هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:

آنچه که انسان در فضای شهری می‌بیند در روح او تاثیرگذار است/بازنمایی تسلط تکنولوژی بر انسان در یک مجسمه

داوود غلامی که با مجسمه « خودخواسته » در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری حضور دارد، گفت: : وجود مجسمه درسطح شهر می‌تواند تاثیرات مختلفی بر افراد داشته باشد. همانطور که غذایی که انسان می‌خورد در وجود او تاثیر دارد، آنچه که می‌بیند نیز در روح او تاثیرگذار است و می‌تواند اندکی از سرمای وجودش بکاهد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران ، داوود غلامی از هنرمندان پذیرفته شده در ششمین دو سالانه مجسمه‌های شهری تهران، کارشناس مجسمه‌سازی و ساکن اسفراین است. غلامی با اشاره به ایده ساخت این مجسمه گفت: این اثر برگرفته از تجربه‌ای شخصی است. من زاده روستا هستم و به دیدن افق باز عادت داشتم، اما در دوره نوجوانی به شهر مهاجرت کرده و در میان ساختمان‌ها و خیابان‌ها احساس خفگی کردم. این حس خفگی که در اغلب شهرها وجود دارد در مجسمه «خودخواسته» بازنمایی شده است.
غلامی با بیان اینکه این مجسمه با بتن و فلز ساخته شده، ادامه داد: بتن از نظر من نماد مشکلات قرن است و انسان توسط همان تکنولوژی که خود ساخته است نابود می‌شود. فیگوری که در این اثر دیده می‌شود نماد انسانیت است که توسط این متریال سرد و بی‌روح تسخیر شده است.
وی درباره محل مناسب برای نصب این اثر بیان کرد: می‌خواهم این مجسمه در محلی نصب شود که سرعت رفت و آمد کم باشد تا مخاطب بتواند درباره آن تامل کند. جایی مانند پارک برای نصب این مجسمه مناسب است تا آدم‌ها در کنار اثر مکث کرده و به آن فکر کنند. پس‌زمینه این مجسمه باید عناصر عمودی مانند ساختمان‌های بلند وجود داشته باشد، بنابراین محل نصب اثر در ارائه مفهوم آن تاثیر دارد.
غلامی درباره شناخت خود از شهر تهران گفت: من چند سال در تهران زندگی کردم و حس استرس و بی‌حوصلگی مردم را کاملا درک کردم. محاط شدن آدم‌های شهر توسط ساختمان‌ها و ماشین‌ها، کاملا مشهود است و احساس کردم این مجسمه کاملا در تناسب با تهران و بعضی دیگر از شهرهای بزرگ است. در این شهرها سردی و بی‌روحی حاصل از سیمان، در مردم نفوذ کرده است.
غلامی در پایان گفت: وجود مجسمه درسطح شهر می‌تواند تاثیرات مختلف بر افراد داشته باشد. همانطور که غذایی که انسان می‌خورد در وجود او تاثیر دارد، آنچه که می‌بیند نیز در روح او تاثیرگذار است و می‌تواند اندکی از این سرمای وجودش بکاهد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه