هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:‏

انتخاب محل نصب مجسمه نیاز به مشاوره شهرساز دارد/ اثری ملهم از معماری ایرانی

"سارا راه‌‌‌‌‌‌انجام " که با مجسمه مرز میان آسمان آبی و خاکستری» در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری حضور ‏دارد گفت: وقتی هنرمند به طراحی اثری برای یک زمان و مکان خاص می‌پردازد باید با فضاهای جغرافیایی، آداب و رسوم و فرهنگ مردم ارتباط داشته باشد، در غیر این صورت نمی‌تواند با مردم ارتباط برقرار کند.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران،" سارا راه‌‌‌‌‌‌انجام " از هنرمندانی که اثرش با عنوان «مرز میان آسمان آبی و خاکستری» در ششمین دوسالانه ‏مجسمه‌های شهری تهران پذیرفته شده است، دانش آموخته مجسمه‌سازی و ساکن تهران است. وی درباره اثر خود گفت: این مجسمه متعلق به مجموعه‌ای است که به موضوع ابعاد تیره و روشن وجود انسان می‌پردازد. بعد تیره انسان آن بخشی است که به‌راحتی دیگران را قضاوت می‌کند و بعد سفید هم که تا حدودی کمرنگ‌تر است سعی می‌کند دیگران را قضاوت نکند.
"راه‌انجام" افزود: این مجسمه‌ الگو گرفته از گنبدهای ایرانی است که دوپوسته هستند. پوسته داخلی گنبدها که با مقرنس‌ پوشیده شده است در اثر من نیز وجود دارد. پوسته‌ بیرونی را به شکل سیاه و تاول‌زده ساختم و این بخش نمادی از بیرون انسان است. وقتی بیننده زیر گنبد قرار می‌گیرد امکان دیدن مقرنس‌های آن را پیدا می‌کند، در حالی که با تماشای گنبد از بیرون اصلا نمی‌داند چه چیزی داخل آن وجود دارد. ما آدم‌ها نیز یکدیگر را قضاوت می‌کنیم بدون اینکه بدانیم درون آن‌ها چگونه است. این دوگانگی گنبدها برایم بسیار آشنا بود و به همین دلیل آن‌ها را انتخاب کردم.
این هنرمند جوان درباره محل نصب این اثر گفت: این مجسمه را در فضاهای مختلف می‌توان نصب کرد اما بهتر است جایی نصب شود که مردم بتوانند به آن نزدیک شده و داخل آن را ببینند. بنابراین محلی مانند پارک برای جانمایی آن مناسب است. ماکت این مجسمه با فایبرگلاس و روکشی از مخمل ساخته شده و اگر تصمیم بر این باشد که اجرای نهایی هم با روکش مخمل انجام شود باید حتما این اثر در یک فضای بسته نصب شود. اما در صورتی که اثر در فضای خارجی نصب شود بدون این پوشش خواهد بود و تنها رنگ روی آن قرار می‌گیرد.
"راه‌انجام" ادامه داد: محل نصب مجسمه از نظر شرایط فرهنگی نیز بسیار مهم است. تجربیات من و دوستانم نشان داده است که گاه بخش‌هایی از یک اثر کنده شده و یا به دلیل مخالفت شهردار منطقه، مجسمه به انبار برده شده است. بنابراین هر اثر باید مطابق با فرهنگ آن منطقه باشد. در بعضی از مناطق تهران دغدغه مسائل روزمره بسیار زیاد است و به همین دلیل یک اثر خاص و هنری مطابق سلیقه مردم آنجا نیست و نصب چنین اثری باعث می‌شود مردم گمان کنند مبالغ زیادی هدر داده شده است. اما مجسمه‌هایی که دارای موضوع اجتماعی یا اعتقادی باشد برای آنها راحت‌تر قابل پذیرش است.
"راه‌‌‌‌‌‌انجام" همچنین گفت: وقتی هنرمند به طراحی اثری برای یک زمان و مکان خاص می‌پردازد باید با فضاهای جغرافیایی، آداب و رسوم و فرهنگ مردم ارتباط داشته باشد، در غیر این صورت نمی‌تواند با مردم ارتباط برقرار کند. شاید در گالری بتوان هر نوع اثری را نمایش داد اما در فضای عمومی به دلیل اینکه مردم با اثر هنری آشنایی زیادی ندارند، این کار امکانپذیر نیست. وقتی حضور آثار هنری در شهر تکرار شود، مردم به آن عادت می‌کنند و می‌پذیرند که این آثار هم بخشی از فرهنگ جامعه است.
این هنرمند در پایان بیان کرد: حجمی که به عنوان مجسمه به شهر اضافه می‌شود، با توجه به نوع طراحی و محل نصب آن می‌تواند شهر را شلوغ‌تر کرده و یا فضایی برای تنفس در آن ایجاد کند. نقد من به شهرداری این است که نصب و جانمایی مجسمه نیاز به مشاوره معمار و شهرساز دارد تا به طور اصولی بگویند چه محلی برای نصب مجسمه مناسب است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • کتاب روان شناسی تبلیغات تجاری حاصل سال ها تجربه ی ساترلند در حوزه ی تبلیغات تجاری است. این کتاب، رمز و راز تأثیرات تبلیغات را می گشاید و برخی از ساز و کارهای روان شناختی…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه