سید مجتبی موسوی:

دوسالانه مجسمه های شهری به دنبال ایده های خلاق است

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران : ششمین دوسالانه مجسمه های شهری تهران به دنبال ایجاد ایده های خلاق مبتنی بر فرهنگ و هنر ایران است و امیدواریم که با خلق طرح های نو بتوانیم به این مهم دست پیدا کنیم.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، سیدمجتبی موسوی معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران با اشاره به سیاست هایی که در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری تهران به آن توجه شده است، گفت: سال 86 زمانی که برای اولین بار موضوع راه اندازی تخصصی مجسمه های شهری مطرح شد وضعیت مجسمه سازی و فعالیت ها به اندازه امروز خوب نبود به همین دلیل لازم بود که با تغییر شکل برخی جریانات این موضوع را با هدف تثبیت و ایجاد ساز و کار ارتقاء کیفی مجسمه سازی شهری به سرانجام برسانیم.
او افزود: بر این عقیده ایم که فعالیت های فرهنگی و اجتماعی و همچنین در حوزه شهرسازی باید تغییر کند و منجر به توسعه رشته مجسمه سازی شهری شود.
به گفته موسوی با تغییر نگاه مدیران حوزه شهری نسبت به موضوع مجسمه سازی شهری این حوزه هم اکنون در بیشتر استان های ما فراگیر شده و می تواند ما را به اهدافی که در نظر گرفته ایم نزدیک کند.
معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران یادآور شد: در شورای سیاست گزاری به نگاه کیفیتی توجه زیادی شده چراکه ما به دنبال توسعه مجسمه های شهری هستیم و تنها با گذر زمان می توانیم به هدفمان دست پیدا کنیم.
دبیر ششمین دوسالانه مجسمه سازی شهری با بیان اینکه هنرمندانی که در این دوره شرکت کرده اند باید به خلاقیت و ایده های خود توجه بیشتری داشته باشند، گفت: هنرمندان نباید کاری به سلیقه سفارش دهنده داشته باشند چراکه این امر می تواند به جامعه هنری ضربه جدی وارد کند. از هنرمندان تقاضا داریم که با جدیت و رفتار حرفه ای استعدادهای خود را نمایش دهند.
او با اشاره به اینکه در طراحی هنرمندان باید ایده های خود را بر اساس رویاپردازی انجام دهند، تصریح کرد: هنرمندان برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید بر روی شهر مطالعه کنند چراکه قرار است مجسمه بر اساس شناخت مکان در شهر نصب شوند.
موسوی یادآور شد: در این دوره نیز موسسه فرهنگی و هنری صبا واقع در خیابان ولی عصر برای جانمایی آثار در نظر گرفته شده است به همین دلیل هنرمندان باید بر اساس محیط سالنی، کاتالوگ خود را برای نمایشگاه تهیه کنند.
محمود پورنصری نژاد عضو شورای سیاست گزاری ششمین دوسالانه مجسمه های شهری تهران نیز در ادامه با اشاره به اینکه تغییر و تحولات فرهنگی باعث شده که نتوانیم برای مشکلات تهران متریالی ترسیم کنیم، گفت: مجسمه های شهری در پایتخت قدمت زیادی ندارند به همین منظور به دنبال آن هستیم که دورنمایی واقع بینانه و امید بخش تر برای شهر در نظر بگیریم.
او با بیان اینکه تنها بر اساس ایده هایی که در ذهنمان شکل می گیرد می توانیم به واقعیت و هدف خود نزدیک شویم، افزود: هنرمندان باید برای جانمایی آثار خود با دغدغه و وسواس مکان را انتخاب کنند چراکه در این دوره سیاست گزاری تلاش کردیم که ایده های هنرمندان را به صورت جدی تری به واقعیت تبدیل کنیم.
سهند حسامیان عضو دیگر شورای سیاست گزاری ششمین دوسالانه مجسمه های شهری تهران نیز با اشاره به اینکه هنرمندان باید بر اساس سیستم فراخوان در هنگام تحویل طرح به دبیرخانه تصاویری از محل جانمایی طرح خود تهیه کنند، گفت: داوری بر اساس تصویر ماکت اجرا شده و همچنین جانمایی طرح در مکان انجام خواهد شد.
او ادامه داد: اگر کار هنرمندان به نمایشگاه وارد شد بعد از آن سازمان زیباسازی مکان هایی که هنرمندان برای کارهای خود پیشنهاد کرده اند را بررسی می کند.
عضو شورای سیاست گزاری ششمین دوسالانه مجسمه های شهری تهران با تاکید بر اینکه در شورای سیاست گزاری ابعاد مجسمه ملاک عمل قرار نگرفته است، تصریح کرد: در این دوره هر هنرمند تنها می تواند یک کار برای ششمین دوسالانه مجسمه های شهری ارائه دهد به همین منظور امیدوارم طرحی که هنرمندان تهیه می کنند متناسب با شهر انتخاب شود. شرکت کنندگان نباید برای خود محدودیتی در نظر بگیرند.
حسامیان با اشاره به اینکه در مرحله اول ششمین دوره مجسه سازی شهری 15 نفر برای نمایشگاه و مرحله نهایی انتخاب می شوند، افزود: هنرمندان تا 15 شهریورماه می توانند طرح های خود را به دبیرخانه ارسال کنند.
او تاکید کرد: امیدواریم در این دوره کارهای ماندگارتری همراه با جانمایی بهتری در شهر تهران شاهد باشیم.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه