مغفول ماندن ظرفیت‌های گردشگری تهران / تهران برای زیباتر شدن نیازمند تغییر نگاه حاکمیتی است

معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران گفت: فضای شهری باید به گونه‌ای طراحی شود که شهروندان در آن احساس آسایش و آرامش کنند. اینکه کل شهر در اختیار تجاری‌سازی، تابلوهای تبلیغاتی، برندهای تجاری قرار بگیرد، قطعا عواقب نامطلوبی به دنبال دارد.
 

معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران گفت: فضای شهری باید به گونه‌ای طراحی شود که شهروندان در آن احساس آسایش و آرامش کنند. اینکه کل شهر در اختیار تجاری‌سازی، تابلوهای تبلیغاتی، برندهای تجاری قرار بگیرد، قطعا عواقب نامطلوبی به دنبال دارد.
ولی الله شجاع پوریان معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به اقدامات سازمان زیباسازی و سومین سالانه هنرهای شهری بهارستان، اظهار داشت: سازمان زیباسازی در طول سال و به خصوص ایام عید برنامه‌های متنوع و قابل قبولی ارائه کرده که با توجه به حضور جناب آقای ضرغامی که از چهره‌های خوش فکر عرصه فرهنگ هستند، انتظار می‌رفت که رویکردهای فرهنگی در این مجموعه تقویت شوند که در همین مدت کوتاه نیز اثرات حضور ایشان در شهر قابل مشاهده است.
او افزود: سازمان زیباسازی مجموعه‌ای است که باید دو موقوله ساخت و ساز و زیبایی‌های بصری و فرهنگی شهر را تلفیق کند. در سال‌های گذشته چنین رویکردی در مدیریت شهری وجود نداشت و شرایط فعلی نیز به دلیل عدم چنین رویکردی به وجود آمد به همین منظور این رویکرد باید آسیب‌شناسی شود و راهکارهای جدیدی برای آن ارائه گردد.
معاون شهردار تهران با بیان اینکه بخشی از تمرکز سازمان زیباسازی در گذشته صرف درآمدزایی و رویکردهای تجاری شده است، گفت: این امر در دوره جدید تعدیل شده و افزایش بیلبوردهای فرهنگی سطح شهر نیز نشان از تغییر نگاه مدیران این مجموعه و مدیریت کلان شهر تهران دارد.
شجاع پوریان تاکید کرد: خوشبختانه در ایام عید سازمان زیباسازی در کنار سایر بخش‌های شهرداری عملکرد خوبی داشت به گونه ای که بنده از نزدیک در معاونت اجتماعی و فرهنگی شاهد تعامل گسترده مدیران این سازمان در اجرای برنامه‌های نوروزی به ویژه در نوروزگاه بلوار کشاورز بوده ام. اقدامات این سازمان بسیار خوب بوده و رضایت شهروندان را به دنبال داشته است.
او با اشاره به اینکه در بخش نورآرایی و جلوه‌های بصری هم اقدامات بسیار مناسبی از سوی سازمان صورت گرفته که خلاقیت در آثار مشهود است، تصریح کرد: یکی از وظایف اصلی سازمان زیباسازی زیبا جلوه دادن شهر در منظر شهروندان است، شهر تهران به دلیل تکرار خطاهای راهبردی به شهری بی روح تبدیل شده و ساختمان‌های بزرگ مناظر زیبا و طبیعی را از شهروندان سلب کرده است.
شجاع پوریان ادامه داد: رسالت سخت سازمان زیباسازی زیبا جلوه دادن شهر در نگاه شهروندان است. بدون شک این کار سختی‌ها و پیچیدگی‌های خود را دارد که سازمان زیباسازی در همین مدت کوتاه نشان داده که دارای ایده‌های هدفمند و خوبی در این زمینه است.
این مقام مسوول به درختستان هایی که در شهر نصب شده اشاره کرد و گفت: ایده درختستان نشأت گرفته از یک ابتکار و نوآوری بود. شاید درختان خشک شده در وهله اول از نگاه شهروندان خیلی نازیبا و متاثرکننده باشند اما با یک طراحی هنری، همین عناصر نازیبا به یک جاذبه چشم‌نواز تبدیل می شوند. به نوعی در این مقوله تهدید به فرصت تبدیل شده و درخت‌های خشکیده‌ای که در سطح شهر وجود دارند به یک ظرفیت خوب تبدیل می‌شوند که اشکال و ایده‌های مختلفی روی آن اجرا می‌گردد.
شجاع پوریان با بیان اینکه در موضوع گردشگری ما به یک رفرم اساسی در شهر تهران نیاز داریم، یادآور شد: اگرچه ظرفیت‌های گردشگری تهران مغفول مانده و تلاشی برای معرفی آنها به شهروندان صورت نگرفته اما برای خروج از این وضعیت به یک عزم جدی در میان بخش‌های مختلف حاکمیتی، دولتی و مدیریت شهری نیازمندیم.
او ادامه داد: اقدامات شهرداری تهران در سطح کلان در تقویت بخش گردشگری در ایام نوروز قابل دفاع بوده اما تا نقطه مطلوب فاصله داریم. سازمان زیباسازی در کنار ستاد گردشگری، در کنار سایر بخش‌ها قطعا می‌تواند اقدامات مفیدی در شهر تهران انجام دهد، کما اینکه در نوروز امسال هم بخشی از برنامه‌های سازمان زیباسازی در زمره مراکز دیدنی شهر تهران قرار گرفته بود و استقبال خوبی هم از آنها صورت گرفت.
معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با بیان اینکه تبلیغات محیطی شهر تهران باید حاوی دستورالعمل‌های استانداردی باشد، گفت: شهروندی که از منزل خارج می شود باید عناصر و مولفه‌های مثبت و فرهنگی را به چشم ببیند، البته نه عناصر کلیشه‌ای مرسوم، بلکه باید با استفاده از ظرفیت‌های ممکن در فضاهای شهری پویایی، نشاط و امید تزریق کنیم. بدیهی است بخشی از این فضاها باید در خدمت درآمدزایی مدیریت شهری باشد، اما باید تعادلی ایجاد شود که شهروندان صرفا به عنوان خریدار و مشتری در نظر گرفته نشوند و مطالبات زیبایی‌شناختی و فرهنگ‌ دوستانه آنها هم تامین شود.
او ادامه داد: این تلنگر در سازمان زیباسازی شروع شده و به خوبی شاهد تغییر در رویه‌ها هستیم، امیدواریم این تغییرات مثبت ادامه داشته باشد تا عامه مردم نیز تغییرات ملموس را درک و تجربه کنند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • "فصلنامه معماری و شهر سازی" در شماره 104 خود که پاییز 90 منتشر گردید به موضوعات مختلفی در ارتباط با سازمان زیباسازی پرداخت با کلیک بر روی نام مقاله می توانید آن را مشاهده کنیدیک…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه