مرضیه سرسریان:

رسالت هنر ایجاد تجربه فضای تازه برای مردم است

یک هنرمند محیطی معتقد است که رسالت هنر در مانایی اثر هنری نیست، بلکه همین که مخاطب برای لحظه‌ای وادار به تجربه فضای تازه‌ای شود رسالت هنر به انجام رسیده و از این نظر سالانه بهارستان توانسته به رسالت هنری خود عمل کند.
 

یک هنرمند محیطی معتقد است که رسالت هنر در مانایی اثر هنری نیست، بلکه همین که مخاطب برای لحظه‌ای وادار به تجربه فضای تازه‌ای شود رسالت هنر به انجام رسیده و از این نظر سالانه بهارستان توانسته به رسالت هنری خود عمل کند.
به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، مرضیه سرسریان از هنرمندان بخش هنرهای محیطی سومین سالانه «بهارستان» درباره اثر خود گفت: کار امسالم «قالیچه‌ای از جنس نور» نام دارد و کفپوش نورانی کف خیابان است. این کفپوش نقوش ایرانی فرش را تداعی می‌کند و در شب بلک‌لایت است. در روز این کفپوش معمولی و بدون نور است.
وی افزود: کارم در پیاده‌روی پارک ساعی قرار دارد و خواستم از نور به روشی به جز دو روش معمولی روشنایی و یا نورپردازی معمول شهری استفاده کنم. بنابراین کف پیاده‌رو را روشن کردم که فضای ویژه‌ای به آن بخش از شهر بدهم.
این هنرمند گفت: تا به حال چندین کار موقت و دائمی در حوزه شهری داشته‌ام و واکنش مردم به آنها بسیار متفاوت‌تر از وقتی است که در گالری آثارم را نمایش می‌دهم. این کارها مخاطب را وارد فضایی خاص می‌کند و هنر را به سطح زندگی مردم می‌آورد. می‌توانم بگویم که از همین طریق مردم به هنر عادت می‌کنند و حتی سطح فرهنگ آنها افزایش پیدا می‌کند.
سرسریان گفت: بهارستان توانسته فضای پر از تنش و اضطراب شهر تهران را تلطیف کند. به‌خصوص که همزمانی آن با روزهای بهار، کاملا این حس را به شهروندان می‌دهد که همه‌چیز نو شده است. این ویژگی مهم کارهای مناسبتی است که بسیار هم مفید است. حس تغییر و تحول ناگهانی برای مردم دلنشین است.
او در توضیح سخنش گفت: در شهر تهران تعداد زیادی آثار هنری محیطی وجود دارد که دائما در شهر حضور دارند و مردم از کنار آنها می‌گذرند و با آن سر و کار دارند. شاید لازم باشد چند سال یک بار هنرمند برود دستی به سر و روی آنها بکشد اما در حالت کلی تغییر خاصی نمی‌کنند و مردم به آن عادت کرده‌اند. اما کارهای مناسبتی و موقت، یک انرژی تازه به شهر تزریق می‌کنند که قابل انکار نیست. انگار یک تحول مقطعی است.
این هنرمند ادامه داد: در کارهای موقتی، دست هنرمند بازتر است. مردم به اثر نزدیک‌تر می‌شوند. چون جانمایی آثار مناسبتی با آثار ثابت متفاوت است. معمولا آثار همیشگی را جایی قرار می‌دهند که از دسترس مردم دور است اما آثار بهارستان درست در بین مردم است و مردم به نوعی حین خلق اثر کنار هنرمند هستند و از نزدیک کارش را می‌بینند. البته هنرمند نباید از کیفیت کارش کم کند.
سرسریان گفت: این انرژی در فضا باقی می‌ماند و با برداشتن اثر، از بین نمی‌رود. درواقع فستیوال‌های این‌چنین، شهر را فعال می‌کنند. از طرفی این آثار در عکس جاودانه می‌شوند. مثلا سال ۹۵ در بلوار کشاورز یک کار ارائه دادم که بعد از پایان سالانه بهارستان جمع‌آوری شد ولی هنوز آن را در عکس‌های شاد یادگاری که مردم گرفته‌اند می‌بینم و این برایم بسیار ارزشمند است. این کار حتی در یکی از تبلیغ‌های بانک شهر وجود دارد.
این هنرمند در پایان گفت: رسالت هنر در مانایی اثر نیست؛ بلکه همین‌که مخاطب را برای لحظه‌ای وادار به تجربه یک فضای تازه کنیم، رسالت خود را به عنوان هنرمند انجام داده‌ایم. خیلی کارهای دائمی در شهر داریم که مردم سال‌هاست آنها را می‌بینند ولی تاثیری روی آنها ندارد.
سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در بهار سال 1397 در سطح شهر تهران برگزار شده است.

تبلیغات فرهنگی

آمار و اطلاعات

نگارخانه