علی وزیری:

درختستان یک چالش هنری است

علی وزیری هنرمند مجسمه‌ساز معتقد است؛ رویداد درختستان یک چالش هنری است و در این اتفاق هنری٬ هنرمند با افزودن یا کاستن از یک درخت یک اثر هنری خلق می‌کند.
 

علی وزیری هنرمند مجسمه‌ساز معتقد است؛ رویداد درختستان یک چالش هنری است و در این اتفاق هنری٬ هنرمند با افزودن یا کاستن از یک درخت یک اثر هنری خلق می‌کند.
به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی تهران٬ علی وزیری یکی از شرکت‌کنندگان بخش درختستان سومین سالانه هنرهای شهری بهارستان گفت: به عنوان یک مجسمه‌ساز ایده درختستان برایم ازجذابیت بالایی برخوردار است. جذابیت ایده درختستان براى من نشأت گرفته از یک کنتراست است، کنتراستى مابین تنهِ درختِ فرسوده و چیزى که توسط مجسمه‌ساز قرار است به ان اضافه شود و یا برروى آن نصب شود. کنتراستى مابین طبیعتِ "مرده" و"هنر".
او درباره اثری که در این دوره درختستان خلق کرده گفت: من برای نخستین بار است که در بخش درختستان سالانه بهارستان شرکت می‌کنم٬ اثر من تا حدودی "ساخت محور" است. یعنى در برخورد اول همزمان با دیده شدن سطوح مشبک برروى تنه درخت، ذهن درگیر این موضوع مى‌شود که این سطوح مثبت و منفى چگونه ایجاد شده‌اند اما به مرور با مکث و چند بار دیدن در زمان‌هاى مختلف ممکن است به فهمى منجر شود.
وزیری ادامه داد: براى من این سطوحِ مشبک، این " پُر و خالى"، اتمسفرى است توأمان از "بود و نبود". تنهِ درختِ بریدهِ شدهِ مُشبک به همان اندازه که هست، نیست.
او درباره قابلیت ماندگاری اثرش در سطح شهر گفت: این اثر با توجه به ویژگی‌هایی که از آن ذکر کردم، قابلیت این را دارد که به عنوان اثری مانا در سطح شهر بماند. از سویی رعایت استانداردهاى نگهدارى چوب در فضاى بیرونى بسیار مهم است.
این هنرمند درباره برگزاری بهتر این رویداد بهارستان در سال‌های آتی گفت: پیشنهاد خاصى ندارم اما نقدى نسبت به هنرهاى شهرى دارم. به نظرم صرفِ تبدیل کردن هنرهاى شهرى به ابزارى جهت نمایش مناسبت‌ها و یا مثلا شاد کردن فضاى شهرى امرى است نامطلوب، یک اثر هنرى که در فضاى عمومى به نمایش در مى‌آید آگاهى دهنده از دنیایى دیگر است که آن دنیا، هنر نام دارد و باید در باب آن پژوهشى بیشتر صورت بگیرد.
طرح درختستان یکی از بخش‌های سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» است که با هدف زیباسازی شهر در آستانه بهار با تبدیل درخت‌های خشکیده و آسیب دیده سطح خیابان ولیعصر به آثار هنری می پردازد.
سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در بهار سال 1397 در سطح شهر تهران برگزار شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • "فصلنامه معماری و شهر سازی" در شماره 104 خود که پاییز 90 منتشر گردید به موضوعات مختلفی در ارتباط با سازمان زیباسازی پرداخت با کلیک بر روی نام مقاله می توانید آن را مشاهده کنیدیک…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه