هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:‏

دوسالانه راهکار مناسبی برای تأمین نیاز هنری شهر است

محمد بیک زاده که با مجسمه «عشق +ایثار+ محبت+ صبر+ گذشت+ فرشته= مادر» در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری حضور دارد، گفت: به نظر من دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران، از جمله راه‌های مناسبی است که می‌توان از طریق آن برای تأمین نیازهای هنری در شهر با کمیت و کیفیت مناسب اقدام کرد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، محمد بیک زاده از هنرمندان پذیرفته شده در ششمین دوسالانه ‏مجسمه‌های شهری تهران، درباره اجرای اثر «عشق +ایثار+ محبت+ صبر+ گذشت+ فرشته= مادر» گفت: ایده این اثر بر مبنای شخصیت مادر است زیرا مادر و خانواده موضوعی است که من سال‌هاست در ذهن خود با آن درگیر هستم. در واقع این مسئله که چه چیزی اساساً سبب می‌شود که رابطه یک مادر و فرزندش تا این حد عمیق می‌شود، برای من موضوعی جدی است.
او ادامه داد: من در این اثر سعی کردم، نشان دهم که چه نوع احساسی بین مادر و فرزند شکل می‌گیرد که در نهایت به درک متقابل بین این دو منجر می‌شود و فضای خاصی را می‌سازد که اساساً مخصوص این نوع روابط است و کسی نمی‌تواند به آن وارد شود یا آن را خدشه‌دار کند.
این هنرمند درباره محل جانمایی اثر خود گفت: نقطه‌ای که من برای جانمایی اثر خود انتخاب کردم،دیوار شیر خوارگاه آمنه، بالاتر از میدان ونک است زیرا این محل یادآور جایگاه با ارزش مادر است.
بیک زاده تصریح کرد: هدف من از انتخاب شیرخوارگاه آمنه، به نوعی قدردانی از کسانی است که در این مکان مقدس یعنی شیر خوارگاه خدمت می‌کنند. نصب این مجسمه در کنار شیرخوارگاه نظر شهروندان را به یکی از مهم‌ترین روابط انسانی جلب می‌کند که اساساً هدف آثار شهری این است.
این هنرمند تأثیر گذاری مجسمه بر مکان و فضای شهری را امری بدیهی خواند و گفت: هر عنصری که در فضای شهر دیده، شنیده و یا لمس می‌شود، قطعاً روی تک تک افرادی که با آن مواجه می‌شوند تأثیر گذار است و دامنه و کیفیت این تأثیر بسیار گسترده و وسیع است .
بیک زاده تعامل اثر با مخاطب را امری بدیهی دانست و اظهار کرد: به طور حتم هر اثر، با عناصر اطراف خود تعامل برقرار می‌کند و کیفیت این تعامل نیز می‌تواند بسیار گسترده و متنوع باشد.
او تأکید کرد: در واقع این هنرمند است که رابطه‌ای خاص را بین اثری که می‌سازد و فضایی که در شهر موجود است، با مخاطبین ایجاد می‌کند و به دنبال آن مفهوم یا احساس مد نظر خود را منتقل می‌کند؛ البته کیفیت نتیجه نهایی به بسیاری از عوامل بستگی دارد که صحبت در مورد آن‌ها در این مجال نمی‌گنجد.
این هنرمند، دوسالانه مجسمه‌های شهری را راه مناسبی برای تأمین نیازهای شهر دانست و گفت: به نظر من دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران، از جمله راه‌های مناسبی است که می‌توان از طریق آن برای تأمین نیازهای هنری در شهر با کمیت و کیفیت مناسب اقدام کرد.
بیک زاده تصریح کرد: دوسالانه‌های مجسمه‌های شهری حرکت مثبتی است که اگر خوب هدایت شود، شهروندان در سال‌های آینده شاهد نتایج جالب و قابل تأملی از آن خواهند بود .
محمد بیک زاده دانش آموخته مجسمه سازی از دانشگاه تهران است. او عضو انجمن مجسمه سازی ایران و گروه مجسمه سازی هامان است که شرکت در نمایشگاه‌ها و سمپوزیوم‌های مختلف را در کارنامه کاری خود دارد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • سیروس قائم مقامی درسال 1308 در شهر کرج متولد شد . وی مجسمه‌سازی را زیر نظر مستقیم پروفسور مارینو مارینی - مجسمه ساز مشهور ایتالیایی فرا گرفت و در این دوران از شاگردان ممتاز او…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه