هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:

مجسمه‌های شهری می‌تواند سطح سواد بصری مردم را بالا ببرد

پیمان بخشی که با مجسمه «خیال آبی» در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری حضور دارد، گفت: شهرداری‌ها سخت‌گیری زیادی برای ساخت بناها می‌کنند، اما توجهی به شکل ظاهری و زیبایی آنها ندارند. در این شرایط تنها اقدامات سازمان زیباسازی است که می‌تواند موثر باشد تا با نصب آثار هنری مختلف در شهر، سواد بصری مردم بالا رود.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران ، پیمان بخشی از هنرمندان پذیرفته شده در ششمین دو سالانه مجسمه‌های شهری تهران،دانش آموخته رشته گرافیک و ساکن اراک است. او پیش از این در دو دوره از دو سالانه مجسمه‌های شهری شرکت داشته و آثار او در بام تهران و اتوبان افسریه نصب شده است. بخشی درباره طرحی که به دوسالانه ششم ارائه کرده است گفت: مجسمه «خیال آبی» در ادامه اثر دیگری است که قبلا طراحی کرده‌ام و هم اکنون در بام تهران نصب شده است، ساخته می شود. این مجسمه‌ها مربوط به خیالات انسان درباره آسمان آبی هستند.
بخشی ادامه داد: مجسمه خیال آبی از دو مخروط سیاه آهنی تشکیل شده است که فضای داخلی آنها آبی است و یک انسان در میان این فضا نشسته است. در واقع آسمان آبی موجود در این اثر چیزی است که در خیالات آن انسان ها وجود دارد.
وی درباره محل مناسب برای نصب این اثر بیان کرد: من بلوار کشاورز را برای نصب مجسمه خیال آبی در نظر گرفتم، زیرا توامان ساختمان و فضای سبز در آن وجود دارد. این مجسمه نشان دهنده حضور انسان در فضای شهری است و به همین دلیل باید در میان بافت شهری قرار گیرد.
به اعتقاد این مجسمه ساز، فضا تاثیر زیادی در کارکرد یک مجسمه دارد به شکلی که 50 درصد تاثیرگزاری یک مجسمه به فضای نصب آن بستگی دارد. وی ادامه داد: اما این گونه نیست که گمان کنیم فقط فضاهای باز و خلوت مناسب مجسمه هستند بلکه خود مجسمه است که محل مناسب خود را انتخاب می‌کند. گاه اثری مناسب فضای شلوغ میان ساختمان‌ها است و گاه باید در یک فضای سبز وسیع نصب شود.
بخشی درباره میزان شناخت خود از شهر تهران و تاثیر حضور مجسمه در شهر بیان کرد: من سال‌های تحصیل خود را در تهران گذراندم و شناخت نسبی از این شهر دارم، اما اراک هم این روزها دارای وضعیتی مشابه تهران است و آلودگی هوا و شلوغی در آن موج می زند. مسلما وجود هر اثر هنری در فضای شهری می‌تواند به تلطیف این فضا کمک کند. شهرداری‌ها سخت‌گیری زیادی برای ساخت بناها می‌کنند، اما توجهی به شکل ظاهری و زیبایی آنها ندارند. در این شرایط تنها اقدامات سازمان زیباسازی است که می‌تواند موثر باشد تا با نصب آثار هنری مختلف در شهر، سواد بصری مردم بالا رود.
بخشی ادامه داد: مجسمه‌هایی که در شهر نصب می‌شوند با نظرات مختلفی از جانب مردم مواجه می‌شوند که بستگی به مناطق مختلف شهر و فرهنگ مردم آن منطقه دارد. با توجه به اینکه آثار دوسالانه مجسمه‌های شهری توسط داوران هنرمند انتخاب می‌شوند می‌توان مطمئن بود آنچه که در شهر نصب می‌شود، حتی در صورت عدم توجه و علاقه مردم، یک اثر هنری است و به مرور می‌تواند سطح سواد بصری آنها را بالا ببرد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • کتاب روان شناسی تبلیغات تجاری حاصل سال ها تجربه ی ساترلند در حوزه ی تبلیغات تجاری است. این کتاب، رمز و راز تأثیرات تبلیغات را می گشاید و برخی از ساز و کارهای روان شناختی…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه