هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:

دوسالانه مجسمه های شهری خدمت بزرگی به هنر مردمی می کند

حمید شیری که با مجسمه « مادرم که تمام عطرهای جهان را یک جا دارد » در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری حضور دارد گفت: گالری مخاطب خاص دارد اما مجسمه‌هایی که در شهر نصب می‌شود برای همگان است و همه اقشار مردم در همه ساعات شبانه روز می‌توانند از دیدن این آثار لذت ببرند. این کار خدمت بزرگی به هنر مردمی است.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، حمید شیری از هنرمندانی که اثرش در ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران پذیرفته شده است، کارشناس گرافیک و ساکن تهران است. او درباره مجسمه «مادرم که تمام عطرهای جهان را یک جا دارد» که با آن در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری شرکت کرده است، گفت: نقطه شروع حیات هر انسان مادر است و او می‌تواند پلی میان ما و گذشته باشد. این اثر نوعی پاسداشت مقام مادر است. در این اثر، احساساتم را با الهام گرفتن از یادآوری خاطراتی که با مادرم دارم؛ خلق کردم.

شیری افزود: اثر من با اشکال و فرم‌های هندسی ساخته شده است و بنابراین فرم ظاهری آن چندان شباهتی به انسان ندارد.
فضای کاری من همیشه با معماری و فرم‌های مدرن ارتباط دارد و در این اثر سعی کردم فرم استحاله شده‌ای از زن ایرانی را نمایش دهم. در این اثر از معماری سنتی ایران بهره بردم و فرم خلاصه شده‌ای از خانه‌های خشتی قدیمی در آن دیده می‌شود که با واژه مادر ادغام شده است.
این هنرمند درباره محل مناسب برای نصب این اثر بیان کرد: فضایی که برای نصب مجسمه در نظر گرفتم نقطه‌ای در خیابان ولیعصر است که مردم می‌توانند از کنار مجسمه عبور کنند و از نزدیک با آن ارتباط برقرار کنند.
وی اضافه کرد: جانمایی مجسمه بسیار اهمیت دارد و اگر یک شاهکار هنری در محل بدی نصب شود تاثیرات آن از بین می‌رود، درحالی که یک اثر حتی ضعیف در صورت حضور در یک محل مناسب کارکرد متفاوتی پیدا می‌کند. بنابراین محل نصب مجسمه به اندازه خود اثر می‌تواند تاثیرگذار باشد. نباید هر فضای خالی که در شهر وجود دارد را مناسب نصب مجسمه بدانیم، بلکه برای حضور یک اثر در شهر باید به فضای منطقه وکارکرد مسکونی، فرهنگی یا تجاری آن توجه شود زیرا هر کدام مخاطبان متفاوتی دارد.

شیری اظهار کرد: در همه جای دنیا به اندازه‌ای که یک مبلمان شهری مانند نیمکت در شهر اهمیت دارد به مجسمه هم توجه می‌شود. در تهران نیز با این میزان آلودگی بصری که وجود دارد، نیاز به آثار هنری احساس می شود. این آثار هنری می تواند مانند یک مُسکن عمل کنند و کمی حس تشویش که در ظاهر شهر وجود دارد را در نگاه شهروندان تلطیف کنند.
این هنرمند گفت: مجموعه مجسمه‌های شهری بعد از گذشت سال‌ها تبدیل به هویت خاص یک شهر می‌شوند. آثار بد و بی ارزش به مرور زمان حذف شده و آثار خوبی که مردم با آنها ارتباط برقرار کرده‌اند حفظ و مرمت می‌شوند. شهرهایی مانند پاریس و رم در مدت کوتاهی چنین جایگاهی را پیدا نکرده‌اند، بلکه در طول چند قرن حضور مجسمه‌های شهری باعث شده است این شهرها هویت خاصی پیدا کنند.

وی درباره اقدامات سازمان زیباسازی شهرداری تهران در این زمینه و برپایی دوسالانه مجسمه های شهری گفت: به نظر من سازمان زیباسازی بزرگترین خدمت را به هنر شهری کرده است. در صد سال گذشته تعداد زیادی هنرمند و گالری در تهران وجود داشتند اما هیچکدام از آنها نتوانستند در مقیاسی که سازمان زیباسازی موثر بوده است برای عموم مردم کاری انجام دهند. گالری مخاطب خاص از قشر خاص دارد اما مجسمه‌هایی که در شهر نصب می‌شود برای همگان است و همه اقشار مردم در همه ساعات شبانه روز می‌توانند از دیدن این آثار لذت ببرند. این کار خدمت بزرگی به هنر مردمی است که تأثیر زیادی بر مخاطبان داشته و می‌بینیم که امروزه شهرهای کوچک هم به آثار هنری شهری رو آورده‌اند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • "همشهری معماری" در شماره نهم خود که آبان ماه 90 منتشر گردید به موضوعات مختلفی در ارتباط با سازمان زیباسازی پرداخت برای مشاهده آنها اینجا و اینجا و اینجا را کلیک فرمائید "همشهری معماری" در شماره…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه