نمونه دیگری از مجسمه سربازان هخامنشی در محوطه نظامی پارچین نصب شد

نمونه دیگری از مجسمه سربازان هخامنشی که مقابل وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح قرار دارد، در محوطه نظامی پارچین نصب شد.
 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، نمونه دیگری از مجسمه سربازان هخامنشی اثر هنرمند حسن ارژنگ‌نژاد که در ورودی ساختمان جنگ افزارسازی خیابان پیروزی قرار دارد با هدف حفظ آثار هنری شهری از سوی معاونت فرهنگی ساخته و در محوطه نظامی پارچین نصب شد.
گفتنی است سالهاست که که خیابان پیروزی محل قرارگیری کارخانه مهمات‌سازی ارتش است. صنایع نظامی تحت عنوان قورخانه در سال ۱۳۰۴ ه.ش با تولید تفنگ برنو در مرکز شهر تهران (توپخانه) فعالیت خود را آغاز کرد.
صنایع نظامی از حدود سال ۱۳۲۰ ه.ج تحت نام اداره تسلیحات در محل مهمات‌سازی فعلی تاسیس شد و حدود ۶ سال بعد کارخانه مسلسل سازی در خیابان پیروزی به عنوان اداره مرکزی تسلیحات راه اندازی شد.
گفتنی است دو مجسمه سرباز هخامنشی در دوران پهلوی دوم در خیابان پیروزی روبروی در ورودی کارخانه اسلحه و مهمات سازی ارتش نصب شده بود که پس از انتقال این کارخانه در سال‌های اخیر به پارچین، مدیریت صنایع جنگ افزارسازی (ساصد) وابسته به سازمان صنایع دفاع، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تصمیم گرفته که این دو اثر ارزشمند شهری را به پارچین انتقال دهد که به همت سازمان زیباسازی شهر تهران مجسمه های مزبور بر جای قبلی ماندگار و نمونه دیگری از اثر در منطقه نظامی پارچین نصب شد.
این دو مجسمه سرباز هخامنشی، نیزه به دست که تا حدودی شبیه مجسمه های چهارگوشه میدان امام خمینی است به ارتفاع حدودی ۲٫۷۰ سانتی متر توسط حسن ارژنگ‌نژاد ساخته شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نویسنده: غلامرضا مقصودی در طراحی شهری کوشش شهرسازان و معماران همواره برای خلق فضاهای مطلوب و سودمند برای استفاده بهتر انسان‌ها بوده‌است که برای رسیدن به این هدف، اطلاع از نحوه‌ی برخورد و رفتار انسان…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه