سفیر استرالیا در مراسم رونمایی از اثر دیوارنگاری دو هنرمند استرالیایی:

هنرمند استرالیایی تلاش کردند هنر ایرانی را از نگاه خود برروی دیوار اجرا کنند

مراسم رونمایی از اثر دیوارنگاری دوهنرمند استرالیایی، فینتانت اسکات مگی و گیدو وان هلتن با حضور، اییان بیگز سفیر استرالیا، همیش لزلی، رایزن فرهنگی استرالیا در ایران، مصطفی سلیمی، شهردار منطقه 3، مجتبی موسوی، معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران و هنرمندان ایرانی و استرالیایی برگزار شد.
 

به گزارش روابط عمومی و اموربین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، اییان بیگز؛ سفیر استرالیا در ایران ضمن تشکر از همکاری‌های سازمان زیباسازی در خلق این اثر هنری، گفت: افتخار می‌کنیم که یک اثر بسیار زیبای هنری که مربوط به هنری ایرانی است توسط هنرمندان استرالیایی در تهران خلق شده‌است.
او با اشاره به اینکه این اثر هنری دیواری به مناسبت گرامیداشت پنجاهمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و استرالیا به تصویر درآمده‌است، ادامه‌داد: این اثر هنری تلاش کرده تا یکی از هنرهای ایرانی را به نمایش بگذارد؛ اثری به یاد ماندنی که در آن رفو یک فرش توسط دو رفوگر به تصویر درآمده که معنی بسیار زیبایی درمورد روابط دوجانبه ایران و استرالیا در خود دارد.
اییان بیگز ابراز امیدواری کرد که این اثر هنری باعث شادی مخاطبین و کسانی که از اینجا گذر می‌کنند، شود چون محصول هنرمندان استرالیایی است که با نگاه خود تلاش ‌کرده‌اند، طراحی و هنر کاملا ایرانی را خلق کنند.
او ادامه داد: این اثر هنری محصول تحقیقی است که روی موضوع هنر ایرانی انجام شده و امیدوارم چنین کارهایی بتواند ایرانی‌ها و استرالیایی‌ها را به هم نزدیک کند.
سفیر استرالیا در ایران با تاکید بر اینکه همکاری‌هایی از این دست بین ایران و استرالیا در جنبه‌های آموزش هنر می‌تواند اتفاق بیفتد، گفت: نقاشی دیواری نوعی تعهد به زیبایی شهری را ایفا می‌کند.
او ضمن تشکر خاص از سازمان زیباسازی به دلیل علاقه‌‌مندی، حمایت و پشتکار برای اجرای این اثر هنری، افزود: امیدوارم بتوانیم فعالیت‌هایی از این دست را بین دو کشور گسترش دهیم.
در ادامه، گشتاسب مظفری، معاون اموربین‌الملل شهرداری مرکز با بیان اینکه شهر تهران با بسیاری از شهرهای جهان، در چارچوب دیپلماسی شهری ارتباط و تعامل دارد، گفت: شهرداری تهران در بخش بین‌الملل در حال حاضر با بیش از 30 کشور جهان روابط دیپلماتیک در عرصه شهری دارد که این روابط شامل جنبه های مختلف است.
او با تاکید بر اینکه تبادل هنری و عرصه‌های فرهنگی یکی از این جنبه‌های این تعامل به حساب می‌آید، ادامه‌داد: از سازمان زیباسازی شهر تهران و شهرداری منطقه 3 در گسترش این رابطه بین کشور استرالیا در عرصه فرهنگی و هنری تشکر می‌کنم.
به گفته او پیشنهاد اجرای این نقاشی دیواری از سوی سفارت استرالیا به شهرداری داده شد، افزود: از امروز شهروندان ایرانی می‌توانند شاهد اثری هنری_ایرانی باشند که توسط هنرمندان استرالیا به تصویر درآمده‌است.
مظفری با اشاره به اینکه در تلاش هستیم روابط فرهنگی مدیریت شهری با سایر کشورها به نحو خوبی گسترش پیداکند، گفت: امیدوارم این روابط به نحوی باشد که ضمن معرفی نقاط قوت و اقتدار فرهنگی تهران، ملت‌های جهان را با ظرفیت‌های فرهنگی و تاریخی ما آشنا کند.
مجتبی موسوی، معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران در ادامه این مراسم افتتاحیه گفت: سازمان زیباسازی پیش از این تجربه حضور هنرمندان خارجی را در رویداد فرهنگی شهر تهران داشته‌است و با برگزاری هشت دوره سمپوزیوم بین‌المللی توانسته میزبان ده‌ها هنرمند از کشورهای مختلف باشد.
او با اشاره به رونمایی از تندیس ابوعلی سینا در یکی از دانشگاه‌های مادرید که در ماه گذشته انجام شده‌است، ادامه‌داد: از سوی دانشگاه و مسوولان کشور اسپانیا استقبال خوبی از این اتفاق صورت‌گرفت.
موسوی با تاکید براینکه هنردیوارنگاری یکی از تاثیرگذارترین هنرهای شهری است، افزود: برای اولین بار در کشور موفق شدیم که ارتباطات بین‌المللی را با استرالیا برقرار کنیم و زمینه‌ساز اجرای این اثر هنری در تهران باشیم.
معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران ضمن تشکر از سفیر استرالیا و کاردار فرهنگی استرالیا در تهران که زمینه‌ساز این اتفاق هنری بودند، گفت: این پیشنهاد از سوی سفارت استرالیا در تهران مطرح شد که از سوی سازمان زیباسازی و به صورت مشترک این نقاشی دیواری به تصویر درآید.
به گفته او در فاصله طرح این موضوع مقدمات لازم برای حضور هنرمندان استرالیایی از سوی زیباسازی فراهم شد و طبق زمان‌بندی که صورت‌گرفته‌بود این هنرمندان به تحقیق و بررسی برروی موضوع هنری سنتی ایرانی و فرش‌بافی پرداختند و ضمن بازدید از موزه فرش و بازار فرش تهران؛ سفری به کاشان داشته و در نهایت طرح ارائه شده از سوی این هنرمندان در شورای فرهنگی سازمان تایید و به اجرا درآمد.
موسوی ضمن تشکر از شهرداری منطقه 3 برای دراختیار گذاشتن دیواری که نقاشی برروی آن به تصویر درآمده‌است، گفت: امیدوارم این اثر هنری یادگاری به عنوان نماد دوستی بین دو کشور در ایران باشد و شرایط حضور هنرمندان ایرانی در استرالیا فراهم شود تا بتوانند دیوارنگاری در این کشور از خود به یادگار بگذارند.
فینتانت اسکات مگی، هنرمند استرالیایی که با همکاری گیدو وان هلتن این اثر را برروی دیواری در منطقه 3 به تصور درآورده در ادامه این مراسم درمورد این کار گفت: این ایده خلاقانه حاصل مغز متفکر این پروژه هنری و فرهنگی همیش لزلی بود که باید از او تشکر ویژه کرد و در عین حال از سازمان زیباسازی به خاطر در اختیار گذاشتن امکانات برای اجرای این کار تشکر و قدردانی می‌کنم.
او با تاکید براینکه این اثر هنری به مناسبت بزرگداشت پنجاهمین روابط دیپلماتیک دو کشور به تصویر درآمده، ادامه‌داد: من و همکارم گیدو همواره در کارمان به دنبال زیبایی هستیم، برای این پروژه به جاهای مختلفی در ایران سفر کرده و از هنر سنتی ایران عکاسی کردیم و با تحقیق در هنر ایرانی به این نتیجه رسیدیم که نقشی از رفوگران فرش به تصویر درآوریم.
به گفته فنیتان مگلی، هنرمندان استرالیایی پروسه به تصویر درآوردن این نقاشی برای من و گیدو بسیار جالب بود و در نهایت با کمک و راهنمایی هنرمندان ایرانی و سازمان زیباسازی توانستیم این اثر هنری زیبا را از خود در تهران به یادگار بگذاریم.
او گفت: ما در دنیایی زندگی می کنیم که مملو از محصولات صنعتی هستند ولی توجه به کارهای دستی موضوع مهمی است که در این نقاشی برای ما الهام بود.
در پایان این مراسم با اهدای لوح تقدیر و دو کتاب نفیس از تهران از این دوهنرمند تقدیر و تشکر شد و اییان بیگز سفیر استرالیا از پلاک این اثر که در کنار آن نقش بسته بود، رونمایی کرد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • ارتباط دانش شهرسازی و مفهوم زندگی شبانه شهری، موضوع جدیدی را در شهرها شکل میدهد که از آن به عنوان «منظر شبانه شهری» یاد میشود. مفهومی نسبتاً جدید که چند سالی است در طراحی، مدیریت…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه