در جلسه اعضای شورای هنری وکارگروه های ارزیابی با اعضای کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران مطرح شد:

تهران نیاز به یک طرح جامع فرهنگی و هنری دارد

جلسه شورای هنری وکارگروه های ارزیابی با اعضای کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران ظهر امروز (6 شهریورماه) در سالن کنفرانس سازمان زیباسازی شهر تهران برگزار شد.
 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، در این جلسه دکتر حجت نظری و محمدجواد حق شناس، اعضای کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران، دکتر برزین ضرغامی، مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، سیدمجتبی موسوی، معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی و اعضای شورای هنری و کارگروه های ارزیابی حضور داشتند که پیرامون موضوع هنر در فضای شهری تبادل نظر شد.
در ابتدای این جلسه دکتر برزین ضرغامی، مدیرعامل سازمان زیباسازی با بیان اینکه شورای هنری و کارگروه های ارزیابی موظف هستند کار خوب و بد را از هم تشخیص دهند، گفت: سازمان زیباسازی متولی تمامی فعالیت های هنری است که در حوزه شهری اتفاق می افتد و انتظاری که در شهرداری وجود دارد این است که تمام این اتفاقات از کانل این شورا انجام شود.
او با تاکید بر استفاده از هنرمندان جوان در فعالیت های هنر شهری، گفت: این شورا باید بتواند میان هنرمندان پیشکسوت و جوان پل ارتباطی باشد و طوری برنامه ریزی کند که هم منزلت هنرمندان پیشکوست نگه داشته شود و هم هنرمندان جوان و خلاق وارد این عرصه شوند.
به گفته مدیر عامل سازمان زیباسازی شهر تهران تعداد افرادی که در حوزه های مختلف هنرشهری از دانشگاه فارغ التحصیل شده و کار ندارند، کم نیستند این افراد انتظار دارند در حد فعالیت های فرهنگی و هنری که در سازمان انجام می شود، کاری برای آنها باشد.
دکتر ضرغامی با تاکید براینکه حتما باید شیوه نامه ای برای این شورا تهیه شود تا فعالیت این شورا درآن چارچوب تعریف شود، ادامه داد: فعالیت های این شورا و کارگروه ها سلیقه ای نیست و مبنای فعالیت هایی که انجام می شود باید شیوه نامه ای باشد که تدوین می شود.
او خطاب به اعضای شورای شهر که در این جلسه حضور داشتند گفت: امیدوارم اعضای کارگروه فرهنگی سازمان در کارگروه هایی که از سوی کمیسیون فرهنگی شورا تشکیل شده، حضور داشته باشند و موارد و ملاحظاتی که در خصوص حوزه کاری سازمان زیباسازی دارند در کمیسیون فرهنگی شورا مطرح کنند.
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران در عین حال از اعضای شورای فرهنگی سازمان خواست تا با برگزاری جلسات هم اندیشی نظراتی که از بیرون مطرح می شود را جمع آوری کنند و افزود: هرچه گروههای مشورتی گسترده تر باشد خروجی که برای شهر به دست می آید بهتر و دقیق تر خواهد بود.
دکتر ضرغامی با تاکید براینکه تاثیرگذاری تصمیماتی که دراین شورا گرفته می شود بسیار زیاد است، گفت: اعضای این شورا قدر کاری که انجام می‌دهند را بدانند و با ساختار و سازوکار هدفمند ومنظم عمل کنند تا تاثیرگذاری بهتری نه تنها در تهران که در سایر شهرها نیز داشته باشند.
در ادامه این جلسه سید مجتبی موسوی، معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران به ارائه گزارش از جلسات شورای هنری ودیوارنگاری پرداخت و گفت: درنهایت تصمیم گرفته شد که این شورا هر 45 روز یکبار جلسه مشترک با اعضای کارگروه فنی و نظارتی داشته باشد تا هماهنگی های لازم بین شورا و کارگروه انجام شود.
او با اشاره به فعالیت های شورای هنری سازمان که عمری 20 ساله دارد، ادامه داد: این شورا توانسته سمپوزیم های ملی و بین المللی و سالانه های شهری بهارستان را برگزار کند.
درادامه کیانوش غریب پور به عنوان یکی از اعضای این شورا به لزوم تدوین و ارائه طرح جامع هنری اشاره کرد و گفت: با تدوین و ارائه این طرح به شورای شهر فعالیت های هنری شهر به صورت جامع و در قالب یک طرح کامل درآمده و به سازمان زیباسازی و سایر بخش های شهرداری ابلاغ خواهد شد.
حبیب الله صادقی نیزبه عنوان یکی دیگر از اعضای شورای هنری سازمان خطاب به اعضای شورای شهر حاضر در جلسه گفت: هنرمندان حاضر دراین جلسه منتظر یک قدم بزرگ از سوی شورای شهر هستند تا نگاه جهان را به ایران و تهران تغییر دهیم و بتوانند آثار خود را نه تنها به سایر شهرها که به کل دنیا صادر کنند.
کامبیز صبری نیز به لزوم ارائه طرحهای هنری در فعالیت های هنری اشاره کرد و گفت: شورای هنری باید بتواند به سمتی حرکت کند که به صورت قانونی طرح های هنری را وارد فعالیت های عمرانی کند. باید راهکاری پیدا کنیم که چطوری فعالیت های هنری وارد ساخت و سازهای عمرانی شود.
در ادامه حق شناس، عضو شورای شهر تهران گفت: حوزه هنری بخش بسیار مهمی است و هدف آن تامین آسایش، رفاه و رضایت شهروندان است.
او با تاکید براینکه عنصر زیبایی و زیبایی شناسی از فاکتورها و شاخص های اصلی حقوق شهروندی است، گفت: امیدوارم هنرمندان فضای شهر را به گونه ای سامان دهند که شهروندان، عابران و افرادی که به تهران سفر می کنند از شهر لذت ببرند.
حجت نظری دیگر عضو شورای شهر تهران نیز با تاکید بر صبحت های غریب پور گفت: تهران نیاز به یک طرح جامع فرهنگی و هنری دارد؛ این نیاز برای شهر تهران کاملا محسوس است.
او بااشاره به اینکه امیدوارم بازبینی اساسی برای پروژه‌هایی که از سوی سازمان زیباسازی انجام شده؛ صورت گیرد، ادامه داد: با این بازبینی کارهایی که درجه کیفی پایین تری دارند، تغییرکرده و آثار ماندگار و فاخر جایگزین آن خواهد شد.
حجت نظری با بیان اینکه در تهران به موضوعات هنری کم پرداخته شده است، افزود: می توان با تکیه بر این شورا خلاء موجود را پر کرد.
به گفته این عضو شورای شهر تهران در بسیاری از شهرهای دنیا المانی که معرف آن شهر باشد وجود دارد و تهران این المان را برای خوش آمدگویی به مسافرانی که وارد پایتخت می شود، ندارد.
او سپس با اشاره به لزوم توجه به جوانان گفت: امیدوارم در کنار اساتید با تجربه امکان حضور جوانان هنرمند فراهم شود. کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهرتهران آمادگی کامل برای همکاری با شورای هنری سازمان را دارد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • تهیه شده در: معاونت برنامه¬ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش نوبتو سال انتشار:1390 مباحث کتاب: رشد مباحث مربوط به پیاده روی و پیاده راه ها و توجه به عابر…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه