فقدان موزه خوشنویسی باعث شده بود آثار ارزشمند در خارج از کشور نگهداری شود

استاد احمد فلسفی، از اساتید خوشنویسی در حاشیه برگزاری نکوداشت استاد غلامحسین امیرخانی، گفت: داشتن یک موزه خوشنویسی بخشی از نیازهای این حوزه را پاسخ می دهد، چراکه در گذشته به دلیل فقدان چنین موزه‌ای تقریباً بیشترین و مهمترین آثار خوشنویسی در مجموعه های شخصی یا موزه های خارج از ایران نگهداری می‌شد.
استاد فلسفی با اشاره به اینکه یکی از ارکان هنر ایرانیان خط است، گفت: هنر خوشنویسی از زمان مانی پیامبر وجود داشته و او با نقاشی و خط خوش برای ترویج دین بهره می برد.
وی افزود: پس از اسلام خوشنویسی به صورت وسیع در ایران گسترش یافته و ایران را به دو هنر معماری و خوشنویسی می‌شناختند. همچنین اکثر موزه های دنیا، خط را هنر ایرانی می دانند.
این استاد خشنویسی خاطرنشان کرد: خوشنویسی؛ هنر کاملاً بومی ایران بوده و همه ارکان آن در داخل کشور شکل گرفته است. در طول بیش از هزار سال، میلیون ها اثر نفیس هنری در زمینه خوشنویسی خلق شده و کمتر هنری با چنین اصالت، قدمت و کیفیت که هویت فرهنگی یک جامعه را نشان دهد، یافت می‌شود.
وی ادامه داد: داشتن یک موزه خوشنویسی بخشی از نیازهای این حوزه را پاسخ می دهد، چراکه در گذشته به دلیل فقدان چنین موزه‌ای تقریباً بیشترین و مهمترین آثار خوشنویسی در مجموعه های شخصی یا موزه های خارج از ایران نگهداری می‌شد.
فلسفی با بیان اینکه جامعه‌ای که بزرگان خود را نشناسد، پیشرفت نمی‌کند، عنوان کرد: نکوداشت باید همراه با شناساندن باشد و در ضمن تجلیل از بزرگان یک حوزه، باید ارزش های شخصی وی نیز به مردم شناسانده شود تا نسبت به آنچه داریم شناخت کامل حاصل شود.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سازمان زیباسازی یکی از بخش‌های مهم شهرداری محسوب می شود، باید با سایر ارگان‌های فرهنگی و هنری برای شناساندن هنر به مردم و استحکام فرهنگ مشارکت کنند، تا نسل‌های بعدی با شناخت بهتر به گذشتگان وصل شوند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • مجموعه  مقالات به کوشش:  مرکز پژوهشی هنر، معماری و شهرسازی نظر سال چاپ:  1392رشـد مباحـث مربـوط به پیاده روی و پیاده راه هـا و توجه به عابر پیاده به عنوان سرمایه شهر و شکل گیری…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه