر شود که این امر با انتخاب آثار مناسب و مکان محور بودن کارها امکان‌پذیر است.
او برگزاری دوسالانه مجسمه‌های شهری را مثبت خواند و افزود: یقیناً برگزاری دوسالانه مجسمه‌های شهری، راه مناسبی برای انتخاب آثار خوب و باکیفیت است تا بتوان فضای شهر را به لحاظ بصری ارتقاء داد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه