فاطمه سیدشاه کرم فرد:

بهارستان بده‌بستان مخاطب و هنرمند است

یک هنرمند محیطی با مفید خواندن رویدادهایی نظیر بهارستان گفت که این اتفاق‌ها باعث ارتباط مستقیم بین هنرمند و مخاطب می‌شود که هر دو طرف از آن سود می‌برند.
 

یک هنرمندمحیطی با مفید خواندن رویدادهایی نظیر بهارستان گفت که این اتفاق‌ها باعث ارتباط مستقیم بین هنرمند و مخاطب می‌شود که هر دو طرف از آن سود می‌برند.
به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، فاطمه سیدشاه کرم فرداز هنرمندان بخش هنرهای محیطی سومین سالانه «بهارستان» درباره اثر خود گفت: کار امسالم ابتدا قرار بود در خیابان بهشت نصب شود ولی در نهایت روی نرده‌های بیمارستان فارابی نصب شد. در این اثر فیگورهایی از اقوام مختلف ایران را کنار هم گذاشتم. هرکدام از آنها حدود یک و نیم متر ارتفاع دارند و درمورد اقوام ترکمن و ترک، به خاطر اهمیت اسب در فرهنگ آنها، از اسب هم استفاده کردم.
وی افزود: با احتساب اسب‌ها، روی هم ۳۲ فیگور خلق کردم که نمایانگر اقوام مختلف کشور هستند. سعی کردم علاوه بر لباس و چهره، فرهنگ این اقوام را هم نشان بدهم. برای همین لرها رقص دارند و بندری‌ها موسیقی و کردها دستمال به دست هستند. هدف اصلی این بود که با استفاده از این مراسم، فرهنگ شادی را هم نشان دهم. قرار بود هر قوم چیدمان جدا داشته باشد ولی چون محوطه کار کوچک بود، همه آنها را کنار هم چیدیم.
این هنرمند گفت: بهارستان تجربه بسیار خوبی برایم بود زیرا در چنین رویدادهایی مردم با اثر هنری ارتباط برقرار می‌کنند و درباره آن از نزدیک با هنرمند گفت‌وگو می‌کنند. مثلا می‌پرسیدند که فیگور مخصوص قوم خودشان کدام است و با آن عکس می‌گرفتند یا نظرشان را می‌گفتند.
شاه سید کرم فرد گفت: شهروندان مخاطب کارهای شهری با جزئیات هنری آشنا نیستند. مثلا ترکیب‌بندی و رنگ را نمی‌شناسند. بنابراین باید کاری را به آنها ارائه داد که تا حدی ساده باشد و از ارائه اثر نامفهوم خودداری کرد. مثلا امسال در کارم تلاش کردم روی مشخصه‌های قومی تاکید کنم و همزمان که این ویژگی‌های خاص هر قوم را نمایش می‌دهم، از اصل سادگی فاصله نگیرم. در نتیجه، فیگورهای مربوط به هر قومیت، کاملا قابل تشخیص بود.
این هنرمند گفت: به عنوان یک دانشجو و نه استاد نظریه‌پرداز، معتقد هستم که نیاز به فستیوال‌هایی نظیر بهارستان در همه جای کشور حس می‌شود. نباید چنین رویدادهایی را محدود به پایتخت کرد. خوب می‌شود اگر همه شهرهای کوچک و بزرگ کشور، در یک برنامه هماهنگ این رویداد را برگزار کنند و نوروز را به صورت سراسری جشن بگیریم. مردم از رنگ لذت می‌برند و نوروز هم جشن بزرگی است، پس بهتر است این زیبایی را در قالب چنین جشنواره‌های هنری گسترش دهیم.
او گفت: شهرداری با بهارستان کار بسیار بزرگی انجام داده است که امیدوارم در سال‌های بعد متوقف نشود. این رویداد یک بده بستان مفید برای هنرمند و مخاطب است.
سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در بهار سال 1397 در سطح شهر تهران برگزار شده است.

تبلیغات فرهنگی

آمار و اطلاعات

نگارخانه