هنرمند حاضر در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری:

ایده آل این است هنگام ساخت فضاهای شهری برای طراحی مجسمه آن فضا فکر شود/مرد خوابیده نماد مردم خسته تهران

پریسا علیپور که با مجسمه «مرد خوابیده» در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری حضور دارد گفت: حالت ایده‌آل این است که در هنگام ساخت پارک، میدان و... برای طراحی مجسمه آن فضا نیز فکری شود تا همه این موارد در کنار هم و هماهنگ با یکدیگر پیش روند.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بینالملل سازمان زیباسازی شهر تهران، پریسا علیپور از هنرمندانی که اثرش در ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران پذیرفته شده است، دانش آموخته رشته مجسمه‌سازی از دانشگاه هنر و ساکن کرج است. او در دوسالانه چهارم نیز اثری ارائه داد که هم اکنون در یکی از پارکهای خیابان آزادی نصب شده است. علیپور درباره طرحی که به دوسالانه ششم ارائه کرده است، گفت: در این اثر، انسانی در فضای مترو را به نمایش می گذارم و هدفم نمایش کسانی است که با این وسیله رفت و آمد می‌کنند. در واقع سوژه این کار شخصی است که بر روی نیمکت مترو به خواب رفته و سرش را روی ساک دستی خود گذاشته است.
او با بیان اینکه ابعاد پیشنهادی این اثر برای قرارگیری در شهر، اندازه واقعی انسان است، درباره محل نصب مناسب این اثر بیان کرد: بسیار مهم است که این کار در کنار دیوار یا یک ستون نصب شود، در غیر این صورت مفهوم آن تغییر می‌کند و نمی‌تواند پیام خود را برساند. معمولا آدم‌ها برای خوابیدن حتی در یک فضای عمومی، به دنبال گوشه‌ای دنج می‌گردند تا زیاد در معرض دید دیگران نباشند، بنابراین مجسمه مرد خوابیده هم باید در کنار دیوار قرار گیرد.
علیپور ادامه داد: ترجیح من این است که مجسمه در سالن ورودی مترو نصب شود، اما اگر چنین امکانی فراهم نبود می‌توان با کمی تغییرات آن را در ترمینال مسافربری هم نصب کرد. اما در فضای باز شهری این اثر نمی‌تواند با مخاطب ارتباط برقرار کند. با توجه به اینکه در ایستگاه‌های مترو مجسمه وجود ندارد، به نظر من بد نیست که چنین اتفاقی رخ دهد. مجسمه‌های شهری فقط مربوط به بزرگراه‌ها و میادین نیستند، بلکه می‌توان آنها را در پیاده‌روها، خیابان‌ها و فضاهای بسته هم به کار برد.
او درباره جایگاه مجسمه در فضای شهری اظهار کرد: گاه مجسمه‌هایی که در فضای شهری نصب می‌شوند ارتباطی با فضای اطراف ندارند و یا ابعاد آنها مناسب آن محل نیست. فضای شهر تهران بسیار آشفته و شلوغ شده است و بازسازی آن امکان ندارد، حتی گاه وجود مجسمه‌ها باعث شده به این اغتشاش دامن زده شود. بنابراین باید در انتخاب مجسمه برای یک محل دقت شود و اثری متناسب با آن فضا انتخاب شود. گاه لازم است شخص هنرمند به فضای اطراف مجسمه خود توجه کرده و در صورت امکان تغییراتی در آن ایجاد کند. این کار نه تنها به بهتر دیده شدن اثر کمک می‌کند، بلکه از آلودگی بصری هم جلوگیری می‌کند. حالت ایده‌آل این است که در هنگام ساخت پارک، میدان و... برای طراحی مجسمه آن فضا نیز فکری شود تا همه این موارد در کنار هم و هماهنگ با یکدیگر پیش روند.
علیپور افزود: طرح ابتدایی من با بتن گلاسه ساخته شده و بافت‌هایی روی آن ایجاد کردم که حالت خستگی و خواب آلودگی را بیشتر تداعی کند. برای ساخت اثر نهایی از فایبر گلاس استفاده می‌شود اما این بافت‌ها روی کار حفظ می‌شوند. رنگ مجسمه نیز بستگی به فضایی دارد که اثر در آن نصب می‌شود و امکان تغییر رنگ آن وجود دارد.

تبلیغات فرهنگی

آمار و اطلاعات

نگارخانه